"כרמל שאמה, סוף שבוע במלון בצפת יחזק ויגבש את הקואליציה של נתניהו?"

שיחת היום

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

כרמל שאמה הכהן (ליכוד) יו"ר ועדת הכלכלה, בן 37, יצא היום יחד עם רעייתו ורד ובתו התנוקת מאיה, בת חצי שנה, לגיבושון שיזמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה במלון רימונים בצפת לחברי הקואליציה ובני זוגם. את שלושת ילדיהם הגדולים בני 9, 13, ו-15 ישאירו בבית. המזמינים ביקשו שלא להביא ילדים ואישור מיוחד ניתן להורים לתינוקות.

יש שרים וח"כים כמו השר גלעד ארדן שהודיעו שבלי ילדים הם לא באים. חשבת להישאר בבית?

"בהתחלה חשבנו. בגלל מאיה התינוקת הקטנה שלא פשוט למצוא לה סידור, וקשה לנו מאוד בלעדיה. בסוף הגענו להחלטה שניקח אותה אתנו כך שלא נעזוב אותה, והיא גם תוכל לתרום לאווירת הגיבוש של הקואליציה. זה נכון שאמרו לנו בלי ילדים, אבל לא נראה לי הגיוני להשאיר את מאיה בבית. אז שאלנו ואמרו לנו שאם התינוקת עד חצי שנה זה בסדר. היתה עוד ורסיה שאפשר עד שנה. שלנו בת חצי שנה פחות כמה ימים, כך שהיא בטוח עומדת בקריטריונים".

קיבלתם הנחיות מיוחדות?

"שאלו אותנו מראש אם אנחנו רוצים להשתתף, ועדכנו אותנו שהתוכנית תכלול ארוחת ערב וסיורים, שכן המטרה היא לגבש את חברי הקואליציה וליצור חוויה שהיא לא על בסיס פוליטי. הכוונה טובה ולמהלכים כאלה יש בדרך כלל פירות חיוביים. אנחנו יוצאים מעולמנו המקצועי ועוברים לאווירה אחרת של בילוי, שמאפשרת למצוא פתרון למחלוקות ולהעלות רעיונות. מה שלא קורה סביב שולחן יכול לקרות על דשא".

אמרו לכם לארוז בגדי ים?

"לא קיבלנו הוראת אריזה, אבל אמרו לנו שתהיה פעילות מחוץ למלון כך שצריך נעלי הליכה".

ומאיה תצטרף לכל הפעילויות?

"ההתלבטות היא באמת איך היא משתלבת בסופ"ש. אני בעד לקחת אותה לכל הפעילויות. אמרתי לוורד אשתי להביא את המנשא. היא תהיה עליי, זה גם טוב לדיאטה. אשתי חוששת שהיא תפריע בארוחת הערב או בהרצאה אבל אני בטוח שאצליח לשכנע אותה. היא ילדה טובה ואני מאמין שהיא לא תהיה התינוקת היחידה".

אתה באמת חושב שסופ"ש כזה יכול לגבש קואליציה?

"הקואליציה הזו כבר קיימת לא מעט זמן, וחשוב לתחזק אותה. אין לי ספק שאחרי חוויה כזו יהיו יותר שיתופי פעולה. נהיה סגורים בבניין אחד, שרים וח"כים ובני הזוג. ניכנס לארוחת בוקר נפגוש באופן ספונטני את מי שהתעורר בשעה שלנו, יהיו מפגשים בלובי, ואין לי ספק שדברים שהיו תקועים בין משרד למשרד או בין הוועדה למשרד יקודמו אחרי הסופ"ש. למרות שיש כאלה שלוקחים את כל העניין בציניות, אני חושב שזו יוזמה מבורכת. ננוח, נסגור דברים".

באמת תנוחו?

"בעצם אני מניח שלא יהיה הרבה זמן למנוחה, יהיו כמה כמה עשרות חברי כנסת ושרים ובני הזוג, כל אחד ירצה לגלגל רעיון ולקדם יוזמה, כך שרוב השיחות יהיו ברמה הפוליטית-פרלמנטרית אבל באווירה שונה. בכנסת אתה בא לעבודה ורואה את הדברים באור הפוליטי התועלתני, האינטרסים שולטים בבניין הזה, ופה זה יהיה הרבה יתר מרוכך. יש לי דוגמה טובה לזה: אני חבר בנבחרת הכדורגל של הכנסת, ואין ספק שבינינו, חברי הנבחרת שמתאמנים יחד ויוצאים למשחקים נוצרה אווירה אחרת. אנחנו משתפים פעולה בהרבה דברים, מגבים בוועדות, מתקזזים, הכל משום שיש לנו פעילות שהיא מחוץ לבנין".

תתגבש גם עם ראש הממשלה? היחסים ביניכם היו מתוחים. הוא ניסה לטרפד את מינויך ליו"ר ועדת הכלכלה?

"היחסים שלי ושל ראש ממשלה כפי שהשתקפו במאבק על ראשות ועדת כלכלה היו אירוע נקודתי.

הייתי אתו. אני תמיד זוכר שהוא ראש ממשלה ואני חבר כנסת חדש".

אז אולי כבר תתפייס עם יריבך במפלגה ח"כ אופיר אקוניס, שאותו החלפת כיו"ר ועדת הכלכלה תוך כדי סכסוך מר?

"אופיר זה סיפור אחר. אין ספק שהחוויה של המאבק על ראשות ועדת הכללה השאיר בנו צלקות אבל הצלחנו לעלות כבר על פסי עבודה".

עכשיו אתה כבר יכול לספר מה היה בפתק שגרם לכם להפסיק את הדיון בועדת הכלכלה בפרשת איראן והאחים עופר, שגרר הרבה ספקולציות וביקורת?

"זה הרבה פחות דרמטי ממה שחושבים. אני מצטער שאני לא יכול לפרט, אבל זו היתה החלטה נכונה. היו לצערי ח"כים שבחרו לעשות סיבוב תקשורתי וזו זכותם. אני שלם עם המהות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ