"גדעון מאיר, ברלוסקוני נחשב עדיין ידיד ישראל?"

שיחת היום

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

גדעון מאיר מכהן כשגריר ישראל באיטליה מ-2006. לפני כן שימש סמנכ"ל תקשורת והסברה במשרד החוץ בירושלים, וקודם לכן היה ציר במשלחת ישראל בשגרירות בלונדון.

מה תוכל לספר לנו על ביקורו הצפוי של ראש הממשלה בנימין נתניהו השבוע באיטליה?

"ביקורו של ראש הממשלה הוא ביקור גומלין, בעקבות ביקורו של ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני בפברואר 2010 בישראל. אז בא ברלוסקוני בלוויית תשעה משרי ממשלתו, והיה שיח ושיג מוצלח מאוד בין הממשלות. לפיכך, זה ביקור גומלין, וארגנתי אותו כך, שייצא בדיוק בשבוע שבו צפוי מספר רב של אירועים הקשורים לישראל. ישראל נוהגת לקיים מפגשים בין-ממשלתיים עם כמה וכמה מדינות. זה סימן ליחסים קרובים. אין זה אומר שאין מחלוקות בין ישראל לאיטליה, אכן יש. אבל אנחנו גם יודעים לעבוד ביחד".

על מה צפויים נתניהו וברלוסקוני לשוחח? מה יש בתוכנית?

"נתניהו יבוא עם תשעה שרים, כל אחד מהם ייפגש עם מקבילו בבוקר. בפגישות העבודה הם ידונו על הסכמים שונים. כמה מהם כבר נמצאים בהכנה מאז ביקור האיטלקים בישראל בפברואר. הרעיון הוא שלבסוף ייחתמו תשעה הסכמים. הדבר החשוב ביותר כאן הוא המפגש בין השרים, מה שמוכיח את הקשרים הטובים והבריאים בין שתי המדינות. נקודת השיא בביקור תהיה, כמובן, המפגישה בין נתניהו לברלוסקוני. פגישה חשובה אחרת תיערך בין שר החוץ אביגדור ליברמן לבין עמיתו האיטלקי".

אפשר להניח בוודאות כי המנהיגים ידונו בכוונות הפלסטינים להכריז חד צדדית על הקמת מדינה פלסטינית בספטמבר. מהי עמדתו של ברלוסקוני בסוגיה זו?

"במסיבת יום העצמאות שערכתי כאן לאחרונה, דיבר ברלוסקוני באופן ברור מאוד על כך שאין הוא תומך במהלך הפלסטיני, ושלדעתו מדובר במהלך מוטעה. מאז הוא חזר לא אחת על עמדתו זו בתקשורת. הוא אומר כי איטליה סבורה שרק משא ומתן בין הצדדים עשוי להביא לתוצאה טובה, ושאיטליה תתנגד לכל הכרזה פלסטינית חד צדדית באו"ם. ברלוסקוני אמר זאת למחמוד עבאס (אבו מאזן) בפגישה ביניהם שהתקיימה לאחרונה. עמדתו ברורה מאוד. הוא תומך בהחלט בהקמת מדינה פלסטינית לצד מדינה יהודית, אבל הוא גורס שהמדינה הזאת צריכה לקום בעקבות משא ומתן. יחסה של איטליה כלפי ישראל חיובי מאוד, ונתניהו יכול לצפות לקבלת פנים חמה לו ולשריו".

אתה סבור שגם לתושבי איטליה יחסים חמים כלפי נתניהו וישראל?

"כאדם שהיה ממונה על התקשורת וההסברה במשרד החוץ תקופה ארוכה מאוד, אני יכול לומר לך זאת: התקשורת האיטלקית הוגנת בהרבה ממרבית אמצעי התקשורת באירופה. אין בכלל מקום להשוואה לתקשורת הבריטית, לדוגמה. באיטליה איננו פוגשים שום מסעות דה-לגיטימציה. כמובן, יש ביקורת. אבל ביקורת לגיטימית, ובה בעת קבלה ברורה של ישראל וכבוד לצרכיה".

מה עוד יתרחש השבוע באיטליה?

"לפני שנה קיבלתי רעיון לערוך תערוכה גדולה על ישראל, וסוף סוף אנו רואים פרי לעמלנו. היום תיפתח תערוכת ענק במילאנו, המרכז הפיננסי של איטליה, ובה נציג מיני צדדים והיבטים של ישראל. כוונתנו להראות פנים אחרים של ישראל, גם לעזור ביצירת קשרים עסקיים ולהעלות את רמת שיתוף הפעולה בין ישראל לאיטליה.

התערוכה, הנושאת את השם 'ישראל הבלתי צפויה' תימשך עשרה ימים בפיאצה המרכזית במילאנו. יהיו בה חמישה מסכי ענק וביתנים, כל אחד מוקדש לנושא אחר, כגון: מים, אנרגיות חדשות, חידושים, סטאטרטפים רפואיים וכדומה. אנו מצפים לעשרות אלפי מבקרים שיבואו לפיאצה ויבקרו בתערוכה".

נראה כי מתקיימת פעילות רבה הקשורה לישראל וגם פעולות מחאה נגדה.

"אכן, קמה מחאה. מה שקרה הוא שכמה קבוצות שמאל קיצוניות, יחד עם כמה קבוצות אנרכיסטיות וכמה קבוצות התומכות בפלסטינים, ניסו לחבל בתערוכה שלנו ולהוציא אותה מהפיאצה. אבל עבדנו בשיתוף פעולה עם המשטרה, והממשלה באיטליה לא ויתרה.

כולם כאן אימצו את המיזם. נוסף על התערוכה, וכחלק מסדרה של אירועים גדולים, אנו גם מארחים ועידת עסקים, שתיפתח ביום שלישי, גם היא במילאנו. כ-100 חברות ישראליות צפויות להשתתף יחד עם שר התיירות, שגם יפתח את האירוע עם עמיתו האיטלקי. באירוע הזה יתקיימו סמינרים ופגישות עסקים בין איטלקים לישראלים.

דבר שלישי: הרכיב התרבותי של אירועי השבוע. במיוחד אני רוצה להזכיר שני ערבים שאנחנו שותפים בקיומם. אחד עם הסופר דוויד גרוסמן, והשני עם אחינועם ניני, שניהם נחשבים לאייקונים באיטליה. בערב אחר יופיע עידן רייכל, שגם הוא מוכר היטב כאן.

כל האירועים האלה נערכים מטעם משרד החוץ וזוכים לתמיכתו, כמו גם לתמיכת שר התיירות ושר התעשיה והמסחר".

עניין אחרון: איך היה ביקורו של הנשיא פרס בשבוע האחרון ברומא? נדמה כי כולם באים הנה בתקופה זו של השנה. מה הוא עשה באיטליה?

"פרס הוזמן לאיטליה לחגיגות 150 שנה לאיחוד איטליה. הוא גם השתתף בפתיחת הביתן הישראלי בביאנלה בוונציה וביקר אצל הקהילה היהודית שם. הוא גם קיים פגישות אחרות בזמן שהותו, פגישות פוליטיות יותר באופיין, שאת כבר דיווחת עליהן. אבל זה כבר סדר היום שלו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ