אחרי הגיבושון: נתניהו ייפגש עם ברלוסקוני באיטליה

חשש מהפגנות של פעילים פרו-פלסטיניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושמונה משרי הממשלה ייצאו ביום ראשון לביקור של 25 שעות באיטליה. נתניהו ייפגש עם ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, והשרים ישתתפו בדיונים בין-ממשלתיים. בין השרים שיתלוו לביקור גם לימור לבנת, שלום שמחון ואביגדור ליברמן.

נתניהו והשרים ישתתפו בפתיחת הפורום העסקי איטליה-ישראל והתערוכה "ישראל הבלתי צפויה", החוגגת את תרבותה של ישראל יחד עם הטכנולוגיה, החקלאות, הכלכלה והאמנות שלה.

התערוכה, שאמורה להיפתח בפיאצה דומו בשבוע הבא, מושכת כבר עכשיו תשומת לב רבה - אם כי לא זאת שקיוו לה. פעילים פרו-פלסטיניים החליטו בימים האחרונים לארגן הפגנות ענק נגד האירוע. הם קראו לגולשי הרשתות החברתיות לחתום על עצומה הקוראת לביטול התערוכה, ותלו כרזות הקוראות "להצית את העיר" ו"לא לכיבוש הישראלי במילנו".

החשש מהפגנות עורר בתחילת השבוע ויכוח אם להעביר את התערוכה, האמורה להיפתח מסגרת "שבוע התיירות", למקום בטוח יותר. זאת, משום שהמשטרה המקומית הודיעה כי היא חוששת שלא תוכל לאבטח את האזור במקרה של אלימות.

בסופו של דבר החליטה עיריית מילנו לקיים את התערוכה כמתוכנן, בכיכר ליד הקתדרלה העירונית. התערוכה אמורה להתקיים בתאריכים 12 עד 23 ביוני. הפגנה גדולה נגדה צפויה להתקיים ב-18 בחודש - אחרי ביקורם של נתניהו והשרים.

בינתיים, כ-250 יהודים, אנשי תרבות ואינטלקטואלים ממילנו כתבו מכתב פתוח לעירייה וביקשו ממנה להבטיח כי התערוכה תתקיים במקום ובזמן, ולא להיכנע לקיצוניים. נשיא איחוד הקהילות היהודיות באיטליה ונשיא הקהילה היהודית במילנו כתב כי "התרבות אינה משתחווה בפני האיום, אלא שומרת על נחישותה ותובעת מכולם לכבד ידידה של איטליה, כלומר ישראל".

לקראת ביקור השרים באיטליה, חכרה הממשלה מטוס מיוחד מחברת "ארקיע" בעלות של כ-600 אלף שקלים. לשרים יתלוו עוזריהם והמשרדים ישאו בעלות הנסיעה. תצורת הפנים של המטוס תוחלף לנוחיות ראש הממשלה ופמלייתו ותוקם בו גם פינת עבודה. המטוס בנוי בתצורת מטוס מנהלים: מושביו מרופדים בעור והוא מסוגל לשאת עד 120 נוסעים.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "מטרת הנסיעה היא להדק את שיתוף הפעולה בין ממשלות ישראל ואיטליה בכל הדרגים הפוליטיים והמקצועיים. מפגש דומה התקיים לפני כמה חודשים עם ממשלת גרמניה וזכה להצלחה רבה. לראש הממשלה יתלוו שמונה שרים וצוותיהם, אשר יקיימו פגישות עבודה עם מקביליהם האיטלקים".

במאי 2010 פורסם שטיסתו של ראש הממשלה נתניהו לצרפת וקנדה התייקרה ב-1.2 מיליון שקלים עקב דרישות מיוחדות של לשכתו, ובהן התקנת מיטה זוגית במטוס לבני הזוג נתניהו. הטיסה נועדה לחסוך עצירת ביניים בדרך חזרה לארץ. לשם כך הוחלט אז בלשכת נתניהו לבחור לטוס במטוס, שהקפיץ את עלות הנסיעה בכ-300 אלף דולרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ