אפילו בעבודה לא האמינו: הגיעו ל-80 אלף חברים

ח"כ עמיר פרץ רשם הישג כשהצליח לפקוד לפחות 20 אלף חברים חדשים למחנהו. עמרם מצנע, לעומתו, המוביל בסקרים, הצליח לפקוד למחנהו רק 8,000

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

ארבע שנים לאחר שהודח מראשות מפלגת העבודה ומתפקידו כשר ביטחון, רשם ח"כ עמיר פרץ הישג, כשהצליח להשיג את מספר המתפקדים הגדול ביותר מבין המועמדים לראשות מפלגת העבודה במפקד שננעל בערב החג. על פי ההערכות במטה המפלגה, לפרץ לפחות 20 אלף מתפקדים חדשים ואילו במטה פרץ טוענים שהמספר גדול אף יותר ועומד על כ-23 אלף מתפקדים.

במטה פרץ שררה בחג אופוריה. פרץ אמר בשיחות עם אנשיו: "הוכחתי את כוחי. הוכחתי שיש לי מחנה ואנשים. עד עכשיו אמרו שחילקתי ג'ובים מההסתדרות, עכשיו מה יגידו?". המפקד הגדול של פרץ מחזיר את מי שהוספד פוליטית לזירה כמתמודד רלוונטי ומשמעותי. זאת, למרות שהסקרים הציבו אותו עד כה רביעי אחרי עמרם מצנע וחברי הכנסת יצחק הרצוג ושלי יחימוביץ'. מלבד הארבעה מתמודדים על ראשות המפלגה בפריימריז שייערכו בספטמבר גם איש העסקים אראל מרגלית ויו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט.

דווקא מצנע, המוביל בסקרים, השיג מפקד קטן יחסית: 4,000 טפסים ועוד כ-4,000 תומכים בפייסבוק ומתפקדי אינטרנט. למרות ההישג הדל, טוענים אנשיו כי השיג את היעד: 8,000 מתפקדים וכי כוחו נובע מהתמיכה הרחבה בו.

גם ח"כ יצחק הרצוג הפתיע עם כ-16,500 מתפקדים על פי נתוני מטהו, "מעבר למה שדמיינתי", לדבריו. אנשי יחימוביץ' טוענים כי המפקד שלה גדול במיוחד - 17 אלף - שחלק ניכר מהם התפקדו דרך האינטרנט. אנשיה אמרו כי: "אנו מאושרים, מופתעים וגאים במפקד שהוא נקי אידיאולוגית, דמוקרטי וחופשי".

כך או כך נראה שהמספרים שהפיצו בערב החג המתמודדים משמשים מעין מפקד כוח, ובשבועיים הקרובים, כשיוקלדו הטפסים לספר הבוחרים, תתברר התמונה האמיתית. בינתיים המרוויחה הגדולה היא מפלגת העבודה שהוספדה אין ספור פעמים ופולגה לפני ארבעה חודשים על ידי אהוד ברק: כ-50 אלף מתפקדים חדשים נוספו לה מאז עזיבת ברק ויחד עם המתפקדים הוותיקים מספר חברי העבודה נושק ל-80 אלף. מדובר גם במנוף כלכלי מכובד, שכן המפקד הנוכחי יוסיף לקופת המפלגה ארבעה מיליוני שקלים שרובם יועברו לכיסוי חובות. עם זאת, למפלגה עדיין גירעון של 40 מיליון שקלים.

לדברי מנכ"ל המפלגה חיליק בר, ההתפקדות המסיבית היא הפתעה עצומה. "לא האמנתי בעצמי למראה הטפסים שהגיעו. הייתי צריך לשפשף את עיניי".

המפקד הנוכחי במפלגת העבודה נפתח למעשה לאחר פרישת ברק מהמפלגה בינואר האחרון, כשהוחלט על הקדמת הפריימריז. מהר מאוד התברר כי למפלגה שנותרה עם שמונה מנדטים בלבד יש שישה טוענים לכתר. על פי ההערכות וכפי שקורה, בדרך כלל, בהתמודדויות מסוג זה לא כולם יגיעו אל קו הסיום וייתכן גם כי יהיה צורך בסיבוב בחירות שני. למרות זאת למפקד גדול יש משמעות גדולה ביכולת לנצח: פרץ עשה זאת ב-2005 כשפקד 40 אלף חברים חדשים והביס את שמעון פרס, שהיה אז המועמד המוביל בסקרים. מכל מקום כעת פרץ, מצנע, יחימוביץ' והרצוג טוענים כי הם מסוגלים לנצח בסיבוב הראשון.

פרץ הוא גם היחיד שנהנה בינתיים מתמיכת חברי כנסת מכהנים: דניאל בן סימון, ראלב מג'אדלה, שפקד בעבורו במגזר הערבי ואיתן כבל.

נתון מעניין נוסף, המסתמן מהמפקד: מגזר הקיבוצים, שבעבר היה הגדול והמשפיע ביותר והכתיר את אהוד ברק ועמרם מצנע לראשות העבודה, הצטמצם בכמחצית. על פי ההערכות הראשוניות לקיבוצים יש כ-7,000 מתפקדים כשבתקופות טובות יותר מנה המגזר כ-15 אלף. נתון זה משחק לטובת פרץ שאינו נהנה כמעט מתמיכה בקיבוצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ