בכירים פלסטינים: המהלך החד צדדי באו"ם יזיק לנו

ראש הממשלה פיאד ובכירים נוספים הזהירו בשיחות סגורות מפני פגיעה ביחסים עם ארה"ב והסלמה בגדה. אבו מאזן במסר לקלינטון: נחדש את המו"מ מיד לאחר ההכרה

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

מחלוקת חריפה בהנהגה הפלסטינית על המהלך החד צדדי באו"ם בחודש ספטמבר. בעוד יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) נחוש לקדם את המהלך, קבוצה של בכירים פלסטינים הביעו בשבועות האחרונים בשיחות סגורות שורה של הסתייגויות מפנייה לאו"ם לקבלת הכרה במדינה פלסטינית והזהירו כי הנזק שייגרם לפלסטינים עלול לעלות על התועלת.

שני דיפלומטים אירופים בכירים שקיימו בשבועות האחרונים שיחות עם בכירים פלסטינים וכן שלושה גורמים ישראליים, חלקם מחוץ למערכת הממשלתית וחלקם בתפקידים מדיניים בכירים, אמרו ל"הארץ" כי קיימים ויכוחים קשים בהנהגה הפלסטינית על המהלך.

בקבוצת המתנגדים ניתן למצוא גורמים בכירים כמו ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד, ראש הממשלה לשעבר אחמד קריע (אבו עלא) והשגריר הפלסטיני באו"ם לשעבר נאסר אל-קידווה. התנגדותו של אל-קידווה משמעותית במיוחד בשל העובדה שהוא נחשב לגורם הפלסטיני המנוסה ביותר בנוגע לאו"ם. אל-קידווה גם נחשב לאחד המועמדים להחליף לנשיאות לאחר פרישתו של אבו מאזן.

"יותר ויותר בכירים פלסטינים מתחילים לשקול מחדש את כדאיות המהלך באו"ם", אמר דיפלומט אירופי בכיר שפגש לפני כשבוע ימים שני שרים פלסטינים ושוחח אתם על כך. גורם ישראלי שנפגש באחרונה עם כמה מהבכירים הפלסטינים שמתנגדים למהלך אמר כי "חלקם מתחילים להבין שפנייה לאו"ם אולי תפגע בישראל אך לא בהכרח תועיל לפלסטינים".

אחד הנימוקים המרכזיים שמועלים על ידי קבוצת המתנגדים הוא שלמהלך חד צדדי עלולות להיות השלכות חמורות בכל הנוגע ליחסים עם ארה"ב, ובמיוחד עם הקונגרס. נימוק אחר שמעלים המתנגדים הוא כי ביום שאחרי ההחלטה באו"ם, הפלסטינים אמנם יזכו בהכרה בינלאומית, אולם לא יחול כל שינוי במצב בשטח. במצב כזה קיימת סכנה להסלמה בגדה עד לכדי אינתיפאדה חדשה. עוד סבורים המתנגדים שהכרה באו"ם עלולה לזכות את הפלסטינים במדינה בגבולות זמניים בלבד ולהוריד מהשולחן סוגיות כמו ירושלים והפליטים.

ביום שני נפגשו שני שליחים מטעמו של אבו מאזן - סאיב עריקאת ונביל אבו רודינה - בוושינגטון עם שרת החוץ הילרי קלינטון. עריקאת ואבו רודינה העבירו לקלינטון מסר מאבו מאזן לפיו הרשות הפלסטינית מוכנה לחזור למשא ומתן מיד על בסיס נאומו של הנשיא אובמה מה-19 במאי, אולם רק אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יביע נכונות דומה באופן פומבי.

החשש המרכזי של אבו מאזן הוא מפני הטלת וטו אמריקאי במועצת הביטחון. עריקאת ניסה לשכנע את האמריקאים כי מיד לאחר קבלת ההכרה במדינה פלסטינית יחדש אבו מאזן את המו"מ עם ישראל. עריקאת אף אמר לקלינטון כי אבו מאזן מוכן להתחייב על כך בכתב וגם להודיע שהוא מכיר במדינת ישראל בגבולות 1967.

לצד אבו מאזן, תומכים במהלך החד צדדי סאיב עריקאת ונביל שעת, שמוביל קו קיצוני נגד ישראל והיה מאלה שעודדו את אבו מאזן להסכים לפיוס עם חמאס.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ