לקראת ספטמבר: כוחות גדולים מתאמנים בחשאי בפיזור הפגנות

המשטרה מכשירה בלשים וחוקרים לפזר מהומות המוניות של ערביי ישראל

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

משטרת ישראל החלה בימים האחרונים להתכונן בחשאי למפגני המחאה הצפויים בספטמבר, בתקופת ההצבעה באו"ם על הכרה במדינה פלסטינית.

היום יתקיים תרגיל שמסכם שלושה ימי אימונים אינטנסיביים ביער חדיד, סמוך ליער בן שמן, שבהם לקחו חלק מאות שוטרים, לוחמי משמר הגבול וכוחות מיוחדים. השוטרים תרגלו שורה של תרחישים כחלק ממחאה אפשרית של הפלסטינים בגדה ושל ערביי ישראל.

במסגרת ההכנה לתרגיל היום קיימה המשטרה כבר אתמול אימון רחב היקף. צוות "הארץ" נכח באימון, ונאלץ לעזוב את המקום לאחר שמפקדי התרגיל הבחינו בו. במשטרה תרגלו את התרחישים הגרועים ביותר, ולשם כך החלו לאמן גם חוקרים ובלשים בפיזור הפגנות. במשטרה מתייחסים לאירועים הצפויים בספטמבר כאל התרחיש הקשה והנרחב ביותר שאתו התמודד הארגון מאז הוצאתה לפועל של תוכנית ההתנתקות.

מחוז המרכז הוא המחוז הראשון שמקיים אימון בסדר גודל כזה, לקראת תרגיל של כלל המחוזות במשטרה. אימון זה יהיה חלק מתרגיל "נקודת מפנה 5", שיתקיים יחד עם הצבא וכלל כוחות הביטחון וההצלה.

התרחישים שאליהם התאמנו אתמול השוטרים שונו לאור האירועים האחרונים בגבול הצפון, בסוריה ובלבנון, שבהם הסתערו אלפי פלסטינים על גדר הגבול, ובמקרה אחד אף הצליחו לחדור לשטח ישראל.

במשטרה סבורים שאם אכן יהיו הפגנות אלימות, הן עשויות לשאת אופי דומה לזה של ההפגנות בגבול הצפון. על פי הערכות גורמי המודיעין, המחאה תוצת בתחילה על ידי פלסטינים בגדה המערבית.

התרחיש המרכזי בתרגיל היה מצב שבו אלפי פלסטינים עושים את דרכם לעבר המחסומים בעומק הגדה ולאורך גדר ההפרדה, ומנסים לחדור לישראל בכוח.

בשלב הראשון הצבא אמור להיות הכוח שיטפל במפגינים וינסה למנוע מהם לחדור לישראל, אולם אם יחזרו המראות של הפלסטינים שחדרו למג'דל שמס, כוחות המשטרה הם שיתעמתו עם המפגינים. תרחיש שמבחינת המשטרה נחשב לקיצון, הוא נהירה של פלסטינים אל אחד היישובים הקרובים לגדר ההפרדה.

תרחיש נוסף הוא מחאה אלימה של ערביי ישראל, בעיקר במשולש. במשטרה מסמנים כמוקדים אפשריים לתבערה את היישובים כפר קאסם, קלאנסווה, טייבה, טירה וג'לג'וליה. יישובים אלה נמצאים באחריות מחוז המרכז, שהחל כאמור באימונים.

יש לציין כי המשטרה נערכת למהומות של ערביי ישראל למרות שאין בידיה מידע מודיעיני שלפיו יש כוונה של תושבי המשולש להיערך בצורה מאורגנת לקראת ספטמבר. במשטרה יוצאים מתוך נקודת הנחה שאם תושבי המשולש ייצאו לרחובות זה יהיה בצורה ספונטנית. ההערכות הן שאותם מפגינים יגרמו לחסימות צירי תנועה מרכזיים, בהם כביש 6 וכביש 444.

מאז נכנס לתפקידו, מקדיש מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, תשומת לב רבה למוכנות המשטרה לקראת ספטמבר. בכנס אילת האחרון התייחס דנינו למצב: "הניסיון לחדור דרך הגבולות, הקריאות באינטרנט באמצעות הרשתות החברתיות והמצב בו מצוי המזרח התיכון, כל אלה מעמידים לפנינו מציאות חדשה - שעלינו כגוף ביטחוני להתכונן אליה. זוהי משימה לאומית ואתגר ביטחוני. משטרת ישראל צריכה לפעול כגוף יוזם והתקפי".

על פי תוכנית העבודה, בזמן אמת אמורים להישאר בתחנות המשטרה השונות כוחות משטרה מצומצמים, של עד עשרה שוטרים. אלה ייתנו מענה מיידי לאירועים דחופים. שאר הכוחות יוקפצו לטובת הכוח המשימתי שיתארגן לתת מענה למפגני המחאה. במקרה של מהומות נרחבות גם כוחות של היחידות המרכזיות במחוזות ייאלצו לעזוב את החקירות בהן הם עוסקים בשעת שגרה ולהצטרף לכוחות.

בתרגיל אתמול נערכו למהומות שוטרים של מחוז מרכז, שוטרי יס"מ, לוחמי משמר הגבול ממחוז מרכז, יחידות ארציות, פרשים, כלבנים וכוחות מיוחדים. כל אחד מהכוחות החל לתרגל את תפקידו בתרגיל המסכם. הכוחות המיוחדים התאמנו בהיערכות של מקרי קיצון, בהם קיים חשש שיהיו חמושים בין המפגינים, או מצב שבו אחד האירועים יהפוך לאירוע שבו ייחטפו בני ערובה. לשטח התרגיל הובאו גם אמצעים שונים לפיזור הפגנות, שחלקם יופעלו על ידי המשטרה בפעם הראשונה בספטמבר, אם יהיה בכך צורך. מדובר באמצעי אל-הרג שבהם מתכוונת המשטרה לעשות שימוש נרחב, אם יפרצו הפגנות גדולות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ