תסכול בממשל האמריקאי: ראש הממשלה בנימין נתניהו מקשה עלינו לסכל את יוזמת ספטמבר

בוושינגטון מתוסכלים מהאי-היענות למתווה אובמה על גבולות 67' עם חילופי שטחים. שיחות מולכו הסתיימו ללא תוצאות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בכירים בממשל האמריקאי מביעים בימים האחרונים תסכול רב מהתנהלותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וטוענים כי הוא מקשה על מאמציהם לעצור את היוזמה הפלסטינית להכרה חד-צדדית באו"ם. בוושינגטון לוחצים על נתניהו להשיב בחיוב על ההצעה לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים על בסיס נאומו של הנשיא ברק אובמה. אתמול נחת נתניהו עם שרי ממשלתו באיטליה, והוא צפוי להיפגש היום עם ראש הממשלה סילביו ברלוסקוני.

בשבוע שעבר ביקר בוושינגטון יועצו של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, וקיבל לידיו את ההצעה לחידוש השיחות על בסיס נאום הנשיא. ההצעה כללה ניהול משא ומתן על בסיס קווי 1967 וחילופי שטחים מוסכמים במקביל למגעים על סידורי הביטחון. יתר הנושאים יידחו למועד מאוחר יותר.

בשיחות עם מולכו הבהירו בכירי הבית הלבן כי כדי לבלום יוזמות אירופיות, דוגמת כינוס ועידת השלום בפאריס, עליהם לספק סחורה בדמות נכונות של נתניהו להיכנס למשא ומתן על בסיס נאום אובמה. ההצעה הועברה גם לראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, שהודיע כי הפלסטינים מוכנים לשוב לשיחות על בסיס הנאום.

לדברי דיפלומט אירופי, שעודכן בתוכני שיחותיו של מולכו בוושינגטון, אלה הסתיימו ללא כל תוצאה. "האמריקאים לא קיבלו ממולכו שום דבר חדש", הסביר הדיפלומט. השבוע יגיע לישראל הדיפלומט האמריקאי דיוויד הייל, הממלא את מקומו של השליח למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל. הייל ייפגש שוב עם מולכו ועם עריקאת.

גורם ישראלי, שמקיים קשרים הדוקים עם בכירים בממשל האמריקאי לצד גורמים בסביבת נתניהו, ציין כי בוושינגטון מתוסכלים מאוד מנתניהו, תסכול שנמשך עוד מביקורו האחרון בעיר שבמהלכו התעמת עם הנשיא ונשא נאום בקונגרס שבו נמנע מלאמץ את מתווה אובמה לחידוש המשא ומתן.

לדברי הגורם הישראלי, שביקש לשמור על אנונימיות בשל רגישות הנושא, בכירים בממשל מתבטאים בצורה קשה כלפי נתניהו. "הוא מבקש שנגן עליו בספטמבר, אבל לא נותן לנו כלים לעזור לו", ציטט הגורם הישראלי בכירים בממשל שאיתם שוחח. "במקום לסייע לנו הוא מקשה עלינו".

הכעס כלפי נתניהו נובע גם מכך שבגלל נאומו בקונגרס, לא הצליח הנשיא אובמה לגייס את מנהיגי צרפת ובריטניה נגד המהלך הפלסטיני בביקורו האחרון באירופה. "האמריקאים צריכים את ישראל בפנים אבל נתניהו עוד לא שם", אמר הגורם הישראלי. "עד עכשיו מבחינת האמריקאים והאירופים ישראל לא נתנה כלום".

לדברי דיפלומטים אירופים, נאום נתניהו בקונגרס נתפש באיחוד האירופי כ"נאום הלאווים" והגביר את חוסר האמון כלפיו בבירות המרכזיות ביבשת. "אנחנו רוצים לשמוע את נתניהו אומר שהוא מוכן למשא ומתן על בסיס נאום אובמה ומצהיר שידון על הגבולות על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים", הסביר דיפלומט אירופי בכיר.

הביקור העקר של מולכו בוושינגטון גרם לבית הלבן לפתוח בהפעלת לחצים על נתניהו. ביום שישי קיים ראש דסק המזרח התיכון בבית הלבן, סטיב סיימון, שיחת ועידה עם מנהיגים יהודים, שבה הציב אולטימטום וטען שעל נתניהו להשיב בתוך חודש להצעה האמריקאית לחידוש השיחות.

בבית הלבן ידעו היטב שהדברים יועברו מהמנהיגים היהודים ללשכת ראש הממשלה בירושלים, ובנוסף יודלפו במהירות לתקשורת האמריקאית והישראלית. כוונת הבית הלבן היתה ככל הנראה להעביר מסר של חוסר שביעות רצון לנתניהו. בלשכת ראש הממשלה דחו את השאלות בנושא ואמרו כי "איננו מכירים כל לחץ או אולטימטום אמריקאי".

נתניהו נחת אתמול באיטליה עם שרי ממשלתו, לקראת פגישה שיקיים היום עם ראש הממשלה סילביו ברלוסקוני. האחרון כבר הצהיר ממילא שהוא מתנגד למהלך פלסטיני חד-צדדי באו"ם, לכן הביקור אולי יעלה לנתניהו את המורל - אך הוא חסר כל משמעות מדינית אמיתית.

ביום שלישי יגיע לישראל שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, וייפגש עם נתניהו. וסטרוולה ליווה את הקנצלרית אנגלה מרקל בביקורה בוושינגטון בשבוע שעבר, שבו נדון גם תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. הוא צפוי להבהיר לנתניהו כי גרמניה אמנם לא תתמוך במהלך פלסטיני חד-צדדי באו"ם, אולם אם הקיפאון יימשך תקדם יחד עם צרפת ובריטניה החלטה במועצת הביטחון של האו"ם לאימוץ נאום אובמה כבסיס למשא ומתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ