ניר ברקת נגד גלעד ארדן: אתה פוגע בתקציבי החינוך והרווחה של עיריית ירושלים

קצפו של ראש העיר יצא על תביעת השר להגנת הסביבה להגביל את הטמנת הפסולת באבו דיס ולשנעה לנגב

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, תקף אתמול בחריפות את המשרד להגנת הסביבה, לאחר שזה התחיל להגביל את כמויות הפסולת שהעירייה מעבירה לאתר הטמנה אבו דיס הסמוך לירושלים. לטענת ברקת, המשרד מאלץ את העירייה להעביר את הפסולת לנגב, ובשל כך תישא העירייה בעלויות גבוהות שיבואו על חשבון תקציבי חינוך ורווחה.

לאחרונה הודיע המשרד להגנת הסביבה לעיריית ירושלים, שעליה להפחית ב-40% את כמויות הפסולת שהיא מעבירה לאתר אבו דיס. זאת, משום שמדובר באתר מיושן הגורם למפגעים סביבתיים.

לטענת המשרד להגנת הסביבה, על עיריית ירושלים לפעול להגדיל את שיעור מיחזור הפסולת כדי להפחית את התלות שלה באתרי הטמנה. אתמול פעלו פקחי המינהל האזרחי באתר אבו דיס, הנמצא מעבר לקו הירוק, ומנעו כניסת משאיות פסולת מעבר למכסה שהתיר המשרד להגנת הסביבה - 750 טונות ביום. בחודשים הבאים תימשך הפחתת הפסולת המותרת להעברה, ובעוד שנה ייסגר האתר לפסולת המגיעה מתוך הקו הירוק.

בתגובה שלח אתמול ברקת מכתב לגלעד ארדן, השר להגנת הסביבה, ובו ציין שהעירייה תיאלץ להעביר פסולת לאתרי הטמנה בנגב, והדבר יביא לייקור עלות פינוי הפסולת ב-83 מיליון שקלים בשנה. העירייה קיבלה לדבריו פיצוי רק על רבע מסכום זה.

"משמעות הדבר היא שהעירייה תיאלץ לקצץ בתקציבי החינוך, הרווחה והתרבות, ולהעבירם לטובת פינוי אשפה", טען ברקת. "דבר זה אינו מקובל על העירייה והיא מסרבת לעשותו. הסכמנו לעיקרון של העברת פסולת לאתר אחר, אך לא ייתכן שהמשרד להגנת הסביבה יפקיר את ירושלים ויגרום לכך שהעלויות הכבדות יוטלו על תושבי העיר הענייה בארץ וידרדרו אותה מטה במדרון".

ברקת קרא לארדן לקיים אתו דיון שבו יוחלט על מקורות המימון להעברת הפסולת לאתרים אחרים, ולדחות בינתיים את ההחלטה להגביל את כמויות הפסולת המועברות לאבו דיס.

"אני פשוט המום ממכתבך", כתב אתמול ארדן בתשובה לברקת. הוא הוסיף לאחר מכן: "לצערי בחרת ללכת בדרך קלה ולהתנגד לכל שינוי ולהמשיך לגרום זיהום, תוך הצדקתו בקשיי מימון. האם היית מקבל טיעון של מנהל מפעל בעירך, לכך שהוא נאלץ לזהם את ירושלים, כי אין לו יכולת לממן את השינויים הנדרשים?".

השר ארדן ציין אתמול שהמשרד להגנת הסביבה דורש כבר שנים רבות מעיריית ירושלים להיערך בהדרגה לסגירת אתר אבו דיס. "העירייה, לצערי, בחרה לטמון את ראשה בחול ולא להיערך לצמצום הדרגתי של הפסולת המגיעה מתחומה", אמר. "לא אאפשר את המשך ההטמנה באבו דיס הגורמת למפגעים סביבתיים ובטיחותיים קשים. זאת, בניגוד לכל הרשויות בארץ המפנות את הפסולת למטמנות מוסדרות".

במשרד להגנת הסביבה ציינו אתמול שעיריית ירושלים נהנתה שנים רבות מהטמנה זולה במיוחד באתר אבו דיס, בתעריף נמוך בהרבה מהתעריף שמשלמות רשויות בתוך הקו הירוק. לפי חישובי אגף הכלכלה במשרד להגנת הסביבה, מעבר למיחזור בהיקף נרחב יחסוך לעיריית ירושלים כסף רב המושקע כיום בהטמנה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ