שב"חית | בג"ץ שמג"ץ

רופאים שובתים אינם מכבדים את הוראת בית המשפט לחזור לאלתר לעבודה. הפרלמנט תומך בהם ומבקר את הממשלה. פרקים בדמוקרטיה פלסטינית

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

750 רופאים בבתי החולים הממשלתיים הגישו ביום רביעי שעבר את התפטרותם הקולקטיבית. הם מוחים על פסיקת בית המשפט הגבוה לצדק, מיום שני, שלפיה שביתתם אינה חוקית ומגיבים על פסיקת בית המשפט מיום רביעי - שעליהם לשוב לאלתר לעבודה, ולא - יהיו צפויים לעונש. איגוד עובדי המגזר הציבורי הודיע על תמיכתו בשביתת הרופאים ועל צעדי מחאה שבכוונתו לנקוט אם בית המשפט לא ייענה לבקשתו לעיין מחדש בפסיקתו. אנחנו מכבדים את בית המשפט, אמר נציג האיגוד, אבל אנחנו גם מכבדים את השובתים ותומכים בהחלטותיהם.

חבר במועצת האיגודים העצמאיים אמר שהתייצבות בית המשפט לצד הממשלה, שהגישה ב-1 ביוני עתירה נגד השובתים, פוגעת בחוק היסוד שמגן על כל הזכויות, בהן הזכות לשבות. הוא לא התייחס לעמדת בית המשפט, שקבע שהשביתה בלתי חוקית משום שלא קוימה הדרישה לשלוח לרשויות לפחות ארבעה שבועות לפני פתיחתה מכתב אזהרה, שעליו חתומים לפחות 51% מהרופאים השובתים. בית המשפט גם ציין, שתביעות הרופאים הוגנות, אך שהשביתה פוגעת קשות בציבור.

משפטנים שתומכים בדרישות הרופאים סבורים שהם שוגים כשאינם מצייתים להוראת בית המשפט. הם יכלו לחזור ליום אחד לעבודה, ואז לשוב ולפתוח בעיצומים. אבל השובתים ותומכיהם אומרים שהממשלה מתחמקת זה כשנתיים מלקיים עמם משא ומתן, ולכן נדרשו לצעדים דרסטיים. הם כבר לא יכולים לחזור הביתה עם שכר חודשי של כ-4,000 או כ-5,000 שקל בחודש, גם לרופאים בעלי ותק.

הפרלמנט על כל סיעותיו, כולל סיעות הקואליציה, גינה את הממשלה על שפנתה מלכתחילה לבית המשפט תוך פגיעה בזכות היסוד לשבות. הוא הגדיר את הפנייה השפלה של ציבור הרופאים. הפרלמנט הודיע על תמיכתו המלאה ברופאים ובתביעותיהם הצודקות: העלאות שכר בהתאם לעלייה ביוקר המחיה, תוספות שכר לשעות נוספות במיוחד בימי חג ובמקרי חירום, עדכון סולם דרגות השכר ותוספות שכר בהתאם לוותק ולהתמחות, בונוס לרופאים בעלי התמחויות נדירות.

כל זה קרה בשבוע שעבר ברמאללה. בין בנייני המשרדים החדשים שקירותיהם זכוכית כחולה נוצצת, בתי המלון המתהדרים בפארם, המכוניות מודל 2014, הפרסומות שקוראות לאנשים ללוות כספים מהבנקים, כדי להגשים את חלומותיהם על דירה ואוטו ומכונת כביסה וטלוויזיית פלסמה, המונופול של חברת הטלפונים, הכנסים בחסות סוכנויות פיתוח ממשלתיות זרות עם הקוקטיילים, שבהם דנים בסיוע לאוכלוסיות הנזקקות, הקפה בבתי הקפה ב-13 שקל (שלושה בג'נין), מתחם המוקטעה שהולך ונבנה מחדש כארמון נשיאותי מהודר עם מגדלי שמירה מצופים אבן ירושלמית, או אולי חברונית.

זו רמאללה, שמושכת צקצוקי התפעלות מאורחים-לרגע (אוי, כמה טובים החיים תחת כיבוש). אבל מתחת לציפוי הדק והנוצץ ולמסעדות המלאות יש פערי שכר לא הגיוניים, איכות לא מספקת של שירותים חברתיים לציבור ותחושה כללית שיש כסף, אבל חלוקתו אינה הוגנת.

זוהי רמאללה, שסובלת מגודש מלאכותי של ארגוני סיוע בינלאומיים. ממשלותיהם מממנות אותם כדי שיחלקו צדקה, במקום לפעול נגד הסיבות הפוליטיות (שלטון זר) שיוצרות עוני.

זוהי רמאללה, שכשיוצאים מהרדיוס המטופח שלה מגלים את הנסיגה במספר מקומות העבודה במגזרים יצרניים (תעשייה וחקלאות), משום שאי אפשר ממש לפתח כש-60% מהשטח (שטח C) הם מחוץ לתחום בשל מדיניות הריבון (צה"ל), ומשום שכל תנועת משאית וחומרי גלם בין לבין, כל משלוח, כל הטענה ופריקה, זקוקים לאישור, חותמת של פקיד-חייל ישראלי, בדיקה, עצירה.

עיצומי הרופאים הפלסטינים במגזר הציבורי נמשכים מאז אפריל. החלטת הממשלה בסוף אפריל לעתור לבית המשפט רק העמיקה את הפער בין הצדדים. כבר אז הבטיחו הרופאים שיפתחו בשביתה כללית ביום שבו בית המשפט ידון בעתירת הממשלה נגד השובתים.

הרופאים ותומכיהם הרבים גם זועמים על שר הבריאות, ד"ר פתחי אבו מורלי, שהטיל ספק בדאגה ובאכפתיות שלהם לחוליהם. רופאים וחברי פרלמנט אומרים, כי ההיפך הוא הנכון. השביתה נועדה למנוע בריחה של רופאים לחו"ל וסירוב של רופאים חדשים וטובים להצטרף למגזר הציבורי.

במקרה או שלא במקרה, ועדת בדיקה פלרמנטרית דרשה ביום חמישי את התפטרותו של אבו מורלי מתפקידו כשר וכנשיא מועצת הבריאות, בטענה לאי-סדרים כספיים ומינהליים (מועצת הבריאות היא גוף חוץ-ממשלתי, שנוסד על פי חוק מ-2006, כדי לפקח על רמת הרפואה במוסדות ציבוריים ופרטיים ולשפרה). הוועדה החלה את עבודתה לפני שביתת הרופאים, ואמרה שתגיש את ממצאיה לוועדה נגד שחיתות. אבו מורלי הגיב בטענה שהוועדה אינה חוקית, כי המועצה המחוקקת אינה פעילה זה כמה שנים (אגב, יש אומרים שגם הממשלה שבה הוא מכהן היא בלתי חוקית כי לפני כחודשיים הוכרז על פיזורה).

תחת התמיכה הברורה והרחבה בעמדות השובתים, החלה הממשלה להראות סימנים של הבנה ונכונות לרדת מהעץ. עדיין בדרישה שהשובתים יחזרו לעבודתם, היא מציעה להיחלץ מצוואר הבקבוק ולהתחיל ב"דו-שיח פתוח" על כל הדרישות. ונכון, אמר מזכ"ל הממשלה, חוק השירות במגזר הציבור זקוק לרענון ולשינוי.

קדושתה של הזכות לשבות היא אחת ממורשות המאבק הפלסטיני. מורשת זו מתנגשת עם מנטליות "חבר המנהלים" של הממשלה, הלכודה בפנקסנות הסלקטיבית של המדינות התורמות, הבנק העולמי וקרן המטבע. ברכותינו שלוחות לשובתים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ