נציגים ישראלים ופלסטינים מקיימים שיחות חשאיות בוושינגטון

נציגי הצדדים מנהלים מגעים עקיפים בתיווך בכירים אמריקאים, על רקע היוזמה הצרפתית לחידוש המו"מ. קלינטון: אין טעם לקיים ועידה ללא הסכמת הצדדים לשוב למו"מ

ברק רביד
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב)

נציגים ישראלים ופלסטינים מקיימים שיחות חשאיות נפרדות בוושינגטון עם בכירים בבית הלבן ובמשרד החוץ האמריקאי, כחלק ממאמץ אמריקאי לחדש את המשא ומתן ולבלום את המהלך הפלסטיני באו"ם בחודש ספטמבר, כך נחשף אתמול (שני). עם זאת שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון סתמה את הגולל על הניסיון בכך שאמרה כי אין טעם לקיים ועידה בצרפת, משום שהצדדים אינם הביעו נכונות מלאה לקיים משא ומתן.

מהצד הישראלי הגיע לשיחות שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו. מן הצד הפלסטיני הגיעו ראש צוות המשא ומתן לשעבר סאיב עריקאת ודוברו של אבו-מאזן, נביל אבו-רודינה. הנציגים הישראלים והפלסטינים לא מקיימים שיחות ישירות, אלא נפגשים בנפרד עם בכירים אמריקאים.

האמריקאים זימנו את הנציגים הפלסטינים והישראלים לשיחות בוושינגטון על רקע היוזמה הצרפתית לחידוש השיחות על בסיס נאומו של הנשיא אובמה. שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה נפגש גם הוא היום (שני) בוושינגטון עם שרת החוץ הילרי קלינטון לשיחות בנושא היוזמה הצרפתית.

נתניהו ואבו-מאזן בוושינגטון בספטמבר האחרון. תצלום: אי-פי

בתוך כך, שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון נועדה הערב בוושינגטון עם מקבילה הצרפתי, אלן ז'ופה. במסיבת עיתונאים משותפת בתום הפגישה הבהירה קלינטון כי "אין טעם לקיים ועידה בצרפת המוקדשת לתהליך השלום במזרח התיכון אם אין הסכמה של שני הצדדים לחזור למשא ומתן, זה לא יהיה פרודוקטיבי". לדבריה, "אנחנו אימצנו גישה של 'נחכה ונראה' ויש לנו דאגות רציניות לגבי התפקיד שהחמאס עלול לשחק במשא ומתן".

עם זאת, קלינטון הדגישה לקראת סוף דבריה: "אין ספק שאנחנו מסכימים עם צרפת לגבי הצורך של הצדדים לחזור למשא ומתן". על רקע הפרסום בנוגע למגעים בין ישראל לפלסטינים בוושינגטון אמרה שרת החוץ האמריקאית כי "אנו ממשיכים לקיים התייעצויות עם הצדדים כדי להבהיר להם שהסטטוס קוו לא ניתן לתחזוקה ושפעולה חד צדדית באו"ם לא תיצור מדינה. בסופו של דבר חזרה למשא ומתן תלויה רק בהם".

שר החוץ הצרפתי אמר במהלך מסיבת העיתונאים כי אין ספק שהוועידה בפאריס לא תתקיים אם לא תיעשה לפני כן עבודה מספקת. "הדאגה העיקרית שלנו היא ספטמבר. זה מצב שיהיה קשה לכולם, הדרך היחידה למנוע את זה היא באמצעות משא ומתן", אמר.

עריקאת הכחיש את הדיווח על מגעים עקיפים או ישירים עם ישראל וטען כי כלל לא ידע שמולכו נמצא בוושינגטון, שם הוא שוהה. בתשובה לשאלת "הארץ" אמר עריקאת כי "היו"ר עבאס פגש את שר החוץ הצרפתי ביום רביעי, והוא הציג בפניו יוזמה שקיבלנו לחידוש המשא ומתן. אמרנו לו שאנחנו רוצים לשמוע את ראש הממשלה נתניהו אומר שהוא מקבל את היוזמה גם כן".

לדבריו, "אין הבדל גדול בין מה שהצרפתים והאמריקאים אומרים לנו. אלה אותם מגעים על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים. הבעיה היא אינה עם צרפת, שוודיה או לסוטו ? הבעיה היא עם ראש הממשלה הישראלי. נתניהו יכול להגיד כן בעברית, באנגלית, אפילו בסינית, אך בינתיים הוא רוצה להגיע לוושינגטון ולהכתיב את תוצאות המשא ומתן בעוד אנחנו מבקשים לחדש אותם".

אתמול התייחס נתניהו ליוזמה ואמר כי "שמעתי את ההצעה שהביא שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה, איתו נועדתי ביום חמישי בירושלים. אנו מעריכים מאוד את ידידנו הצרפתיים, ואשיב להם לאחר שנשקול את הדברים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ