ישראל למזכ"ל האו"ם: לפרובוקציות הסוריות יש פוטנציאל להסלמה חמורה

במכתב תלונה שנשלח למזכ"ל האו"ם ולנשיא מועצת הביטחון נכתב כי האירועים האלימים "לא היו יכולים להתרחש ללא ידיעת השלטון הסורי"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל שיגרה מכתב תלונה למזכ"ל האו"ם ולנשיא מועצת הביטחון שבו האשימה את ממשלת סוריה באחריות להפגנות האלימות בגבול ברמת הגולן ביום ראשון. במהלך אירועי יום הנכסה נהרגו על פי דיווחים בתקשורת הסורית 22 מפגינים מירי צה"ל.

"ברצוני להדגיש כי האחריות לכל פגיעה באנשים שהיו מעורבים בפרובוקציה האלימה הזו מונחת לפתחה של ממשלת סוריה", כתב סגן שגריר ישראל באו"ם, חיים וקסמן, והוסיף כי סוריה היא האחראית "למנוע כל הפרה של הסכם הפרדת הכוחות בהתאם למחויבויותיה הבינלאומיות ולהחלטות מועצת הביטחון".

אירועי יום הנכסה, ביום ראשון. תצלום: ירון קמינסקי

עוד נכתב כי "למרות אזהרותיה החוזרות ונשנות של ישראל, סוריה לא מנעה מהמפגינים להגיע לקו הפרדת הכוחות, להיפך - תקרית זו לא היתה יכולה להתרחש ללא ידיעתם של השלטונות בסוריה ולפיכך אנו רואים בזאת ניסיון בוטה של סוריה להסיט את תשומת הלב הבינלאומית מהדיכוי האלים שהיא מפעילה נגד בני עמה. ישראל קוראת לקהילה הבינלאומית להעביר מסר לסוריה שלפיו לפרובוקציות מסוג זה יש פוטנציאל להסלמה חמורה ולכן עליהם להיפסק".

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי נציבת זכויות האדם באו"ם מסרה כי היא "מוטרדת" מהירי על האזרחים הסורים ביום ראשון, ודרשה מהממשלה הישראלית לדאוג כי כוחות הביטחון לא ישמשו בכוח מופרז נגד המפגינים.

מתחקיר צה"ל בעקבות אירועי יום הנכסה עלה כי ירי הצלפים היה מוגבל יחסית, ובפועל נורו רק כמה קליעים של אש חיה. גורמי צבא בכירים אמרו אתמול ל"הארץ" כי הפיקוד שלט בנעשה בשטח וכי הפעלת הכוח נעשתה באופן שצמצם את מספר הנפגעים מבין המפגינים. עוד עלה מהתחקיר כי לפחות חלק מההרוגים עליהם דווח בסוריה, נפגעו בסמוך לעיירה קונייטרה, כתוצאה מפיצוץ בשדה מוקשים. על פי התחקיר, הפיצוץ אירע לאחר שהמפגינים השליכו בקבוקים והציתו צמיגים בשדה, ממזרח לגדר הגבול.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ