מסמך סורי מעיד על מעורבות שלטונו של אסד באירועי יום הנכבה בגבול עם ישראל

על פי מסמך שפורסם בבלוג באתר של "הטלגרף" הבריטי, משטר אסד ארגן אוטובוסים והורה לצבא להתיר מעבר מפגינים לאזור הגבול עם ישראל

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מסמך סורי בעל חותמת רשמית מתאר את מעורבות השלטונות במדינה בארגון . לפי המסמך, שפורסם בבלוג באתר של עיתון "הטלגרף" הבריטי, המשטר הסורי אחראי על שליחת 20 אוטובוסים עם מפגינים לאזור הגבול. עוד נכתב במסמך, שמהימנותו אינה ברורה עד כה, כי המשטר הנחה את הצבא לאפשר למפגינים להגיע לגבול על מנת להתעמת עם כוחות הביטחון הישראליים.

המסמך הסורי הרשמי לכאורה. תצלום מתוך אתר "הטלגרף"

בבלוג שנכתב על ידי מייקל וייס, דובר ארגון Just Journalism שמפקח על הכיסוי התקשורתי הבריטי של ישראל והמזרח התיכון ופורסם אתמול באתר הטלגרף, מוצג מסמך הכתוב בערבית מה-14.5.2011, יום לפני אירועי הנכבה. במסמך מתוארת "פגישה דחופה" בין הרמטכ"ל הסורי לבין ראש ענף הביטחון והמודיעין הצבאי בעיר קונייטרה, הסמוכה לגבול עם ישראל. על המסמך חתום מושל קונייטרה שנטען שהוא גם אחראי על הדלפתו.

"כל רשויות הביטחון, הצבא והרשויות האזרחיות באזור עין אל-טינה והעיר העתיקה של קונייטרה קיבלו הנחייה לאפשר מעבר של כל 20 האוטובוסים שלוחיות הזיהוי שלהם נמסרו מראש ועליהם 47 נוסעים בשעה 10:00 בבוקר", נכתב במסמך. "יש אישור למפגינים לחצות את קו הפסקת האש עם ישראל לעבר היישוב הכבוש מג'דל שמס. מעבר לכך, אין התנגדות לכך שיירו מספר יריות באוויר", נכתב.

אירועי יום הנכבה. תצלום: ירון קמינסקי

באירועי יום הנכבה לפני כחודש אלפי פלסטינים הגיעו לגדר הגבול עם סוריה באזור מג'דל שמס ברמת הגולן. מה שהתחיל כהפגנות המוניות בעד זכות השיבה, הפך עד מהרה לעימותים אלימים.

המפגינים ניסו להתקרב לגבול עם ישראל ובאזור מג'דל שמס, אף הצליחו לפרוץ אותו. על פי דיווחי הטלוויזיה הסורית נהרגו בעימותים ארבעה מפגינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ