קרב בארץ שלום

מחלוקת בתנועת "ארץ שלום" שניסתה להביא להדברות בין מתנחלים, פלסטינים ואנשי שמאל

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

"השלום" מתחיל בתוכנו, ניסתה פעם שרי אריסון לשכנע את הישראלים. לגבי קבוצה אחת היא כנראה צדקה: "ארץ שלום", קבוצת המתנחלים שביקשה לשנות את שיח השלום במזרח התיכון, מתפרקת אט אט. העמותה שהיתה אמורה להביא את השלום מ"השטח" מסוכסכת ומפולגת בינה לבין עצמה.

ההתחלה היתה רומנטית: בפברואר 2011 התכנסו באולם צוותא בתל אביב הפטריארכים של השמאל, כגון עמוס עוז וא"ב יהושע, מתנחלים עטורי פאות ופלסטינים. הקונספט התמקד "בקידום יחסים שוויוניים ופרויקטים משותפים בתחומי מפגשים וחינוך, תרבות, כלכלה וסביבה, בשאיפה לייצר שינוי אטי לטובה שיצמח מלמטה", כדי ש"כל בני אברהם יוכלו לחיות במולדתם המשותפת". בראשות הקבוצה עומד נחום פצ'ניק, יליד קרית ארבע, חקלאי אקולוגי משדה בועז ומשורר. פצ'ניק פועל בהשראת רבה של תקוע, מנחם פרומן, ששנים פועל בקרב הפלסטינים.

אבל כל זה היה בפברואר. אחת הפעילויות שיזמה הקבוצה היתה מפגש עם ראשי הרשות הפלסטינית בשכם, בעקבות הירי של המשטרה הפלסטינית בבן יוסף לבנת בפסח. במפגש היו אמורים הנוכחים להפיג את חששותיהם מחיים תחת שלטון פלסטיני אופציונלי בעתיד. הסוגיה הזאת, הנוגעת בעצב הרגיש של הקיום בגדה, הביאה לפיצוץ בקבוצה. הצצה למיילים שהחליפו ביניהם החברים מלמדת על הקרע העמוק לגבי סוגיה זו.

הרב רפי אוסטרוף, מנהל המועצה הדתית בגוש עציון ופעיל בולט בקבוצה, שלח ב-27 במאי מכתב פרישה. "לאחרונה התרבו ההצהרות בשם התנועה על כך שאנו מתנחלים המוכנים לחיות תחת שלטון פלסטיני לאחר הסדר. הצהרה או החלטה כזאת לא התקבלה בשום דיון שאני הייתי ער אליו", כתב לחברים. רבים הצטרפו אליו. לטענת חבר אחר, גלעד שור, "הסימון של התנועה כתנועת שוליים, שמוכנה לחיות אצל הפלסטינים, הופך את הרעיון לנלעג ולא ריאלי בעיני רבים".

למען השלום, החליטו החברים לערוך הצבעה בסוגיית ההישארות תחת שלטון פלסטיני או לא. ד"ר חנה קהת, מתנחלת מנווה דניאל שהקימה ארגון של פמיניסטיות דתיות, תומכת. מלבדה, כמעט כולם מסתייגים. אחר טען שהוא מוכן לכך אך בתנאי "שזו רשות שתתנהג כמו מדינה דמוקרטית נוסח מערב אירופה". בקרוב אמורים בתנועה לערוך כנס נוסף לדיון בסוגיה זו. בינתיים, מתעסקים שם בעיקר בוויכוחים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ