המדינה תהרוס שלושה מבנים במאחז מגרון

הפרקליטות הודיעה לבג"ץ כי "משרד הביטחון אינו מתכוון להשלים עם הקמתם של מבנים חדשים במאחז" ואלו יפונו תוך 45 יום

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שר הביטחון אהוד ברק הנחה להרוס שלושה מבני קבע ההולכים ונבנים במאחז מגרון, בתוך 45 יום - כך עולה ממסמך תשובה של פרקליטות המדינה לבג"ץ.

המאחז מגרון כולו הוקם על קרקע בבעלות פלסטינית פרטית. ב-2006 הוגשה עתירה של שלום עכשיו המבקשת בשם בעלי הקרקע לפנות את המקום ולהחזיר להם את הקרקע. לאחר תהליך ממושך, הגיעה המדינה לפשרה עם מועצת יש"ע, שביישוב גבע בנימין תוקם שכונה לתושבי מגרון. יש לציין כי הפשרה נדחתה על ידי התושבים.

הליכי קידום התכנון לשכונה החדשה מתנהלים בעצלתיים. בינתיים, החלו באחרונה לבנות במגרון 3 מבנים חדשים לאחר תקופה ארוכה של הקפאת בנייה במקום. חידוש הבנייה הוא חלק מהלך הרוח היום בשטחים, שמאחזים שאינם מקבלים גיבוי פוליטי ממועצת יש"ע - דוגמת חוות גלעד, עלי עין, מעוז אסתר, גאון הירדן, מצפה אביחי וגבעת רונן - המנהל האזרחי הורס בהם מבנים תדיר. לעומת זאת, במאחזים הזוכים לתמיכת המועצה, המינהל לא מתערב.

בחודש שעבר עתרה תנועת יש דין באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה בדרישה להרוס את המבנים. ביום שישי הודיע נציג המדינה, עו"ד ענר הלמן כי המבנים ייהרסו בתוך 45 יום. "משרד הביטחון אינו מתכוון להשלים עם הקמתם של מבנים חדשים במאחז מגרון. משרד הביטחון לא יאפשר לתושבי מגרון לנצל את התקופה הנדרשת למימוש ההסכם כדי להרחיב את מגרון, לא כל שכן לבנות מבני קבע", נכתב בהודעה.

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר כי "כשאני רואה את חוסר האכיפה המוחלט על הבנייה הבלתי חוקית הפלסטינית בשטחי C, ומצד שני את ההקפאה בפועל באישורי בנייה אצלנו - לא תהיה עוולה גדולה מלהרוס בתים של יהודים. וכשאני רואה את הפלסטינים מתאחדים מקצה אל קצה נגד ישראל - לא תהיה איוולת יותר גדולה מאשר ליזום קרע ופירוד בתוכנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ