צה"ל נערך להפגנות נוספות היום ברמת הגולן

במלאת 44 שנים לקרבות בירושלים במלחמת ששת הימים, ממשיך צה"ל לרכז כוחותיו סמוך לגבול. ייתכנו מהומות גם במזרח י-ם והגדה המערבית

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

יום של הפוגה במהומות בגבול הסורי נרשם אתמול, אחרי הרג מפגינים מירי צה"ל שלשום. עם זאת, הצבא מוסיף לרכז כוחות סמוך לגבול ברמת הגולן, בעיקר בשל התרעות על הפגנות נוספות הצפויות שם היום, במלאת 44 שנה לקרבות בירושלים במלחמת ששת הימים. הפעם, ייתכנו מהומות גם באזורים נוספים, ובראשם מזרח ירושלים והגדה המערבית.

בעמדת התצפית מעל לגבול, בפאתים הדרומיים של העיירה הדרוזית מג'דל שמס, נשמר אתמול שקט מופתי. אחרי שהרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, השלים את ביקורו שם בשעות הבוקר, עקבו חיילי חטיבת הנח"ל אחרי הנעשה ב"גבעת הצעקות" בצד הסורי של הגבול. הפעם, בניגוד לאירועים שלשום, לא נרשמה תכונה מיוחדת ממזרח לגדר. רק קומץ של מפגינים נופפו בדגלים. מאוחר יותר דווח כי כוחות הביטחון הסוריים חסמו את כביש הגישה לגדר ומנעו הגעת כמה אוטובוסים ובהם מפגינים ממחנות הפליטים הפלסטיניים שבקרבת דמשק.

וזו, בתמצית, הסיבה המרכזית שהכתיבה את ההבדל מהמהומות שלשום. לא ברור עד כמה המשטר הסורי עומד מאחורי ארגון ההפגנות ודרבון משתתפיהן לנסות ולחצות את הגדר לשטח ישראל. לעומת זאת, ברור מאוד כי המשטר יכול למנוע את ההפגנות אם ירצה בכך. די בשני מחסומים אפקטיביים ותצוגה של יד קשה במרחק כמה קילומטרים מן הגבול כדי למנוע כל עימות ליד מג'דל שמס.

ברצותם, הסורים חוסמים את הנתיב וברצותם הם פותחים אותו. היום, ייתכן ששוב יחליטו כי הם מעוניינים בהתנגשות - ואז הדרך תהיה פתוחה לשידור חוזר של האירועים ביום ראשון. במערכת הביטחון מתרשמים כי השילוב בין המאבק הפנימי בסוריה להכנות הפלסטיניות לקראת הכרזת העצמאות בספטמבר יצר מצב חדש ברמת הגולן. מדובר כבר בשינוי מגמה ממשי - ולכן גם בתהליך שיימשך זמן רב.

זה מעמיד את צה"ל במצב לא נוח. ארבעה גדודים סדירים, ששלושה מהם מתוכננים לעסוק בתקופה זו באימונים, מקדישים כעת את מרב מרצם להכנות לקראת תקריות בגדר. אוגדה 36 (עוצבת הגולן) אמורה להתאמן למלחמה, יותר מאשר בשיטור לאורך הגבול, שעד לא מזמן נחשב לשקט שבגבולות ישראל למרות מצב המלחמה המוצהר עם סוריה.

אם ההפגנות הללו יימשכו לסירוגין לאורך זמן - וכרגע, כך בדיוק נראה שיקרה - צה"ל יצטרך להיערך מחדש. ייתכן שיהיה מקום להצבה של פלוגות משמר הגבול בגולן ואפילו להקמת יחידות מג"ב חדשות לצורך זה.

במטכ"ל ובפיקוד הצפון הקפידו אתמול לשדר שביעות רצון לנוכח תפקוד הכוחות במהומות הגדר בגולן שלשום. גנץ, שנועד במשך שעה ארוכה עם אלוף הפיקוד גדי אייזנקוט ומפקד האוגדה תת-אלוף אייל זמיר, ביקש לברר בפירוט כיצד נוהלה האש שלשום. מהתחקיר הראשוני עולה כי צה"ל ירה רק כמה עשרות קליעים מאש צלפים לעבר המפגינים. את כללי הפתיחה באש (ירי לרגלי מפגינים החוצים את המכשול שפרס צה"ל, מחפורת ובה גדרות תיל) הכתיב דרג מפקד החטיבה. הירי עצמו נוהל בידי מפקדי פלוגות וגדודים שהנחו את הצלפים.

קצין בכיר בפיקוד אמר ל"הארץ" כי הירי לא כוון אל כל מי שנכנס למחפורת, אלא רק כלפי מי שפגעו בתשתית הגדר - וניסו לחתוך אותה או לעוקרה באמצעות ברזלי זווית ומספרי תיל. בקרב המפגינים נראו גם פעילים שבאו ערוכים מראש למשימה זו. אף שבמהומה היה גם מרכיב ספונטני, הרי שהשבוע, בניגוד לאירועי יום ה"נכבה" ב-15 במאי, ניכר שלפחות חלק מהמהלך נשלט על ידי פעילים בשטח שניסו לנהל את התקדמות ההפגנה. בכמה מקרים שבהם הפסיק צה"ל את ירי הצלפים בתיאום עם הצלב האדום כדי לאפשר לאנשיו לפנות נפגעים מאזור המחפורת, ניצלו זאת המפגינים כדי לרוץ קדימה ולנסות להתקרב לגדר המערבית, הצמודה לבתי מג'דל שמס.

אף שההנחיות קבעו שהירי ייעשה לרגליים בלבד, ברגע שמדובר בהמון בתנועה קיים סיכון להרג. בצה"ל טוענים כי מבין 23 ההרוגים שעליהם מדווחת התקשורת הסורית (מאז אמש עלה מספר ההרוגים לפי סוריה מ-22 ל-23), לפחות שמונה נהרגו בתקרית בצד הסורי של הגבול בקונייטרה, שלא היה בה כל ירי ישראלי. קבוצת מפגינים השליכה בקבוקי תבערה והציתה צמיגים בתוך שדה מוקשים וגרמה לפיצוץ מוקשים שממנו נפגעו חבריה. הרמטכ"ל ואלוף הפיקוד התרשמו, על סמך התחקיר הראשוני, כי השימוש בירי בגולן שלשום היה מדוד ומבוקר וכי הופעלה העוצמה המינימלית ההכרחית כדי לסכל את חציית הגבול.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, הצדיקו אתמול את תגובת הכוחות ואמרו כי ישראל תמשיך להגן כך על גבולותיה מפני חדירה המונית לשטחה. "לצערי, אני לא יכול להגיד שממשלת סוריה הפעילה את כל משקלה על מנת למנוע פרובוקציות", אמר נתניהו והזכיר את "ההרג הסיטונאי" שמבצע אסד. "יש כאן ניסיון להסתת תשומת הלב הבינלאומית מהמתרחש בסוריה ומהאירועים הקשים בחמה".

למרות דברי נתניהו, ניכר שהסבלנות במערב לתקריות הגבול אוזלת בהדרגה. הסיבה העיקרית לכך שהתקריות בגולן אינן מקבלות הד בינלאומי רב יותר, היא הטבח המתמשך שמנהל משטר אסד נגד מתנגדיו בתוך סוריה.

בצבא, שביומיים האחרונים נראה מעט עסוק מדי בטפיחה עצמית על שכמו, יודעים שהתשובה הישראלית לאתגר "אינתיפאדת הגדר" מוגבלת במקרה הטוב. מתיחות כזו, אם תימשך, תביא לשחיקה אצל הכוחות ותגדיל את הסיכון להרג המוני של מפגינים. בזירה הבינלאומית, ישראל תתקשה מאוד לצאת בשלום מתקריות בין חיילים לבין אזרחים לא חמושים, שבהן נעשה שימוש באש חיה, מבוקר ככל שיהיה.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ