מאות פלסטינים ניסו לחצות את הגבול; בסוריה מדווחים על 22 הרוגים

יותר מ-300 נפצעו בעימותים, שהתפשטו גם לתוך מג'דל שמס; כמה מפגינים נפגעו מפיצוץ מוקשים באזור קונייטרה

אנשיל פפר
אלי אשכנזי
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אלי אשכנזי
ג'קי חורי

יום של עימותים בגבול הצפון: התקשורת בסוריה מדווחת כי לפחות 22 מפגינים נהרגו ו-325 נפצעו, בהם 12 באורח אנוש, בניסיונות של מאות פלסטינים-סורים לחצות את הגבול באזור מג'דל שמס וקונייטרה. בשעות הערב המוקדמות החלו גם צעירים בצד הישראלי של הגבול ליידות אבנים על חיילים במג'דל שמס וצה"ל הגיב בירי רימוני גז מדמיע. לאחר השעה 20:00 החלו המפגינים בשני הצדדים להתפזר. עם זאת בסוריה דווח כי מארגני ההפגנות מתכננים להשאיר באזור קונייטרה נוכחות קבועה של מפגינים.

אזרחים סורים נמלטים בשל ירי הגז. תצלום:ירון קמינסקי

למרות הדיווחים בסוריה אתמול על ביטול ההפגנות והניסיונות לחדור לישראל, המפגינים הפלסטינים הגיעו לגבול הבוקר וניסו במשך שעות להגיע לגדר הגבול בין סוריה לישראל. כוחות גדולים של צה"ל ושל המשטרה המשיכו לאורך היום לעצור את הניסיונות להגיע לגדר המכשול שלפני גדר המערכת. צלפים של צה"ל ירו לעבר פלג גופם התחתון של המפגינים בניסיון למנוע הסתערות המונית על הגדר. רק לקראת ערב החל צה"ל בירי מאסיבי של גז מדמיע ורבים מהמפגינים בצד הסורי נמלטו.

בשעות הערב החלו גם צעירים דרוזים ממג'דל שמס להשליך אבנים על החיילים שהסתתרו מאחורי כי הרכב המשוריינים. החיילים השיבו בירי גז מדמיע ורימוני הלם. בעקבות כך התלהטו הרוחות במהרה ועשרות צעירים הצטרפו למהומה והשליכו אבנים על החיילים. נשים וילדים ששהו במקום החלו לברוח בבהלה גדולה, בעוד שכתבים וניידות שידור מצאו את עצמם בלב ההמון הזועם. כוחות גדולים של משטרה, ובהם יחידות יס"מ שהיו בכוננות בקרבת מקום, הוזנקו למוקד האירועים ופתחו בירי של גז מדמיע ורימוני עשן. גם שייחים ממג'דל שמס מיהרו להגיע למקום ופעלו כדי להדוף את הצעירים שיידו אבנים. ממד"א נמסר כי הצוותים הרפואיים טיפלו בשטח ב-12 בני אדם שנפגעו באורח קל מאוד.

צעירים מיידים אבנים במג'דל שמס. תצלום: ירון קמינסקי

בקבוקי התבערה פוצצו את המוקשים

בשעות הערב המוקדמות אישרו בצה"ל כי כמה מפגינים סורים נפגעו מפיצוץ של ארבעה מוקשים באזור קונייטרה. המוקשים התפוצצו ככל הנראה בשל שריפה שפרצה במקום בגלל בקבוקי תבערה שהשליכו כמה מהמפגינים. מוקדם יותר הגיעו מאות מפגינים לאזור קונייטרה. חיילי צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות כדי למנוע מהם להגיע לגדר. כמה מפגינים ניסו להגיע לגדר המערכת, וחיילים ירו לעבר רגליהם על מנת להרחיקם.

מאות אזרחים סורים הגיעו גם ל"גבעת הצעקות" הסמוכה למג'דל שמס והתאספו מאחורי תעלה שחפר צה"ל כ-20 מטר מהגבול, לאחר אירועי "יום הנכבה" לפני שלושה שבועות. מאות מפגינים ניסו לחצות את התעלה ולהגיע לגדר, אולם חיילי צה"ל מנעו זאת מהם באמצעות ירי, לאחר שהזהירו אותם ברמקולים. לאחר מספר ניסיונות לחצות את התעלה נראה כי המפגינים נסוגו אחורה. אולם, לאורך שעות הצהרים ואחר הצהרים המשיכו מאות להתגודד בתעלה לפני הגדר ועל גבעת הצעקות, כאשר מדי פעם נעשים ניסיונות להגיע לגדר, שנתקלים באש חיה מדויקת של החיילים.

מפגינים סורים נאספים ליד הגבול. תצלום: ירון קמינסקי

למרות הדיווחים על הרוגים בכלי התקשורת הסורים, צה"ל לא אישר שנהרגו מפגינים בתקרית. עם זאת, דובר צה"ל אישר בשעות הצהריים כי כתריסר פלסטינים נפגעו "מירי מבוקר בנוכחות מפקדים בשטח". בצבא מטילים ספק בדיווחי הטלוויזיה הסורית בדבר הרוגים וטוענים כי היה ירי מאוד מדויק ומאוד מדוד באמצעות צלפים ובהכוונת קצינים בכירים בשטח. השימוש באמצעים לפיזור הפגנות כמו רימוני גז והלם לא היה אפשרי במקום בשל המרחק הגדול שבין הכוחות הישראליים למפגינים שהגיעו לגדר.

בשעות אחר הצהרים נותרו כמה נפגעים סמוך לגדר וארגון הצלב האדום ניסה לתאם את פינויים. בצה"ל טענו שניסו לחדול מירי, על מנת לאפשר את החילוץ אבל המפגינים ניצלו את ההזמדנות כדי לנסות ולעבור שוב את הגדר.

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר לאחר התקרית כי "הממשלה הסורית מגלה אוזלת יד ויש חשש לניסיון מצדה לבצע פרובוקציה. החיילים הסורים עומדים מהצד ואני מקווה שאין כאן ניסיון סורי להשית את תשומת הלב הבינלאומית מהנעשה בתוך סוריה ומהטבח בסוף השבוע בחמה אל עבר גבול רמת הגולן".

מפגינים נושאים פצוע. תצלום: רויטרס

מארגני אירועי "יום הנכסה" בלבנון, ביטלו את התהלוכות שתוכננו להתקיים לעבר הגבול עם ישראל ולכן עד כה לא נרשמו עימותים במארון א-ראס, שהיתה נקודת חיכוך ב"יום הנכבה".

שלל הארגונים הפלסטינים בלבנון קיימו עצרות במחנות הפליטים ברחבי המדינה אך נמנעו עד כה מניסיון נוסח זה של "יום הנכבה", לפרוץ את הגבול עם ישראל. ההחלטה של הארגונים בלבנון שלא לצעוד לעבר הגבול, היא תולדה של החלטת צבא לבנון להכריז על הגבול כעל שטח צבאי סגור וככל הנראה גם בשל לחץ מצד חיזבאללה שאינו מעוניין בהסלמה מול ישראל.

אלוף פיקוד צפון גדי אייזנקוט בביקור היערכות במוצב מצפה הילה. תצלום: דובר צה"ל

בקרב ערביי ישראל לא נרשמה תכונה מיוחדת לציון יום הנכסה. מפלגות ותנועות פוליטיות בחברה הערבית בישראל ביטלו תוכניות לצאת לכיוון גבול הצפון ומג'דל שמס ברמת הגולן בעקבות ההודעות על ביטול הפעילות בצד הלבנוני וגם לאור אי הבהירות בצד הסורי. בקרב המארגנים היתה גם הבנה שכוחות הביטחון לא יאפשרו התקרבות לגבול מאחר והשטח יוכרז כשטח צבאי סגור ולכן לא תהיה שום אפשרות להתקרב לגדר ולהיות בקשר עין עם מפגינים מהצד הלבנוני או הסורי, כפי שהיה בתקריות יום הנכבה.

בתנועת בל"ד תכננו לעלות הבוקר לגדר המערכת אולם הם החליטו לוותר על ההפגנה בשל ביטול האירועים בצד הלבנוני. עם זאת, עם התמשכות האירועים והגעת הדיווחים על הנפגעים הרבים בצד הסורי קיימה התנועה הפגנה בהשתתפות עשרות פעילים בצומת שפרעם על כביש 70. חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (בל"ד) האשים כי הרג מפגינים הוא פשע מלחמה. "החיילים הישראלים ירו על מנת להרוג בכוונה להרתיע מקיום הפגנות דומות בעתיד", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ