דיווח: "המרגל הישראלי", אילן גרפל, תכנן להגיע ללוב

העיתונות המצרית מדווחת כי הישראלי שנעצר בחשד לריגול, יצר קשר עם ראשי תנועת האחים המוסלמים ונפגש עם גורמים קיצוניים

גילי כהן
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
ג'קי חורי

אילן גרפל, הצעיר הישראלי-אמריקאי שנעצר בתחילת השבוע במצרים בחשד לריגול לטובת ישראל, תכנן להגיע ללוב דרך גבול מצרים ולהגיע לאזור המורדים במזרח המדינה - כך מדווח הבוקר (ראשון) העיתון אל-אהראם, היוצא לאור במצרים.

העיתון מדווח כי התביעה הכללית במצרים טוענת כי גרפל הגיע גם לדרום מצרים לאזור הלוקסור, ונפגש עם מספר גורמים, חלקם אירופאים. לטענת התביעה גרפל הגיע לקהיר בפעם הראשונה בערב התפטרותו של חוסני מובארק.

על פי הדיווח, גרפל נכנס למצרים ב-11 לפברואר בטיסה מפרנקפורט לקהיר. ב-15 לפברואר הוא עזב. הוא חזר שוב ב-10 במאי והשתכן במלון במרכז העיר. לטענת התביעה, בזכות יכולתו לדבר ערבית שוטפת, שוחח גרפל עם צעירים מצרים וערבים, ואסף מודיעין ומידע על המהפכה.

לדברי נציגי התביעה, בחקירה שנערכה בפיקוחו של נציג התובע הכללי, הישאם בדאווי, נכח סניגור מצרי שמונה על ידי ארגון עורכי הדין בהתאם לבקשת התביעה הכללי. בתביעה ציינו כי אף גורם ישראלי לא יצר קשר עם גרפל או עם שלטונות מצרים לאחר המעצר.

אתמול נפגש גרפל עם הקונסול האמריקאי בקהיר - כך נמסר ממשרד החוץ בירושלים. הקונסול בדק את מצבו של גרפל וקישר אותו בטלפון עם בני משפחתו בארה"ב. בישראל החליטו לא להתערב ישירות בפרשה, ולאפשר לגורמים האמריקאים לנהל את המגעים עם המצרים.

העיתון אל מסרי אל יום מדווח הבוקר כי גרפל יצר קשר עם ראשי תנועת האחים המוסלמים ונפגש עם גורמים מסולמים קיצוניים. לטענת התביעה גרפל הגיע למתחם כנסיית מרי הקדושה בשכונת אמבאבה בקהיר, יממה לפני העימותים הקשים שפרצו בין הנוצרים הקופטים למוסלמים קיצונים. לטענת התביעה גרפל ליבה את המחיכוך בין שני המחנות ואף תיעד את העימותים ביניהם.

יחד עם גרפל נעצרו שישה חשודים, מתוכם ארבעה בעיר סואץ, בחשד לריגול נגד מצרים.

חבריו של גרפל סיפרו אתמול על צעיר הרפתקן, שוחר שלום מובהק, פעיל מאוד ברשת פייסבוק. "אילן אוהב להכיר תרבויות ולהסתובב", סיפר חברו רונן שנידמן, "הוא לא סוכן מודיעין. הוא קומוניסט שאוהב את אקשן". מכרים אחרים תיארו אותו כ"נאיבי" ו"מעופף".

"99% מהדברים שפורסמו על הבן שלי עד כה מצוצים מהאצבע", אמר ל"הארץ" אביו, ד"ר דניאל גרפל. "אמרו שעצרו אותו בבית מלון חמישה כוכבים - זה היה מלון לצעירים שעולה אולי תשעה דולר ללילה. טלפון לווייני היה לו כמו שאני אסטרונאוט. הדברים האלה שקריים במיליון אחוז". אביו סיפר כי שוחח אתו דקות ספורות בלבד, והוא סיפר שהוא "מרגיש בסדר. הוא לא נשמע במצוקה".

ממשרד החוץ בירושלים נמסר אתמול כי גרפל, לוחם לשעבר בצה"ל, נכנס למצרים עם דרכונו האמריקאי ולכן מיד לאחר מעצרו יצרו השלטונות המצריים קשר עם שגרירות ארה"ב בקהיר, ולא עם שגרירות ישראל. כלי תקשורת במצרים דיווחו כי הוא נכנס למדינה באשרת כניסה מזויפת של מדינה אירופית, על תקן כתב זר שבא לסקר את ההפיכה. בדיווחים לא הוזכר שם העיתון ששלח כביכול את גרפל, אולם לטענת התביעה הכללית לענייני ביטחון המדינה במצרים, חיכו לו בקהיר כמה כתבים זרים שעמם הוא עמד בקשר.

ביממה האחרונה ניסתה שגרירות ישראל להשיג מידע מהרשויות במצרים לגבי מעצרו של גרפל, אולם ללא הצלחה. גורם במשרד החוץ ציין כי אחרי כמה פניות הבינו בשגרירות כי המצרים כבר מטפלים בנושא עם האמריקאים. משרד החוץ בירושלים החליט לפיכך לא להתערב בפרשה ישירות, לאפשר לאמריקאים לנהל את המגעים עם המצרים ולקבל עדכונים בעניין משגרירות ארה"ב בקהיר וממשרד החוץ בוושינגטון.

כרגע משפחתו של גרפל אינה מעוניינת בהתערבות ישראל. "אני רוצה רק לוודא שהאמריקאים יעשו מה שהם צריכים", אמר אביו. "מטפלת בזה גם האוניברסיטה שלו, וגם הפוליטיקאים המקומיים. אנחנו לא רוצים כרגע לעשות מזה יותר מדי רעש, בתקווה שזה ייגמר מהר ובצורה שקטה. לא פנו אלינו מישראל, כי הוא לא בא לשם בתור עובד או סטודנט ישראלי. כולם ניפחו את זה בצורה הזויה".

אתמול התבררו פרטים נוספים על הנסיבות שהובילו למעצרו של גרפל, סטודנט למשפטים באוניברסיטה באטלנטה, שהתמחה בארגון סיוע מקומי. במהדורה הדיגיטלית של העיתון "היום השביעי" דווח אתמול כי אנשי המודיעין הצבאי "המוחבראת", עקבו אחרי גרפל כמה שבועות ותיעדו אותו מבקר באזורים שנחשבים לאזורי מתיחות.

לטענת התביעה במצרים, גרפל הגיע למדינה עם תוכנית מוגדרת וממוקדת, ובין המשימות שהוטלו עליו גם בחינת הלך הרוח והתגובות ברחוב המצרי לאחר ההפיכה. עוד נטען כי הלוחם לשעבר "הפגין נוכחות" באזורים שבהם היו התנגשויות בין נוצרים למוסלמים, ובאזורים בהם התחוללו עצרות ועימותים, ככל הנראה כדי לסייע בהבערת השטח.

על פי הדיווח במצרים, גרפל תיכנן לבקר בכמה אזורים מרוחקים מהבירה קהיר, והתכוון לבקר בין היתר בצפון סיני ואזור אל-עריש כדי לעקוב מקרוב אחרי צינורות הגז. הוא היה אמור לבחון את התגובות לפתיחת מעבר רפיח עם רצועת עזה, לאחר החתימה על הסכם הפיוס בין הפלגים הפלסטיניים.

בכמה כלי תקשורת דווח כי גרפל הוא חלק מ"רשת ריגול ישראלית" וכי יחד אתו נעצרו וצפויים להיעצר חשודים נוספים. בינתיים החקירה נמשכת גם באזורים אחרים כמו עיר החוף אלכסנדריה והעיר סואץ.

בתקשורת המצרית דיווחו בהרחבה על התגובות בישראל, בדגש על הדיווחים בתקשורת, וציינו כי ההתנערות הישראלית הרשמית מהווה סוג של ניסיון כיסוי של הפרשה. סגן דובר משרד החוץ האמריקאי, מארק טונר, אישר אתמול כי נציג הקונסוליה האמריקאית בקהיר ביקר את גראפל. "וידאנו שהוא במצב בריאותי טוב, משפחתו עודכנה על מעצרו. אנו מספקים לו, כמו לכל אזרח אמריקאי שנעצר בחו"ל, סיוע קונסולרי ומידע לגבי מערכת המשפט המקומית. רשויות מצרים סיפקו לנו גישה קונסולרית כמעט מיידית אליו, ואנו מאמינים שייקח למצרים כמה ימים לערוך חקירה ולהציג את ההאשמות נגדו. אין לנו עמדה על כך כרגע".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ