גורמי ביטחון: אירועי יום הנכסה מעידים על היחלשות שלטון אסד

הטלוויזיה הסורית דיווחה כי 22 בני אדם נהרגו אתמול מאש צה"ל ועוד כ-350 נפצעו. בצה"ל מעריכים כי המספרים "נופחו" בידי השלטות בסוריה

אנשיל פפר
אלי אשכנזי
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אלי אשכנזי
ג'קי חורי

גורמים בכירים בצבא העריכו אתמול (ראשון) כי לאירועי יום הנכסה היה מרכיב ספונטני, אולם המשטר בסוריה ליבה אותן בהמשך הדרך - או לפחות לא פעל כדי לעצרן. בכמה מקומות נראו ניסיונות קלושים של חיילים ושוטרים סורים להרחיק את המפגינים, אולם מאמצים אלו ננטשו כעבור זמן קצר. הגורמים הבכירים טענו כי האירועים בשטח מעידים על "קריסה הדרגתית של משטר אסד והיחלשות שליטתו במדינה".

הבכירים האשימו את סוריה באחריות למצב לאורך הגבול. בכך שלא מנעה את התקרבות המפגינים לגדר, טענו, היא אחראית לפגיעה בהם. בצה"ל מדגישים כי התנהלות ממשלת לבנון היתה שונה לחלוטין, וכי מניעת ההפגנות שם חסכה מות אזרחים בגבול הלבנוני אתמול. בצה"ל התעקשו אמש שהנפגעים נורו ב"אש מדויקת ומדודה" שנורתה "לפלג גוף תחתון". חלק נפגעו מהתפוצצות מוקשים, שנגרמה ככל הנראה מדליקה שהציתו בקבוקי תבערה.

כמאה מפגינים עדיין נמצאים בקוניטרה ובגבעת הצעקות. במשך כל יום האתמול, נמשכו העימותים בין כוחות צה"ל למפגינים, בעיקר סמוך לכפר מג'דל שמס בצפון הגולן. גם באזור קונייטרה נרשמו עימותים, כחלק מאירועי "יום הנכסה" לציון מלחמת ששת הימים. בשעות הערב נרשמו גם יידויי אבנים של תושבי מג'דל שמס לעבר חיילי צה"ל. בניגוד לאירועי יום הנכבה לפני שלושה שבועות, לא הצליח איש לחדור את הגדר מסוריה ולהיכנס לישראל.

סוריה: 22 בני אדם נהרגו; צה"ל: המספרים מוגזמים

מאות מפגינים ניסו לחצות אתמול את הגבול מסוריה לישראל. צה"ל, שבשונה מאירועי יום הנכבה העלה את הכוננות, ירה אש צלפים לרגלי המפגינים. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי 22 בני אדם נהרגו מירי צה"ל ועוד כ-350 בני אדם נפצעו.

גורמי צבא בכירים העריכו אמש כי מספר ההרוגים האמיתי בתקריות בגבול נמוך יותר וכי הנתונים "נופחו" בידי השלטונות בסוריה. בקרבת הגבול נותרו לישון כמה עשרות מפגינים. בפיקוד הצפון נערכים לאפשרות שהמהומות והניסיונות לחצות את הגדר יימשכו גם בימים הקרובים. התפתחות כזו תחייב את צה"ל להמשיך ולרתק לאזור הגבול כמה גדודים סדירים.

צה"ל נערך בסוף השבוע לאפשרויות של הפרות סדר אלימות לרגל יום השנה ה-44 למלחמת ששת הימים, בכל הגזרות, בגבולות סוריה ולבנון, בגדה המערבית וסביב רצועת עזה. בסופו של דבר, כמו ביום הנכבה, ההתנגשות המרכזית אירעה ברמת הגולן על גבול סוריה.

למרות דיווחים קודמים על כך שהמארגנים החליטו לדחות את ההפגנות שתוכננו בגבעת הצעקות מול מג'דל שמס, כבר משעות הבוקר החלו להגיע, בכלי רכב פרטיים, פליטים פלסטינים המתגוררים בסוריה, בעיקר במחנה הפליטים אל-ירמוך שליד דמשק, אל מעבר הגבול קונייטרה ואל גבעת הצעקות מול מג'דל שמס שברמת הגולן. קצת אחרי 11 בבוקר יצאו שתי תהלוכות, של כ-300 איש כל אחת, נושאות דגלי סוריה ופלסטין, והחלו להתקרב אל הגבול. כחלק מהפקת הלקחים מאירועי יום הנכבה לפני שלושה שבועות, כשבעקבות הערכת מצב לא נכונה נתפס כוח צה"ל קטן מול מאות המפגינים, נערכו מבעוד מועד במג'דל שמס שני גדודים, האחד של לוחמי נח"ל והשני של חיל הנדסה, ובקונייטרה גדוד של לוחמי שריון. בנוסף ללוחמים, התפרסו באזור גם פלוגות יס"מ של המשטרה, פרשים ולוחמים של יחידת "עוקץ" עם כלבי תקיפה.

בנוסף לתגבור הכוחות והוספת אמצעי התצפית והמודיעין, תיקן צה"ל את גדר הגבול שנפרצה לפני שלושה שבועות והוסיף קונצרטינות נוספות לגדר המערכת ול"גדר המעכבת" שלפני גדר המערכת, וכן העמיק וחיזק מחדש את התעלה שבין הגדרות.

כשהתקרבו המפגינים אל הגבול הבינלאומי, קראו להם קציני צה"ל ברמקולים בערבית שלא להגיע לגדר הגבול. שוטרים סורים שנכחו בגבעת הצעקות עמדו מהצד ולא ניסו למנוע מהם להתקדם אל עבר הגבול. המפגינים לוו על ידי צוות של הטלוויזיה הממשלתית הסורית. כשעשרות מהם המשיכו להתקדם, ירו לוחמי צה"ל באוויר ולאחר שהמשיכו והגיעו ל"גדר המעכבת" הראשונה, ירו לעברם צלפים, שהוצבו בנקודות שונות מעל לגבול, במרחק כ-200 מטר. בקונייטרה, שם התעמתו כוחות צה"ל עם המפגינים מטווח קצר יחסית, נעשה שימוש גם ברימוני גז וכדורי גומי. על פי הוראתו של הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, מפקדים בכירים נכחו בכל האזור. קונייטרה ומג'דל שמס נמצאות בגזרה של חטיבת הגולן, בפיקודו של אלוף משנה אשכול שוקרון. בפיקוד צפון הוחלט להשאיר את קונייטרה בפיקודו של אל"מ שוקרון ובאופן חד-פעמי, הציבו אתמול את מפקד חטיבת החרמון, אל"מ מוניר עמאר, כמפקד האירוע במג'דל שמס.

בצד הישראלי התקבצו מאות מתושבי מג'דל שמס, ורובם צפו בנעשה מבלי להתערב. כמה עשרות מהם צעקו ליד הגדר קריאות עידוד למפגינים והניפו דגלי סוריה ופלסטין. כמה פעמים במהלך היום גם יודו אבנים אל עבר כוחות צה"ל על ידי תושבי הכפר. שוטר מג"ב נפצע קלות בראשו מאבן. בשעות הערב התעצמו העימותים עם תושבי מג'דל שמס. שוטרי יס"מ רכובים על סוסים ניסו להשתלט על המפגינים והכוחות ירו גז מדמיע לעברם.

בכל שעות היום ניסו המפגינים שוב ושוב להגיע אל הגדר. כוחות צה"ל ירו באוויר ולאחר מכן אל רגלי המובילים במפגינים. בשלב מסוים, צעדה גם קבוצת ילדים אל עבר הגדר וחלק מהם גם נפגעו מהירי. בסביבות השעה חמש, גרמה אש בשדה קוצים באזור ההפרדה מול מעבר קונייטרה, שהוצתה ככל הנראה על ידי בקבוקי תבערה שהשליכו המפגינים, לפיצוץ של כמה מוקשים נגד טנקים שהיו טמונים שם, וגרמה ככל הנראה למותם של כמה מפגינים ולפציעתם של עשרות.

בפיקוד צפון נימקו את השימוש בירי חי בכך ש"מדובר בגבול בינלאומי, לא בהפרות סדר בשטחים, ויש לשמור על הריבונות בכל מחיר", אמר קצין בכיר.

במוקד השני שבו פתחו חיילי צה"ל באש לפני שלושה שבועות, ביום הנכבה, מול מארון א-ראס על גבול לבנון, לא היתה שום הפגנה אתמול בשל ההחלטה של צבא לבנון להכריז על אזור הגבול כשטח צבאי סגור. במקביל, בגדה המערבית היו כמה הפגנות ובגדולה שבהן, בקלנדיה שבצפון ירושלים, השתתפו כ-300 איש שיידו אבנים על כוחות הביטחון. כמה עשרות מפגינים ולוחם מג"ב אחד נפצעו קל מאוד. בעזה הפגינו כמאה פלסטינים באזור בית חנון שבצפון הרצועה, אך שלטונות חמאס לא התירו להם להתקרב אל גדר המערכת.

ההיערכות לא הפחיתה את הנפגעים | עמוס הראל ואבי יששכרוף

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ