יוזמה למניעת שירות לאומי בארגוני זכויות אדם

ח"כ ישראל חסון פועל לשלילת זכאותם של ארגונים ישראליים שסייעו לגיבוש דו"ח גולדסטון, לקבל מתנדבי שירות לאומי-אזרחי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המאבק נגד ארגוני זכויות האדם הישראליים שסייעו לגיבוש דו"ח גולדסטון נמשך: ח"כ ישראל חסון (קדימה) החל לפעול לשלילת זכאותם של ארגונים אלו לקבל מן המדינה הקצאות של מתנדבי שירות לאומי-אזרחי לשם קידום מטרותיהם. חסון פנה לשר הממונה על מערך השירות האזרחי-לאומי בישראל, פרופ' דניאל הרשקוביץ, בדרישה לנסח קריטריונים ברורים חדשים נגד ארגונים אלה במסגרת החוק הממשלתי שהונח לאחרונה לשם הסדרת מערך השירות הלאומי בישראל. בבדיקה שערך הרשקוביץ אל מול מאגר הנתונים של מינהלת השירות האזרחי-לאומי עולה כי בין הארגונים הזכאים למתנדבים מטעם המדינה מצויים האגודה לזכויות האזרח, אמנסטי, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל ורופאים לזכויות אדם - ישראל.

מדובר במהלך נוסף שנועד להצר את צעדי הארגונים הישראליים שהיו שותפים פעילים בגיבוש דו"ח גולדסטון. מאז פרסם ארגון "אם תרצו" בינואר שעבר מסמך הסוקר את מעורבותם של הארגונים השונים בעבודת הוועדה, ואת מעורבותה של הקרן החדשה לישראל במימון פעילותם, הגישו כמה חברי כנסת הצעות חוק שונות שנועדו לצמצם את העברת התקציבים לארגונים אלו. במקביל, בישראל ביתנו ובליכוד שוקלים לחדש בחודשים הקרובים את היוזמה להקמת ועדות חקירה פרלמנטריות לחקר התנהלותם של ארגוני זכויות האדם.

חסון מאשים את הארגונים הללו בהכפשות של צה"ל וקציניו והחל לפעול לקביעת אמות מידה חדשות שימנעו מהם להיעזר במערך השירות האזרחי-לאומי. לדבריו, ארגונים אלה "דחקו בוועדת החקירה של האו"ם בראשות השופט גולדסטון לייחס לישראל האשמות של פעילות אנטי הומניטרית והפרות חמורות של זכויות אדם הקשורים במבצע עופרת יצוקה".

במכתב ששיגר חסון להרשקוביץ בסוף השבוע, הוא סוקר את טיב הסיוע שהעניקו הגופים השונים לשופט גולדסטון לקראת גיבוש מסקנותיו על התנהלות ישראל במבצע עופרת יצוקה. שלושה מבין הארגונים, רופאים לזכויות אדם, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל והאגודה לזכויות האזרח הגישו דו"ח לוועדת החקירה של גולדסטון ביוני 2009, המציג "הפרות זכויות אדם להן אחראית מדינת ישראל". לדברי חסון, "הארגונים יצאו בהכרזות שמקורן בהשערות בלבד בנוגע למניעי פעולת צה"ל נגד חמאס וטענו כי המבצע תוכנן כמבצע עונשין שעיקר תכליתו היא ביצוע הרס כאמצעי הרתעה וענישה ולא למען השגת מטרות צבאיות ממשיות. מכאן, שמתעורר חשד כבד באשר לחוקיותו של המבצע כולו. זאת על אף שלארגונים לא היה מידע שיאפשר פרסום הכרזה שכזו".

כמו כן, חסון מתאר כיצד ארגון רופאים לזכויות אדם לקח חלק בפגישה עם גולדסטון בשווייץ במאי 2009, כדי להציג שאלות ועדויות בפני הוועדה. לדברי חסון, הארגון "היה פעיל בניסוח מכתב לשר החוץ השוודי (הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי דאז) בו דחקו בארגון להביא לדין את ישראל על פשעי מלחמה והפרות חמורות של זכויות אדם".

חסון טוען עוד כי הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל היה שותף לקמפיין לוחמה משפטית נגד ישראל שכלל סדרת מפגשים עם נציגי בית הדין הפלילי הבינלאומי כדי "לבחון אפיקים שונים להביא צדק לקורבנות של הפרות חמורות של זכויות אדם והמשפט ההומניטרי הבינלאומי הקשורים למלחמה בעזה". חסון קורא למדינת ישראל למנוע מארבעת הארגונים לקבל סיוע של מתנדבי שירות לאומי בשל התנהלותם אל מול ועדת גולדסטון. "בפעילות זו מתואר מתן עדות שפוגעת בעיקר במנהיגים וקצינים ישראלים בפועל ולשעבר ובלגיטימציה של מדינת ישראל להגן על אזרחיה ולפעול נגד הטרור", כתב חסון להרשקוביץ.

באגודה לזכויות האזרח לא הופתעו מהיוזמה החדשה ולדברי מנכ"ל האגודה, חגי אלעד "היוזמה של חסון מצטרפת לוועדת החקירה של ישראל ביתנו ולהצעות חוק אחרות, ברוח דומה. כמה מחברי הכנסת סימנו לעצמם כמטרה את רדיפת ארגוני זכויות האדם הישראליים, רק משום שהם ממלאים את תפקידם - לבקר את מדיניות הממשלה, כשזו פוגעת בזכויות האדם. ניאבק ביוזמות האנטי דמוקרטיות הללו תוך כדי המשך פעילותנו לקידום שיוויון, צדק חברתי, סוף לכיבוש, זכויות אדם ודמוקרטיה".

התקנות הקיימות כיום מאפשרות לארגונים ללא מטרות רווח העומדים בדרישות בסיסיות לזכות בהקצאה של מתנדבים לשירות לאומי. הממשלה פועלת בימים אלה להסדיר בחקיקה את התקנות, אליהן יתווספו לראשונה גם דרישות מהותיות ולפיהן לא יוקצו מתנדבים לארגונים השוללים את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, או בארגונים התומכים במאבק מזוין נגד ישראל או כאלה המסיתים לגזענות, אלימות או טרור. ח"כ חסון הבהיר כי אין די בקריטריונים שגיבשה הממשלה, משום שהם יאפשרו לארגונים שסייעו לפעילות הבינלאומית נגד ישראל, להוסיף ולהיעזר במערך השירות האזרחי-לאומי.

מנתונים שהעביר הרשקוביץ לחסון עולה כי 14,360 מתנדבים משרתים כיום בשירות אזרחי לאומי, מהם כ-17,60 בשירות אזרחי חרדי. המתנדבים משרתים בלמעלה מ-3,000גופים מפעילים. רובם המכריע של המתנדבים, כ-13 אלף, ממומנים בידי גורמים חיצוניים ומנהלת השירות הלאומי רק מקצה ומפנה את המתנדבים לגופים השונים. כל הגופים המפעילים מתנדבים בשירות הלאומי צריכים לעמוד בקריטריונים שכתובים בתקנות הביטוח הלאומי ולפעול רק בתחומים המופיעים בתקנות אלו. מינהלת השירות האזרחי-לאומי מפקחת על כלל המערכת ותפקידה לוודא כי כל הגופים שמפעילים שירות לאומי פועלים לפי כל הכללים שנקבעו בחוק ובתקנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ