דיווח במצרים: "המרגל הישראלי" נכנס למדינה בעזרת אשרה מזויפת

על פי הדיווח, אילן גרפל ביקש לבחון את תגובות העם המצרי להתנהלות המועצה הצבאית. הקונסול האמריקאי נפגש עם גרפל ואפשר לו לשוחח עם אמו

ברק רביד
נטשה מוזגוביה
ג'קי חורי, (ארה"ב)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
ג'קי חורי, (ארה"ב)

אילן גרפל, העצור במצרים בחשד לריגול, נכנס למצרים באמצעות אשרה מזויפת, כך מדווח הערב (שני) העיתון האלקטרוני המצרי "היום השביעי". על פי הדיווח, גרפל נכנס למצרים על תקן של כתב זר בעיתון אמריקאי, ובמצרים המתינה לו קבוצה של כתבים זרים, איתם הוא עמד בקשר במהלך שהותו במדינה.

עוד דווח בעיתון כי על החשוד, אשר ביקר בכמה אזורים במצרים במהלך שהותו, הוטלה המשימה לבדוק את תגובות העם המצרי בכל הקשור להתנהלות המועצה הצבאית העליונה. עוד נטען כי הוא דאג להפגין נוכחות באזורים שבהם היו התנגשויות בין נוצרים למוסלמים ובאזורים שהיו בהם עצרות ועימותים במטרה לסייע בהבערת השטח.

על פי הדיווח במצרים, במהלך שהותו במדינה תכנן אילן גרפל לבקר בכמה אזורים, בהם צפון סיני ואזור אל-עריש, ולעקוב מקרוב אחר צינורות הגז והתגובות על פתיחת מעבר רפיח.

מתוך עמוד הפייסבוק של גרפל

ובתוך כך, גרפל, אזרח ישראלי-אמריקאי, נפגש היום עם הקונסול האמריקאי בקהיר שבדק את מצבו וקישר אותו בטלפון עם בני משפחתו בארה"ב. ממשרד החוץ בירושלים נמסר כי גרפל נכנס למצרים עם דרכונו האמריקאי ולכן מיד לאחר מעצרו יצרו השלטונות המצריים קשר עם שגרירות ארה"ב בקהיר ולא עם שגרירות ישראל.

"הקונסול האמריקאי ביקר אותו והוא נמצא בטיפול שגרירות ארה"ב בקהיר", נמסר ממשרד החוץ בירושלים. משרד החוץ האמריקאי הוא גם זה שנמצא בקשר עם בני משפחתו של גרפל, שחיים כולם בארה"ב. במהלך הפגישה עם גרפל התקשר הקונסול האמריקאי בקהיר לאמו ששוהה בארה"ב ונתן לה לשוחח עם בנה.

ביממה האחרונה ניסתה שגרירות ישראל להשיג מידע מהרשויות במצרים לגבי מעצרו של גרפל, אולם ללא הצלחה. מקור במשרד החוץ ציין כי אחרי כמה פניות הבינו בשגרירות כי המצרים כבר מטפלים בנושא מול האמריקאים. משרד החוץ בירושלים החליט לפיכך לא להתערב בפרשה ישירות, לאפשר לאמריקאים לנהל את המגעים עם המצרים ולקבל עדכונים בעניין משגרירות ארה"ב בקהיר וממשרד החוץ בוושינגטון.

ממשרד החוץ האמריקאי נמסר בתגובה למעצרו של אילן גרפל: "שגרירות ארה"ב בקהיר מספקת לגרפל, אזרח אמריקאי עצור, את אותו הסיוע שהיא מספקת לכל אזרח אמריקאי שנעצר מחוץ לארה"ב. השגרירות תעבוד יחד עם רשויות מצרים להבטיח שהוא זוכה ליחס הוגן במסגרת החוק המקומי, תספק לו מידע אודות מערכת המשפט המקומית ותסייע בתקשורת בינו לבין משפחתו וחבריו בארה"ב".

מכריו של גרפל בישראל מתקשים להאמין להאשמות נגדו

אתמול הודיעו השלטונות במצרים על מעצרו של מי שהגדירו כחשוד בריגול לטובת ישראל. כלי תקשורת במצרים אף פרסמו כמה תמונות של "המרגל הישראלי", בהן הוא נראה במדי צה"ל וגם בכמה תמונות בכיכר תחריר, במסגד ובאזור הפירמידות. בתמונה נוספת הוא נושא כרזה בכיכר תחריר ועליה כתוב: "אובמה יא טיפש, מדובר במהפכת גאווה ולא במהפכת מזון".

הבוקר דווח במצרים כי העצור הוא האזרח הישראלי-אמריקאי, אילן גרפל. צעיר תחת אותו השם וסיפור חיים דומה רואיין ב-2006 ל"הארץ", לאחר שנפצע במהלך מלחמת לבנון השנייה.

מכריו של גרפל בישראל מתקשים להאמין להאשמות נגדו. צביקה לוי, המכונה ה"אבא של החיילים הבודדים", מגדיר את גרפל, שעלה לישראל מארה"ב ושירת כחייל בודד, כ"אדם קצת נאיבי, כזה שאני לא יכול להאמין שימלא משימות ריגול, הוא לא מהאנשים שמגיעים לכך. כל הסיפור הזה נראה לי הזוי".

בעיתון "אלמסרי אליום" דווח הבוקר כי יחד עם גרפל נעצרו וייעצרו חשודים נוספים בניהם אזרחים זרים, עיתונאים וכתבים, שהגיעו למצרים תחת המעטה של סיקור אירועי המפכה. עוד דווח כי חלק מהחשודים נחקרים גם באלכסנדריה ובעיר סואץ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ