ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בהתבטאות ראשונה מסוגה קרא היום (שני) שר החוץ הטורקי אחמט דאותולו למארגני המשט לעזה, "להמתין" ולשקול מחדש אם לצאת לדרך בסוף חודש יוני כפי שהם מתכננים, וזאת לאור השינוי במצב ברצועת עזה.

לפי דיווח בעיתון הטורקי "זמאן", דואותולו אמר את הדברים בשיחה עם כתבים במחוז קוניה, שם הוא מקיים כנסים פוליטיים לקראת הבחירות שיתקיימו בטורקיה בשבוע הבא. שר החוץ הטורקי חזר על עמדתה הקבועה של ממשלת טורקיה לפיה המשט מאורגן על ידי ארגונים בלתי-ממשלתיים ולכן אין כל דרך חוקית למנוע את יציאתו. עם זאת, הוא ציין כי מארגני המשט צריכים להמתין ולראות כיצד הסרת המצור המצרי מעל רצועת עזה, פתיחת מעבר רפיח וכן הקמת ממשלת האחדות הפלסטינית ישפיעו על המצב ההומניטארי שם.

הפגנה באיסטנבול לציון שנה לאירועי המשט. תצלום: אי-פי

מדובר בהתבטאות ראשונה מסוגה של גורם טורקי בכיר שקורא למארגני המשט, שאמור לצאת לכיוון עזה בשבוע האחרון של יוני, לשקול מחדש את קיומו. במהלך ההשתלטות על המשט הקודם ב-31 במאי 2010 הרגו חיילי השייטת 9 פעילים בארגון ה-IHH הטורקי שתקפו אותם באלימות.

בחודשיים האחרונים הפעילו ישראל וארה"ב לחצים דיפלומטיים כבדים על ממשלת טורקיה ועל ממשלות נוספות באירופה כדי שימנעו את יציאת המשט. בעקבות הלחצים נדחתה כבר פעם אחת יציאת המשט על ידי ארגון ה-IHH. המארגנים נימקו זאת אז בכך שאינם רוצים להפריע לבחירות בטורקיה ב-13 ביוני.

מנגד, דאותולו אמר לכתבים כי ישראל צריכה לעשות צעדים משלה ולהסיר את המצור על רצועת עזה. "ישראל צריכה להמתין להקמתה של ממשלת אחדות פלסטינית ואז להסיר את המצור", אמר. "הסיבה למצור לטענת ישראל היא שלטון חמאס בעזה, אם תהיה ממשלת אחדות לא תהיה הצדקה יותר למצור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ