יום הנכסה | ההיערכות לא הפחיתה את הנפגעים

נדמה שנוסחת הפעולה הישראלית נדונה לבסוף להביס את עצמה. נראה כי לא יעבור זמן רב לפני שבמערב יגנו את ההרג ויקראו לישראל להפגין איפוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קיים הבדל בולט בין אירועי "יום הנכסה" אתמול לתקריות ה"נכבה" שלושה שבועות קודם לכן. השוני המשמעותי הוא בכך שהפעם צה"ל בא מוכן לעימות בגבול סוריה ברמת הגולן. פיקוד הצפון לא הופתע מניסיונם של המפגינים מסוריה לחצות את הגדר לשטח ישראל, נערך בהתאם ומנע את כניסתם. אולם, השינוי בהיערכות לא השפיע על התוצאות בחיי אדם: גם הפעם, כמו ב-15 במאי, נהרגו מפגינים מאש חיילי צה"ל.

צריך להוסיף כאן הערת אזהרה. לצה"ל אין יכולת אמיתית לאמוד, בזמן אמת, את מספרי ההרוגים בצד השני. מנגד, למשטר הסורי - באמצעות כלי התקשורת שלו - יש אינטרס מובהק לנפח את מספר הנפגעים כדי שזה יאפיל על נתוני הטבח שמבצעים כוחותיו של הנשיא, בשאר אל-אסד, במתנגדי השלטון. רק אתמול נמנו, על פי גורמי האופוזיציה, לפחות 35 הרוגים מירי כוחות הביטחון בהפגנות בצפון המדינה, אחרי יותר מ-70 הרוגים בתקריות בסוף השבוע. קשה היה לקבל ברצינות את זעקות הטלוויזיה הסורית בדבר הטבח הישראלי במפגינים, לנוכח התעלמותה מהחללים שמפיל השלטון מדי יום. נראה גם שלפחות חלק מההרוגים בגולן אתמול נפגעו כתוצאה משריפה שאירעה בקונייטרה, כמה מאות מטרים מן הגבול, שאינה קשורה באופן ישיר לצה"ל.

ועדיין, נדמה שנוסחת הפעולה הישראלית נדונה לבסוף להביס את עצמה. צה"ל כלוא בין שתי מטרות סותרות: למנוע את חציית הגדר והפגיעה בריבונות הישראלית (אף שגם זו הגדרה שנויה במחלוקת, משום שהקהילה הבינלאומית אינה מכירה בגולן כחלק משטחנו), אך גם להימנע ממספר נפגעים גדול מדי בקרב היריב. המטרה השנייה היא מגבלה שהצבא שם על עצמו בלחימה המערבת אזרחים, שכמובן אינה רלוונטית כשמדובר בהתנגשות בין כוחות חמושים. ככל שניתן היה לשפוט אתמול, פיקוד הצפון אכן שמר על שליטה באירועים. המפקדים הוצבו קרוב לזירת ההתנגשות וירי הצלפים נעשה במשורה, כשהוא מכוון לרגלי מי שניסו לחצות את הגדר או זוהו כ"מסיתים מרכזיים" בהפגנה. השימוש באמצעים לפיזור הפגנות מוגבל ביעילותו, גם משום שבשטח פתוח לחלוטין קשה להפעיל גז מדמיע.

כיוון שהמטרה הראשונה (חסימת הכניסה) מוגדרת כחשובה יותר מהשנייה (צמצום הנפגעים), התוצאה הסופית היא שנחישות של המפגינים מביאה להרוגים ביניהם. הרג כזה עלול לתדלק זעם והפגנות נוספות, בליבוי המשטר הסורי, גם בימים הקרובים. לפי שעה, נדמה שבמערב קיימת הבנה לשיקול הדעת הישראלי ולכך שמשטר אסד, במעשה או במחדל, הוא שמתסיס את הרוחות. אבל נראה כי לא יעבור זמן רב לפני שבארצות הברית ובאירופה יגנו את ההרג ויקראו לישראל להפגין איפוק. טמון כאן לקח חשוב, גם לקראת ספטמבר. עם כל ההכנות המוקדמות והתדרוכים לכוחות, כשמפגינים יתקרבו לשטח שיוגדר כחיוני (וזה כולל הגנה על אזרחים ישראלים בהתנחלויות הנמצאות בקרבת ערים פלסטיניות), עלול להתרחש הרג המוני.

מי היו האנשים שהגיעו אתמול לגדר בגולן? לטענת אחת מתנועות האופוזיציה הסוריות, המפגינים נענו להצעת תשלום מהמשטר בדמשק בשווי כאלף דולר עבור השתתפות ביידוי אבנים לעבר חיילי צה"ל ו-10,000 דולרים למשפחתו של מפגין שייפגע מאש ישראלית. המשתתפים בהפגנה, נטען, היו בעיקר חקלאים שנטשו את צפון מזרח סוריה עקב הבצורת שם ועברו לדרום המדינה. מידת המהימנות של הטענות הללו אינה ברורה.

בניגוד לסבב האלימות הקודם, המהומות הפעם התמקדו בזירה הסורית בלבד, לצד הפגנה בהיקף לא גדול ליד מחסום קלנדיה. ביתר הגבולות - לבנון, ירדן, מצרים ורצועת עזה, נשמר השקט. ההתפתחות המעניינת ביותר היא בגבול הלבנוני. הודעת הצבא מביירות כי לא יאפשר התקרבות לגדר הגבול לצד מחסומים שהוצבו בדרכים לדרום הספיקו כדי למנוע הפגנות של ארגונים פלסטיניים. גם חיזבאללה לא נראה בשטח.

בזירה הפלסטינית, להבדיל מיום הנכבה, הרשות שומרת את האנרגיה להתנגשויות הבאות. לפחות לעת עתה, הציבור בגדה אינו נראה נלהב במיוחד לאפשרות של אינתיפאדה שלישית ומידת ההיענות להפגנות אתמול היתה נמוכה. אולם, אם תתרופף היד הישראלית הנוקשה על ההדק בשטחים, הדברים עלולים להשתנות באופן חריף.

השוני הנוכחי בין הזירות קשור במישרין לאינטרס של השלטונות. אסד הוא היחיד שבוער לו לחמם כעת את הגבול, בזמן שההנהגה הלבנונית אינה מעוניינת בסיכונים מיותרים שעלולים לפגוע בעונת התיירות בשיאה. הסורים יכולים להמשיך בכך בשבועות הבאים, אם יניחו שהדבר מסייע להם להפחית ולו במקצת את הלחץ הבינלאומי על המשטר בדמשק. ככל שספטמבר יתקרב, ייכנסו לתמונה עוד שיקולים מורכבים. אפשר להניח שנראה עימותים נוספים, במתכונת משתנה (מהומות, הפגנות גדר, משטים ואולי אפילו מטסי מחאה), לקראת תאריך היעד - היוזמה הפלסטינית להכרזת מדינה, בעוד שלושה חודשים.

גורמי ביטחון: אירועי יום הנכסה מעידים על היחלשות שלטון אסד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ