מחסומים בסמטאות, חמ"ל במלון: צפת מצפה לגיבושון הקואליציה

66 חברי הקואליציה ובני משפחותיהם יפקדו היום את העיר וימלאו את רחובותיה. בכנסת יש מי שמביעים תמיהה על הבחירה לקיים את הגיבושון דווקא בעיר שעלתה באחרונה לכותרות בגלל שורה של תקריות על רקע גזעני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כשידם האחת אוחזת חליפה וידם השנייה אוחזת בחליפה נוספת, הגיעו אתמול בהמוניהם המאבטחים של ראש הממשלה וחברי הקואליציה, למתחם מלון רות רימונים שבעיר העתיקה של צפת. משאיות חסמו את הכניסה למלון ובהן עשרות מחסומים שימנעו בסוף השבוע כניסה של מכוניות לסמטאות העיר, הדרוכה בהתרגשות לבואם של הפוליטיקאים הנכבדים.

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), עם הגיעו למלון בצפת, היום. תצלום: ירון קמינסקי

המלון, שהוקם במאה ה-13 על שטח של 42 דונם, הפך באחת לחמ"ל. למקום לא הורשו להיכנס מבקרים וסביבו הוצבו מאבטחים שמתכננים בסודיות את המשימה המבצעית והמאתגרת: לאבטח 66 חברי הקואליציה ומשפחותיהם שימלאו את העיר. בואם הפך באחת לשיחת היום בעיר. השמועה על ביקור הפוליטיקאים הופצה במהירות ומבקרים רבים באו אתמול לעיר העתיקה בציפייה לראות את ראש הממשלה, גם אם הוא אמור לבוא רק היום. משפחה חרדית מבית שמש באה לאזור בית המלון ושאלה את בעלי העסקים באזור אם "הוא כבר כאן?" והתאכזבה לשמוע שלא. "מתי הוא מגיע?". ידם חמושה במצלמה, לתעד את המאורע שטרם קרה.

בעלי הצימרים ובתי ההארחה בעיר מביעים סיפוק רב. בפתח הצימרים הם תלו אתמול שלט שמקבל בברכה את פניו של ראש הממשלה. "גם אם הדעות עליו חלוקות, צריך לחלוק לו כבוד", אמרה בעלת גלריה הסמוכה למלון רות רימונים. בנה מתאמן בכינור לקראת בואו של ראש הממשלה, ובאופן אירוני מנגן דווקא את ירושלים של זהב. ילדים קטנים מביטים במהומה סביב המלון נוכח הביקור המהולל, ומספרים לעוברים ושבים ש"המאבטחים מציבים מחסומים כדי שהערבים לא יבואו לחטוף את ראש הממשלה".

בעיריית צפת שלחו את הקב"ט ואת מנהל המוקד העירוני להחליף את 11 שלטים המתארים את האתרים ההיסטוריים בעיר. בימים כתיקונם לא היו מחליפים את השלטים מחוסר תקציב, אולם הביקור, הם מודים, היווה את התמריץ לחדש אותם. עובדי העירייה, הפועלים, המאבטחים ועובדי המלון, כולם רצים מפה לשם, אוטמים כל שביל מעבר שיאפשר להתקרב מטרים ספורים לפמלייתו של ראש הממשלה. בשקט, מתחת לשפם, הם רוטנים על הטירוף ומודים שהיו מעדיפים להימנע מ"הכאב ראש הזה".

בסמטאות העיר העתיקה ובשכונת רימונים שבהן יסיירו הקואליציונרים מחר, שכנו עד 1948 כל השמנה והסולתה של ערביי ארץ ישראל. כיום מתגוררים שם רק יהודים. 66 חברי הקואליציה צפויים לסייר בעיר שעתיים בלבד, בניסיון לספוג קצת מההיסטוריה. בסיור הם צפויים לחלוף גם ליד ביתו של עלי חסן סלאמה, שחוסל במבצע אביב נעורים ביירות ב-1979, בו השתתף שר הביטחון אהוד ברק.

הם צפויים לחלוף גם במקום בו שוכן בית הספר מזרחי, בו נהג ללמד סבו של נתניהו, לחלוף על המסגד האחרון שנבנה בעיר ב-1901, מסגד השוק, ומשם ימשיכו לעבר השכונות היהודיות, בית מדרשו של רבי יוסף קארו, מחבר "שולחן ערוך", בית הכנסת האר"י קהל אשכנזים, בו ייערך סדר קבלת שבת ושירת פיוטים.

בכנסת היו מי שהביעו אתמול תמיהה על החלטת הקואליציה לקיים את ה"גיבושון" דווקא בצפת - עיר שעלתה באחרונה לכותרות דווקא בגלל שורה של תקריות גזעניות. בחודשים האחרונים היו בעיר כמה תקריות במהלכן הותקפו סטודנטים ערביים, בטענה ש"השתלטו על העיר". רבה של צפת, שמואל אליהו, עורר סערה כשקרא להימנע מהשכרת דירות בעיר לערבים.

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר כי "הממשלה בחרה לקיים את הגיבושון שלה דווקא בצפת, בירת הגזענות של הצפון. לא אתפלא אם לתפילה יוזמן לא אחר מאשר הרב הראשי של צפת, ממחוללי ההסתה והגזענות בעיר, שקרא לא להשכיר דירות לערבים בצפת. וזאת, כדי להרביץ תורה בחניכיו המצטיינים מהממשלה - ויש רבים כאלה בממשלה זו".

"כרמל שאמה, סוף שבוע במלון בצפת יחזק ויגבש את הקואליציה של נתניהו?"

מדריך הטיולים של השרים - ראש העיר לשעבר

אחרי הגיבושון: נתניהו ייפגש עם ברלוסקוני באיטליה

הזוג נתניהו הזמין את חברי הקואליציה לגיבושון בצפון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ