בכיר בבית הלבן: אנו מחכים שנתניהו יאמץ את מתווה אובמה למו"מ

האחראי על המזה"ת וצפון אפריקה במועצה לביטחון לאומי אמר כי חזרה לשולחן המו"מ תמנע את המהלך הפלסטיני החד-צדדי באו"ם. לדבריו, הפלסטינים קיבלו בחיוב את התנאים שהציב אובמה

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

בממשל אובמה מעריכים כי ניתן למנוע את ההצבעה על הכרה במדינה פלסטינית באו"ם בספטמבר, אם הצדדים יסכימו לחזור למשא ומתן, כך אמר אתמול (שישי) סטיבן סיימון, שמונה לאחראי על המזרח התיכון וצפון אפריקה במועצה לביטחון לאומי במקומו של דן שפירו, שישמש שגריר ארה"ב בישראל.

בשיחת ועידה עם בכירי הקהילה היהודית בארה"ב אמר סיימון כי הפלסטינים קיבלו בחיוב את המתווה שהציג הנשיא ברק אובמה - קווי 1967 וחילופי שטחים מוסכמים כבסיס למשא ומתן. לדבריו, כעת הכדור הוא בעיקר במגרש של ראש ממשלת ישראל.

"השותפים האירופאים שלנו ואנחנו בוושינגטון מחכים לראות אם הצדדים יתחייבו לעקרונות שהציג הנשיא כבסיס למו"מ", אמר סיימון. "הפלסטינים הגיבו די בחיוב להצעה, אז אנחנו מרגישים די בנוח עם זה, אך לא לגמרי, וכעת עובדים עם ממשלת ישראל לראות אם הם מוכנים לקבל את העקרונות האלה כבסיס למו"מ".

השיחות, הוא הוסיף, ממשיכות, והזמן דוחק, משום שהפלסטינים צריכים להגיש מסמכים למועצת הביטחון של האו"ם עוד לפני ההצבעה עצמה. "זה דוחף אותנו ליולי. למעשה יש לנו חודש לראות אם ניתן להגיע למשהו עם הישראלים ועם הפלסטינים, אם הם יקבלו את העקרונות האלה כבסיס למו"מ. אם זה קורה, אנו די משוכנעים שהפלסטינים יוותרו על הפעולה באו"ם".

לדברי סיימון, האמריקאים הבהירו לפלסטינים שארה"ב תצביע נגד כל צעד חד-צדדי.

המתווך הפלסטיני סאיב עריקאת, שביקר בוושינגטון בתחילת השבוע, אמר לדברי סיימון כי "הפלסטינים מוכנים לקבל את עקרונות אובמה כבסיס למו"מ, אם הישראלים יעשו כן, וכעת אנו מחכים לראות אם הישראלים יעשו את זה. אם שני הצדדים מסכימים לזה, יש אלטרנטיבה להצבעה באו"ם, אין צורך להגיע לאו"ם".

עריקאת ביקר בוושינגטון במקביל לשליחו של ראש הממשלה, יצחק מולכו, אך השניים ניהלו פגישות נפרדות עם בכירים אמריקאים.

עריקאת. ביקר בוושינטגון במקביל למולכו. תצלום: נטשה מוזגוביה

סיימון אמר עוד שאובמה ניסה לגייס את תמיכת האירופאים למהלך שהם מובילים לחזרה למו"מ לפני ספטמבר. הצרפתים, אמר, הפתיעו את ארה"ב עם יוזמת השלום שלהם - אך הוא התבטא בנושא זה בצורה דיפלומטית יותר מאשר שרת החוץ הילרי קלינטון שאמרה ביום שני במסיבת העיתונאים המשותפת עם שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה כי "ועידה בפריס על חזרה לשיחות בלי הסכמת שני הצדדים לחזור למו"מ לא תהיה פרודוקטיבית".

סיימון אמר כי "הצעות שלום הן דבר חיובי", וכי ישראל וארה"ב זקוקות לסיוע האירופי. עם זאת, אמר, ביוזמה הצרפתית חסרים כמה דברים שחשובים לארה"ב - סוף לתביעות, הכרה בישראל כבית לאומי של העם היהודי - וחוץ מזה, אמר, ארה"ב היא השחקן המרכזי, לא הצרפתים, ומי שיתן את המסגרת להסכם זו ארה"ב.

באשר לעקרון שהציג אובמה להסכם השלום העתידי - גבולות על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים - סיימון אמר שזה "יהיה תלוי בצדדים להחליט, אולמרט ועבאס הגיעו קרוב למספר, לדעתנו זה יהיה רוב הגדה המערבית, אך הצדדים יצטרכו לדון בזה ביניהם".

ארה"ב, הוא הוסיף, מודאגת מההסלמה של המחאה ביום הנקסה. "זה יכול להיות תחילה של מגמה שאנו רוצים לעצור, זה יכול להיות מסוכן", הוא אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ