משרד החוץ לשגרירים: כך תמנעו הכרה בפלסטין באו"ם

מברקים סודיים נשלחו לשגרירויות בחו"ל, בהם מפורטת תוכנית משרד החוץ לסיכול יוזמת ההכרה במדינה פלסטינית באו"ם. בנוסף, כל החופשות לחודש ספטמבר בוטלו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

חודש וחצי לפני הפנייה הפלסטינית למועצת הביטחון של האו"ם, שיגר משרד החוץ לשגרירויות ישראל בחו"ל את תוכנית הפעולה שמטרתה לנסות למנוע הכרה במדינה פלסטינית בחודש ספטמבר. "הארץ" חושף את התוכנית, שכוללת מהלכים דיפלומטיים חובקי עולם.

התוכנית הועברה לשגרירויות ישראל בחו"ל בסוף השבוע שעבר בכמה מברקים מסווגים של מנכ"ל משרד החוץ רפאל ברק וראשי האגפים השונים. כמה ימים קודם לכן הועברה לכל הדיפלומטים הישראלים בארץ ובחו"ל הודעה על ביטול החופשות בספטמבר. תוכן המברקים הגיעו לידי "הארץ". ביום חמישי שעבר, שיגר מנכ"ל משרד החוץ לשגרירויות מברק בכותרת "סיכול המהלך הפלסטיני הצפוי באו"ם בספטמבר - הנחיות לפעולה".

"היעד שקבענו הוא להביא למקסימום מדינות שיתנגדו למהלך של הכרה במדינה פלסטינית ע"י האו"ם", כתב מנכ"ל משרד החוץ לשגרירים. "ההתייחסות למהלך הפלסטיני תהיה ככזה ששוחק את הלגיטימציה של ישראל... הטענה העיקרית היא שבאמצעות המהלך באו"ם הפלסטינים מנסים להשיג מטרותיהם שלא דרך מו"מ עם ישראל והדבר שובר את העיקרון לפיו הדרך היחידה לפתרון הסכסוך עוברת במו"מ בין הצדדים".

ההנחיה לשגרירים היתה להכין תוכנית פעולה ממוקדת, כל אחד למדינה בה הוא משרת, ולהגישה למטה משרד החוץ בירושלים עד סוף השבוע: 10 ביוני. "המטרה הינה שהמדינה בה אתם משרתים תצביע נגד הכרה במדינה פלסטינית", כתב מנכ"ל משרד החוץ. "התוכנית שלכם צריכה לכלול פנייה לדרגים הפוליטיים הבכירים ביותר, הפעלת מכפילי כוח רלוונטיים (קהילה יהודית, ארגונים לא-ממשלתיים, ב"ר), שימוש בתקשורת, השפעה על דעת הקהל המקומית והסברה מול הקהלים הרלוונטיים".

מנכ"ל משרד החוץ דיווח לשגרירים על הקמת "פורום ספטמבר" בראשו עומד ראש אגף מזרח תיכון, השגריר יעקב הדס. "הצוות עוסק בניתוח אפשרויות הפעולה שעומדות בפני הפלסטינים, החלופות שעומדות בפני ישראל לסיכול המהלך וגיבוש תוכנית מדינית, הסברתית ותקשורתית", כתב ברק לשגרירים. "עליכם לדווח לפורום על פעולותיכם אחת לשבוע".

מנכ"ל משרד החוץ סיכם את מברקו באמירה שנראה שאפילו הוא אינו מאמין בה. "המשימה שהוטלה עלינו אינה קלה, אך בטוחני שבכוחות משותפים נעשה כמיטב יכולתנו להשיג את היעד שהצבנו לעצמנו", כתב ברק. מקור במשרד החוץ ציין כי ההנחיה של שר החוץ ומנכ"ל משרד החוץ לשגרירים היא לא לוותר מראש על אף מדינה ולפעול מול הדרג הבכיר ביותר האפשרי בכל מדינה.

ביום ראשון, 5 ביוני, שיגר ראש אגף מערב-אירופה, נאור גילאון, מברק המשך מסווג לנציגויות ישראל באיחוד האירופי. מברק דומה שלח גם ראש אגף אירו-אסיה, פנחס אביבי, לנציגויות ישראל במזרח אירופה ובברית המועצות לשעבר. המברק לנציגויות באיחוד האירופי היה שונה מעט. "אנו מבקשים להכין תוכנית פעולה כדי להביא את מדינת שירותכם להתנגד או להימנע בהצבעה באו"ם", כתב גילאון.

לאחר מכן, פרס גילאון בפני השגרירים את הערכת משרד החוץ לגבי אופי ההצבעה של 27 חברות האיחוד האירופי. "להערכתנו האיחוד האירופי יתקשה לקבל החלטה בקונצנזוס בעניין ההכרה במדינה פלסטינית", כתב גילאון. "עם זאת, ברור לנו שהמנגנון של האיחוד האירופי בבריסל ינסה להיכנס לדיאלוג עם הפלסטינים כדי למתן את נוסח הצעת ההחלטה ולאפשר לחברות האיחוד האירופי לתמוך בה". המברק כלל חלוקה של מדינות האיחוד האירופי לשלוש קבוצות:

- מדינות שכבר הביעו את התנגדותן להכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית והצהירו על כך בפומבי. מקור במשרד החוץ מנה את גרמניה ואיטליה בקבוצה זו.

- מדינות שעמדתן אינה ברורה עדיין, במיוחד אלה בגוש המזרחי לשעבר, שכבר הכירו במדינה פלסטינית ב-1988. עם מדינות אלה נמנות צ'כיה, סלובקיה, פולין, הונגריה, רומניה, בולגריה ועוד. נתניהו וליברמן ייצאו עוד שבועיים לביקורים נפרדים במדינות אלה.

- מדינות שנוהגות לתמוך בעמדה הפלסטינית באופן מסורתי וצפויות להצביע בעד הכרה במדינה, כגון שבדיה, אירלנד, בלגיה, פורטוגל ולוקסמבורג.

בתוך כך, גוברים הלחצים מצד הליגה הערבית להחריף את נוסח ההכרזה על הכרה ולתת לה אופי מתריס ואופרטיבי יותר והצהרתי וסמלי פחות.

השתתף בהכנת הידיעה: שלמה שמיר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ