לחץ נוסף על נתניהו: האיחוד האירופי מקדם תוכנית שלום בינלאומית

במכתב ששלחה שרת החוץ של האיחוד האירופי לעמיתיה בארה"ב ובאו"ם היא קוראת לכנס בדחיפות את הקוורטט

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אחרי היוזמה הצרפתית לחידוש המשא ומתן בין ישראל לרשות באמצעות ועידה בפריז, דוחף האיחוד האירופי להצגת תוכנית שלום בינלאומית שתהיה אלטרנטיבה למהלך הפלסטיני החד-צדדי באו"ם בחודש ספטמבר. שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון שלחה מכתב לשרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון, לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ולמזכ"ל האו"ם באן קי-מון, וקראה לכינוס דחוף של הקוורטט כדי לצאת ביוזמת שלום שתתבסס על נאום הנשיא אובמה.

לדברי דיפלומט אירופי בכיר, שיגור המכתב היה מתואם בין אשטון לבין ממשלות צרפת, בריטניה, גרמניה, איטליה וספרד. "הצרפתים הציגו יוזמה משלהם שהאמריקאים דחו, אבל למרות זאת החלטנו להמשיך ולדחוף את האמריקאים לקדם תוכנית שלום שתסייע בבלימת המהלך הפלסטיני באו"ם", אמר.

במכתב, שעותק ממנו הגיע לידי "הארץ", כותבת אשטון לקלינטון, ללברוב ולבאן, כי בעולם התרחשו בחודשים האחרונים "אירועים דרמטיים" במסגרתם כמה מדינות עוברות שינוי ובמדינות אחרות "המשטרים נאחזים בשלטון ומפיצים חוסר יציבות וחוסר ביטחון באזור כולו". אשטון ציינה כי לאור המצב הזה "יש צורך דחוף" למצוא פתרון לסכסוך הישראלי פלסטיני. "לצערי, איננו רואים התקדמות בסוגיה הזו", כתבה אשטון לעמיתיה.

המכתב ששיגרה אשטון לקלינטון (PDF)

אשטון יצאה במכתבה נגד המהלך שמתכננים הפלסטינים באו"ם. "אין זה הזמן למהלכים חד-צדדיים של איזשהו צד, כיוון שהדבר עלול להביא להסלמה", הדגישה שרת החוץ של האיחוד האירופי. "זה אינו האינטרס של אף אחד מהצדדים, במיוחד לא של הישראלים והפלסטינים שרוצים ביטחון ושגשוג למשפחותיהם".

בשלב זה הציעה אשטון אלטרנטיבה למהלך הפלסטיני בדמות תוכנית שלום בינלאומית שתניח את היסודות לחידוש המו"מ ותתבסס על נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה מ-19 במאי. "מה שדרוש כעת הוא לשלוח איתות ברור לשני הצדדים", כתבה אשטון. "דרושה מסגרת של עקרונות שתאפשר לצדדים לחזור לשולחן המו"מ".

אשטון הוסיפה: "הנשיא אובמה הציג בנאומו שני מרכיבים שיכולים לשמש בסיס לחידוש השיחות - גבולות על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים וערבויות ביטחוניות קשיחות". אשטון הציעה לשלב את עקרונות אובמה עם עקרונות שהאיחוד האירופי הציע בעבר גם לפתרון מוסכם ומציאותי לסוגיית הפליטים הפלסטינים ולהיותה של ירושלים בירת שתי המדינות.

"אני מאמינה שעלינו להיפגש כעת בדרג של ראשי הקוורטט ולאמץ הצהרה שתאחד את המרכיבים האלה ותספק לצדדים עקרונות מסגרת לחידוש המו"מ", כתבה אשטון. "זה קריטי שנבצע את המחווה הזו לפני הקיץ, כיוון שעלינו לתרום להרגעת מצב הבלתי יציב שיילך ויחריף ככל שיעברו השנים".

ביום רביעי יבוא לישראל השליח האמריקאי דיוויד הייל וייפגש בנפרד עם נציגים ישראלים ופלסטינים וכן עם שליחי הקוורטט מהאו"ם, רוסיה והאיחוד האירופי. האמריקאים מעדיפים בשלב זה לנסות ולהשיג הסכמה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחידוש המו"מ על בסיס נאום אובמה. ההערכה היא שנתניהו לא ייתן לשליח האמריקאי תשובה חיובית. במצב כזה, ייתכן שהממשל יחליט בלית ברירה לאמץ את היוזמה של האיחוד האירופי.

ראש הממשלה נתניהו נפגש אתמול ברומא עם עמיתו האיטלקי סילביו ברלוסקוני והודה לו על כך שאיטליה מתנגדת למהלך הפלסטיני החד-צדדי באו"ם. "שלום יבוא רק במשא ומתן", אמר נתניהו במסיבת העיתונאים אחרי פגישתו עם ברלוסקוני. "לא ניתן יהיה לכפות אותו מבחוץ - אין אף כוח שיוכל לעשות זאת, ובודאי לא החלטות או"ם חד צדדיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ