במקום את זקני צפת, הח"כים פגשו מפגינים

הגיבושון של חברי הקואליציה הוגדר כמוצלח על ידי המשתתפים, אך גם בצפון הם נדרשו להתמודד עם מפגינים למען שחרור שליט

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

קבוצת חברי כנסת ושרים צעדו היום (שבת) יחד עם בני ובנות זוגם בסמטאות צפת העתיקה. בכניסה לרובע היהודי עצר המדריך, דוד עמיאל, והפליג בסיפורים על צפת של פעם. "אנחנו רוצים לפגוש את זקני צפת", אמרו הח"כים. עמיאל נאלץ לקרוא לשני תושבי העיר שעמדו בסמוך והאזינו, אולם לרוע מזלו השניים, כבני 60, לא זכאים לתואר הנכסף. "אני נולדתי בחורף 1952, שזה החורף הכי קר שזקני צפת זוכרים כאן", הציל אברהם פרג' את המצב, וחברי הקואליציה המשיכו במסלולם, לעבר הבית המוכר כזה שבו התגורר רבי יוסף קארו ובו כתב את ספר ההלכות "שולחן ערוך", לפני קרוב ל-500 שנה.

חברי הקואליציה שהגיעו לסוף שבוע במלון רות-רימונים בצפת למה שהוגדר "גיבוש", יצאו מגדרם להפליג בשבחי האירוע. "זה סוף שבוע מצוין", אמר אופיר אקוניס לאחר שיצא מביקור במספר גלריות בעיר העתיקה. לדבריו "יש אווירה מעולה, זה גיבוש אמיתי שנעשה באווירה לא פורמאלית". אקוניס התל-אביבי ציין לטובה את האוויר הנקי של צפת. אך על רקע הגלריות הרבות שנסגרות בשבת, כמו גם כל החנויות ברובע העתיק, ניכר כי מלבד אוויר נקי ושקט, חסרים עוד מספר מרכיבים שיחזירו את צפת למקומה כעיר תיירות מובילה.

גם שרת החקלאות, אורית נוקד, הגדירה את סוף השבוע כ"מדהים", לא פחות מכך. "ישבנו ודיברנו אחד עם השני, בלי לדבר על פוליטיקה. זכינו גם להכיר את המשפחות של החברים שלנו, אלו שנותנים לנו תמיכה במשך כל השנה. הצלחנו להתנתק לזמן קצר מטרדות היום-יום ואני אפילו לא דיברתי בטלפון אפילו פעם אחת", היא אמרה וציינה כי ביקורה האחרון בעיר נערך לפני חמש שנים בזמן מלחמת לבנון השנייה.

רעיית ראש הממשלה, היום בצפת. תצלום: עבדאללה שמא

ראש העיר הצעיר, אילן שוחט, הסתובב בין הח"כים והשרים כחתן השמחה. "סוף השבוע לא היה הזמן המתאים להעלות בקשות בפני ראש הממשלה ואנשיו, אני מאמין שהאנשים התחברו לעיר בלב ויזכרו אותה בזמן המתאים", אמר שוחט המצפה להקמת בית הספר לרפואה בעיר,הוא הוסיף ואמר ש: "הם ראו את צפת שאי אפשר לראות מהמשרדים".

במהלך הסיור היה קשה להתעלם גם מהצדדים הפחות טובים שהתגלו באחרונה בעיר. זאב פרל, אחד ממדריכי הטיולים ובעבר ראש העיר, ציין בפני הח"כים בכיכר המגנים כי "הכיכר הזאת מסמלת את האירועים הקשים שקרו פה לאחרונה. כאן גר אלי צביאלי שהשכיר דירתו לסטודנטים בדואים וכאן גר רב העיר שמואל אליהו, שהוציא פסק הלכה נגד השכרת דירות לגויים". הנושא הכאוב לא זכה לתגובה מצד חברי הקואליציה.

לא ברור אם בשל הנחיות אבטחה או בגלל סיבות אחרות, אך ראש הממשלה, כמו גם שרי הביטחון והחוץ, לא יצאו עם חבריהם לסיור היום ברחובות העיר העתיקה. הטיול נערך, כך מתברר, אחרי ערב עמוס: עם בואם ביום שישי אחר הצהריים, התקבלו חברי הקואליציה בקבלת פנים שכללה מופע כליזמרים מצפת ובו שרו האורחים את השירים "כל העולם כולו גשר צר מאד" ו"שלום עליכם מלאכי השלום"- פיוט ליל שבת שנכתב בצפת.

מפגינים למען שחרור שליט, היום בצפת. תצלום: עבדאללה שמא

במקום הוכנה תצוגה פעילה של אמנים, ציורים ופסלים של אומני צפת, מוסיקאים, מגדלים ויצרנים של תוצרת הצפון. לאחר ארוחת הערב המשיכו חברי הקואליציה להסתודד עד השעות הקטנות. "ארוחת הערב היתה ארוכה יותר מהפיליבסטרים של מיקי איתן", התלוצץ סגן השר איוב קרא. מתברר כי במהלך הערב הארוך שנמשך בליל שבת, בשעה שקובי אריאלי ואבשלום קור, הצחיקו את נבחרי הציבור, קרא תיפקד כ"גוי של שבת". "חברת הכנסת פאינה קירשנבוים והשרה לימור ליבנת קפאו מקור המזגנים ואני התנדבתי לכבות אותם", סיפר. לא ברור באיזו עונה של השנה ייערך הגיבוש הבא, ואם קרא ידרש לכבות מזגנים או תנורים, בכל מקרה מתברר כי חברי הקואליציה נהנו מאד וכבר דנו בסוף שבוע דומה שיהיה, לברי אקוניס, בגוש-עציון, או ירושלים, או באריאל.

למרות האווירה הטובה והמחויכת, סיור חברי הקואליציה הופרע היום על ידי כ-15 מפגינים למען שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. חלק מהמפגינים עטו מסכות עם פרצופו של גלעד שליט וצעקו: "אני רוצה לחזור הביתה". אחד מהם אמר כי "אנחנו נלך אחרי נתניהו לכל מקום ונזכיר לו את גלעד שליט בכל רגע. מכעיס אותנו שהם יוצאים לחופש ושחכו שיש חייל לא זוכה לראות אור יום".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ