שר הביטחון, אהוד ברק: דבריו של מאיר דגן פוגעים ביכולת ההרתעה של ישראל

שר הביטחון תקף את ראש המוסד לשעבר על רקע ביקורתו על הדרג המדיני. עוד אמר ברק כי גורלם של אסד, קדאפי וסאלח נחרץ

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

"מאיר דגן עשה בימי חייו, ובטח בשנים האחרונות, הרבה דברים חשובים למען ביטחון המדינה ויש לו על כך תודה מכולנו, אך הדברים שאמר בשבוע שעבר חמורים, אינם ראויים ופוגעים באופן מיידי ביכולת ההרתעה של מדינת ישראל", כך אמר הבוקר (שני) שר הביטחון אהוד ברק בהתייחס לדבריו של ראש המוסד לשעבר כי תקיפה באיראן תהיה טעות והביקורת החריפה שהטיח בדרג המדיני.

בראיון שהעניק לקול ישראל הוסיף ברק, כי "כל ניסיון לפזר את העמימות סביב הנושא האיראני פוגע בניסיונות המאבק באיראן". לדבריו, האופציה הצבאית חייבת להיות מונחת על השולחן כדי שהמאמץ הבינלאומי לעצור את הגרעין האיראני יהיה אפקטיבי.

שר הביטחון הדגיש כי "אין שום החלטה לתקוף את איראן. אנחנו לא מקבלים החלטות מראש לדברים היפותטיים והקביעה כי לישראל אין יכולת - שגויה ולא נכונה. אני לא חושב שמישהו שש ללחוץ על ההדק לפעולה צבאית באיראן", אמר ברק.

ברק. "אני לא חושב שמישהו שש ללחוץ על ההדק לפעולה צבאית באיראן". תצלום: עופר וקנין

בנוגע לביקורת שהטיח דגן במנהיגות הנוכחית אמר ברק כי "אני לא מרגיש בגילי שאני צריך אישור לרצינותי ושיקול דעתי, המצפן נמצא אצלי בפנים. אני לא מקבל את החלוקה לפיה הגורמים המקצועיים - הם ורק הם, דואגים לביטחון המדינה והאנשים שנבחרו הם שטחיים ורדודים. בסופו של דבר אלה אותם אנשים, אני, מופז, פלד, בוגי: כולנו היינו גם בצד השני. זהו שיח בלתי רציני".

ברק התייחס גם לאירועי יום הנכסה ואמר כי קשה לו להעריך אם אירועים מעין אלו ימשיכו לאורך זמן. שר הביטחון הדגיש בהקשר זה כי הנחה את צה"ל לנהוג בנחישות ובתקיפות. "האירועים מתקיימים בגבול מול מדינה זרה וזאת זכותנו למנוע את כניסת המפגינים, אבל מצד שני אנו משתדלים לצמצם את מספר נפגעים", אמר ברק.

שר הביטחון הטיל את האחריות למהומות בגבול "על מי שיזם את כל הדבר הזה" ולא שלל את האפשרות כי משטרו של אסד "מעודד את ההפגנות". לדברי ברק, יש לראות את האירועים בגבול הצפון "על רקע מה שקורה בסוריה בשלושת החודשים האחרונים. סוריה חברה במועצה לזכויות האדם אבל יורה על אזרחיה, לנו אין ברירה - על הגבול שלנו צריך להגן", אמר ברק.

אסד איבד את הלגיטימיות שלו והוא לא יכול לשמש כפרטנר למשא ומתן. תצלום: אי-פי

ברק אף העריך כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד "יפול בסוף, הוא איבד את הלגיטימיות שלו ולדעתי גורלו נחרץ, בדיוק כפי שגורלם של סאלח בתימן וקדאפי בלוב נחרץ". על כן, למרות תמיכתו העקרונית במשא ומתן עם הסורים, העריך ברק כי אסד "סיים למעשה את תפקידו - הוא לא רלוונטי למשא ומתן כזה. אסד לא יוכל לקבל החלטות אחרי שאיבד את הלגיטימיות בעיני עמו שלו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ