ביקור נתניהו באיטליה: אמור לי מי חבריך

ברית המנודים

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

בנימין נתניהו נסע לאיטליה לחפש אהבה. מי מתאים יותר לתנות אהבים עם ראש ממשלת ישראל מסילביו ברלוסקוני, שגם בגיל 74 הוא אינו מחמיץ הזדמנות להעלות על נס את כוח הגברא שלו. בחיפושיו אחרי לגיטימציה, הרחק מהרוב האוטומטי האנטי ישראלי באו"ם, כדבריו, נתניהו דילג מהבית הלבן, מעל ראשו של הנשיא אובמה, אל הרוב האוטומטי של אייפא"ק בגבעת הקפיטול. משם הוא קפץ לגיבושון בצפת ועכשיו הוא מתרפק על צווארו של אחד המנהיגים המפוקפקים ביותר בעולם.

ברלוסקוני הוא מן הסתם האדם הראשון שהאקונומיסט הבריטי המעונב, כיבד למענו את עמוד השער שלו בפועל "דפק". מעל דיוקנו הזחוח של המיליארדר האיטלקי מתנוססת הכותרת "האיש שדפק מדינה שלמה". פרויקט מיוחד של העיתון מראה כיצד ברלוסקוני הוריד את איטליה למעמד של מדינה בעולם השלישי.

ברלוסקוני ונתניהו, אתמול. תצלום: טל כהן

היחסים בין נתניהו לברלוסקוני הם ברית הדפוקים. שניהם מרגישים שהתקשורת והשמאל רודפים אותם מתוך שנאה מעורבת בקנאה. שניהם עשויים מעור של פיל. שניהם עסוקים בעיקר בהישרדות פוליטית. לפני כשנה וחצי ברלוסקוני גרר אחריו שובל של שרים לישראל, כדי להראות לאיטלקים כמה אנחנו אוהבים אותו. קשה לחשוב על עוד מדינות מערביות-ליברליות שעומדות בתור להניח שטיח אדום לרגליו של ההולל האיטלקי. קשה לחשוב על מדינות מערביות-ליברליות, שמנהיגיהן עומדים בתור להצטלם עם נתניהו, ישראל כץ ולימור לבנת. אמור לי מי ידידיך בעולם ואומר לך כמה המדינה שלך דפוקה.

מעניין מה חושבים המוני האיטלקים, שמדיניותו הכלכלית של ברלוסקוני דחפה אותם מתחת לקו העוני, על המוח היהודי. הם שואלים עצמם בוודאי, מה בדיוק הישראלים האלה מחפשים אצלו עכשיו? רק לאחרונה, המנהיג שלהם חטף סנוקרת פוליטית בבחירות מקומיות ומחוזיות שהתקיימו בחלק מהערים והמועצות והוצגו על ידי ברלוסקוני כמבחן אמון אישי ופוליטי. אפילו בארקורה, מחוז מגוריו, המועמד של מפלגתו נחל כישלון צורב. מילאנו, בירת האימפריה הכלכלית שלו, הפנתה לו עורף. ברלוסקוני ודאי מכיר טובה לנתניהו שבא לנחמו בימים קשים אלה. התמונות של האורחים מישראל גיוונו את חדשות משפט השוחד שמתנהל נגדו והמשפט שבו הוא מואשם בהדחת קטינה לזנות ובניצול לרעה של שררה.

כשאוהבים, לא מתרגשים מחילוקי דעות שוליים בין שתי המדינות. מי זוכר שקצת לפני יותר משנה, ערב ביקורו בישראל, ברלוסקוני אמר ל"הארץ" כי מדיניות ההתנחלות עלולה להוות מכשול לשלום. "אני מבקש לומר לעם ולממשלת ישראל, בתור ידיד, עם היד על הלב", אמר חברנו האיטלקי, "התמדה במדיניות זו היא מקח טעות". כשאוהבים ההתנחלויות הן פחות מכשול. כשאוהבים, מי צריך שלום?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ