גם שבתי שביט מבקר את מאיר דגן

ראש המוסד לשעבר מתקשה להבין את התבטאויות דגן עם פרישתו: "מעולם לא הצטערתי על מה שלא אמרתי"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"אנחנו לא הבעלים של המידע שהתחככנו בו בשנות השירות שלנו. הבעלים של המידע הם מי ששלח אותנו ומי שמינה אותנו. לכן תמיד האמנתי, ואני ממשיך להאמין, שאסור לנו להשתמש במידע הזה - אלא אם כן אנחנו מקבלים הרשאה לכך מאלה שמינו אותנו לתפקיד". כך אמר אתמול ראש המוסד לשעבר (1989-1996) שבתי שביט, בהתייחסות ראשונה מצד צמרת קהיליית המודיעין להתבטאויותיו האחרונות של ראש המוסד היוצא, מאיר דגן.

בוועידת לסחר תובלה שנערכה אתמול בתל אביב, לא הסתיר שביט את עמדתו הביקורתית כלפי התנהלות דגן בימים האחרונים: "אנחנו, אנשי שכבת הפיקוד במערכות הביטחון והמודיעין, צריכים להיות אסירי תודה על כך שמונינו לתפקידים, ועל כך שנתנו לנו את הזכות להיות שותפים בנושאים הרגישים הללו, ולתרום מניסיוננו לביטחון מדינת ישראל", אמר שביט. "תמיד שמרתי על כלל, לפיו מעולם לא הצטערתי על דברים שלא אמרתי. עבדתי תחת ממשלות ושרים שונים, שחשבו שאני או אילם או אוטיסט - אך גם על זה לא הצטערתי. מכאן אתם יכולים להסיק מהי דעתי הכללית על אנשים שהיו בתפקידים מרכזיים במערכת הביטחון - ומתבטאים על נושאי ליבה שהם טעונים ורגישים", סיכם.

שר הביטחון אהוד ברק התייחס אתמול אף הוא לדבריו של ראש המוסד לשעבר, לפיהם תקיפה באיראן תהיה טעות והביקורת החריפה שהטיח בדרג המדיני. "מאיר דגן עשה בימי חייו, ובטח בשנים האחרונות, הרבה דברים חשובים למען ביטחון המדינה ויש לו על כך תודה מכולנו, אך הדברים שאמר בשבוע שעבר חמורים, אינם ראויים ופוגעים באופן מיידי ביכולת ההרתעה של מדינת ישראל", אמר ברק לקול ישראל. "כל ניסיון לפזר את העמימות סביב הנושא האיראני פוגע בניסיונות המאבק באיראן". לדבריו, האופציה הצבאית חייבת להיות מונחת על השולחן כדי שהמאמץ הבינלאומי לעצור את הגרעין האיראני יהיה אפקטיבי.

שר הביטחון הדגיש כי "אין שום החלטה לתקוף את איראן. אנחנו לא מקבלים החלטות מראש לדברים היפותטיים והקביעה כי לישראל אין יכולת - שגויה ולא נכונה. אני לא חושב שמישהו שש ללחוץ על ההדק לפעולה צבאית באיראן", אמר ברק. בנוגע לביקורת שהטיח דגן במנהיגות הנוכחית אמר ברק כי "אני לא מרגיש בגילי שאני צריך אישור לרצינותי ושיקול דעתי, המצפן נמצא אצלי בפנים. אני לא מקבל את החלוקה לפיה הגורמים המקצועיים - הם ורק הם, דואגים לביטחון המדינה והאנשים שנבחרו הם שטחיים ורדודים. בסופו של דבר אלה אותם אנשים, אני, מופז, פלד, בוגי: כולנו היינו גם בצד השני".

בתחילת השבוע ניסה דגן להדוף את הביקורת שהופנתה אליו: "בדבריי באוניברסיטת תל אביב בשבוע שעבר, לא דיברתי באופן אישי לא על ראש הממשלה ולא על שר הביטחון הנוכחיים. דיברתי בכלליות על בעיית המנהיגות במדינה", אמר ל"ידיעות אחרונות". "אני מציע לכל אלה שמותחים עלי ביקורת שידונו לגופו של עניין ולא לגופו של איש".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ