שיחת היום | "ולרי הופנברג, למה לכם ועידת שלום עכשיו?"

אדר פרימור
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדר פרימור
שיחת היום

ולרי הופנברג, 47, צרפתייה-יהודייה וציונית ממוצא אלג'יראי-תוניסאי, מכהנת זה שנתיים כשליחה המיוחדת של נשיא צרפת למזרח התיכון. "מנוע הטורבו של סרקוזי" הוא הכינוי שהודבק לה. הופנברג, עו"ד בהשכלתה, התבקשה על ידי הנשיא להביא את השלום "מלמטה": לפרוץ דרך הכלכלה, החינוך, התרבות, המסחר והסביבה. היא עומדת מאחורי פרויקטים אזוריים רבים שגולת הכותרת שלהם היא הקמת הפארק התעשייתי בבית לחם. בעוד היא עוסקת ב"דיפלומטיה אלטרנטיבית", כהגדרתה, היא לא בוחלת גם בקידום זו הרשמית, שיצאה לאחרונה ביוזמה לכינוס ועידת שלום בחודשיים הקרובים בפאריס.

ולרי הופנברג, לפי שר החוץ אלן ז'ופה, האמריקאים אינם יכולים לפעול לבדם במזה"ת. אלא שאם נתניהו יכול היה לקרוא תיגר על אובמה בביתו בוושינגטון, יש להניח שיוזמת סרקוזי-ז'ופה היא "כסף קטן" בעבורו. למה לנו יוזמה צרפתית עכשיו?

"האמריקאים נכשלו בעוד צרפת הוכיחה שיש לה תפקיד בזירה הבינלאומית (בלוב למשל, מול הגרעין האיראני ובחוף השנהב), ושהיא אינה נזקקת לארה"ב כדי לשחק תפקיד זה. מלבד זאת, אנחנו שואפים להשיב את התהליך התקוע לפסים שעליהם הוא ינוע קדימה ולנטרל את יוזמת הפלסטינים באו"ם, בספטמבר - יוזמה רעה לכולנו. נוצר מצב שבו הסכסוך הוצא אל מחוץ לגבולותיו - מצד אחד, על ידי הפלסטינים ו'יוזמת ספטמבר' שלהם ומצד שני, על ידי ישראל שיצרה בארה"ב סכסוך משולש, לו שותפים מלבדה גם אובמה והקונגרס. מבחינתנו מה שדחוף לכן, הוא לעצור את ה'אקסטרנליזציה' של הסכסוך ולהשיב את הישראלים והפלסטינים לשולחן המו"מ".

לנוכח ההתנגדות האמריקאית, הפיצול האירופי והחששות של הפלסטינים עצמם - האם יש ליוזמת ספטמבר סיכוי בכלל?

"כולם מבינים היום שזה רעיון רע. על סמך שיחותי, אני מעריכה שהפלסטינים ייסוגו ממנה לבסוף".

ואולם גם יוזמתכם אינה נקייה מבעיות. אתם מציעים לעסוק בגבולות כנקודת המוצא של השיחות. זה "נון-סטארטר" מבחינת ישראל.

"אין מדובר בהצעה נוקשה. אדרבה, יבוא נתניהו לפאריס ויציג את הצעות הנגד שלו".

האם אתם מקבלים את עמדת נתניהו, שלפיה גבולות 67' אינם בני הגנה?

"אנחנו מציגים הצעות, מעולם לא התיימרנו גם לספק פתרונות. כל מה שאנחנו מבקשים הוא שהצעות הנגד של הצדדים יונחו על שולחן הוועידה כדי שיתקיים סביבן מו"מ. הנשיא לעולם לא יפעל באופן שיפגע בביטחון ישראל. ערב ביקור נתניהו בפאריס, במאי, הוא הצהיר שהיתה זו טעות לדרוש את הקפאת ההתנחלויות כתנאי לחידוש השיחות. הצהרת סרקוזי נועדה לבטא את גישתו השונה בהשוואה לזו של אובמה. רעיון הוועידה שלנו נועד להוכיח את נחישות הנשיא לפעול כדי להזיז את הדברים אחרת".

אובמה קיבל את הדרישה שלפיה הפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית, בעוד יוזמתכם מתעלמת מכך.

"סרקוזי הצהיר שצרפת תומכת בתפישת שתי מדינות לשני עמים. בהצהירו כך, הוא מתכוון למדינה עבור הפלסטינים ומדינה יהודית עבור היהודים".

אבל סרקוזי וז'ופה גם רמזו ש"אם לא יקרה כלום" עד ספטמבר, צרפת תכיר במדינה הפלסטינית. איום מרומז לישראל?

"דבריהם מופנים לשני הצדדים. הנשיא ושר החוץ מקווים שמשהו יזוז עד ספטמבר. זה הרקע ליוזמתם. הצהרותיהם נועדו להדגיש שמה שלא יהיה, הם לא ייעצרו כאן".

האם יש לצפות לצעדים אחרים, סנקציות כלכליות למשל? קידום החלטה בינלאומית שתקרא להקפאת ההתנחלויות?

"לחלוטין לא. צרפת היא ידידה של ישראל. מה שמעניין אותנו זה קידום השלום".

כך שהסיכוי שצרפת תכיר במדינה הפלסטינית בספטמבר לא באמת קיים לדברייך.

"נראה בספטמבר".

האם המו"מ בכלל אפשרי היום כשהפרטנר של ישראל כולל את החמאס? ומה עמדתך ביחס לפניית משפחת שליט למערכת המשפט בצרפת?

"אנו מקווים שאבו מאזן יביא את החמאס להכיר בתנאי הקוורטט. לא נדבר עם ממשלה שלא תכיר בתנאים אלה. יותר מכך: יהיה קשה מאוד עבורנו לדון עם ממשלת אחדות שמחזיקה בשבוי צרפתי. הצעתי לסרקוזי להוסיף את שחרור גלעד שליט לשלושת תנאי הקוורטט כתנאי להכרתנו בממשלה הפלסטינית. אני מקווה שייאמץ את הצעתי. כך או כך, הפנייה לערכאות המשפטיות בצרפת תחייב שופט צרפתי לחקור את פרשת שבייתו, התפתחות שיש לראות בחיוב כמובן".

צרפת יצרה זיקה בין המהפכות באזור לדחיפות קידום השלום הישראלי-פלסטיני. למה?

"המהפכות דווקא הוציאו את הסכסוך הישראלי-פלסטיני ממרכזיותו. בכל המדינות הללו העמים התקוממו ללא קשר לתהליך השלום: הם עשו זאת דווקא בגלל שמנהיגיהם השתמשו בסכסוך לתיעול תסכולי אוכלוסיותיהם. עם זאת, יש לראות גם בפלסטינים חלק מאותן אוכלוסיות ששואפות ליותר חירויות, ושיש לפעול למימוש מאווייהן".

ז'ופה הצהיר שאין "סטנדרטים כפולים" במדיניות החוץ הצרפתית. מה ההבדל בין הטבח של קדאפי לזה של אסד?

"פוליטיקה היא אמנות האפשרי. ברגע שקדאפי החל לפעול נגד בני עמו, היתה צרפת הראשונה ליזום את פתיחת המערכה נגדו. באשר לאסד, אנו צפויים כרגע לווטו רוסי וסיני אבל פועלים בכל זאת להעברת החלטה באו"ם נגד סוריה. המערכה הצבאית הסבוכה בלוב לא מאפשרת כרגע יציאה למלחמה נוספת. בכל מקרה אסד גמור. אם יש לקח מהמהפכות באזור הוא שלא החלטותינו מכתיבות אותן אלא האוכלוסיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ