חבריו של גרפל: הוא שוחר שלום, קצת מעופף ונאיבי

רחוק מדמות של סוכן חשאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חבריו של אילן גרפל, הצעיר שנעצר במצרים בטענה שהוא סוכן מוסד, מתארים אדם שדמותו רחוקה מזו המתאימה לסוכן חשאי של קהילת המודיעין - שוחר שלום מובהק, פעיל למען זכויות אדם ואזרח, אחד שנמשך לאידיאולוגיה קומוניסטית ופעיל מאוד ברשת פייסבוק.

"אילן אוהב לשהות בחוץ, להכיר תרבויות ולהסתובב. תאמיני לי, הוא לא סוכן מודיעין. הוא קומוניסט שאוהב את אקשן ודברים שנחשבים לרדיקליים בדרך כלל", סיפר רונן שנידמן, שהכיר את גרפל אחרי השירות הצבאי. שנידמן, גם הוא אמריקאי במקור, סיפר כי רק בפסח האחרון הם התכתבו במייל, וגרפל סיפר שהוא "נוסע במאי לחירות במצרים".

חבר נוסף של אילן מתקופת שירותו הצבאי, שהעדיף להישאר בעילום שם, הסביר כי "זה לא מסתדר, כל הפרסומים האלה. אילן ידוע כשמאלני מאוד, בעד זכויות אדם, שמתעניין בעולם הערבי. המחשבה שהוא יהיה סוכן מוסד פשוט לא מתקבלת על הדעת".

צביקה לוי, העומד בראש המדור לאימוץ חיילים בודדים בתנועה הקיבוצית, הכיר את גרפל מימיו הראשונים בישראל. בשיחה עם "הארץ" הוא הגדיר אותו כ"אדם קצת נאיבי, כזה שאני לא יכול להאמין עליו כמי שימלא משימות ריגול". לוי סיפר כי גרפל עלה לארץ מארצות הברית יחד עם חבר נוסף. שניהם ידעו קצת ערבית שלמדו בארצות הברית, אך לדבריו "מדובר בערבית בסיסית". הם ביקשו לשרת ביחידת עילית בצה"ל, אך לבסוף התגייסו לחטיבת הצנחנים.

גם ציקי אוד, מנהל מרכז לחיילים בודדים שהכיר את אילן מיום גיוסו, אמר כי "אילן בלשון שלנו הוא קצת מעופף. מצד אחד, יש לו אידיאולוגיות על שיוויון זכויות עולמי אבל מצד שני הוא תמיד אהב להיות בחברת אנשים. גם בפעם האחרונה שהוא נסע לקהיר הוא לא טס לשם, אלא נסע 12 שעות עם האוטובוס, כי הוא רצה לשבת ולדבר עם אנשים".

חבריו של אילן מספרים שדף הפייסבוק שלו מלא בתמונות שלו מהתקופה האחרונה במצרים, בין היתר מכיכר א-תחריר ובהפגנות נוספות.

גרפל ל"הארץ" ב-2006: נפסלתי משירות בסיירת בגלל העברית

ב-3 באוגוסט 2006 פורסמה ב"הארץ" כתבה על אילן גרפל, צעיר יהודי מניו יורק, שהיה אז בן 23, שעלה לישראל כדי להתגייס לצה"ל ונפצע במלחמת לבנון השנייה. "התגייסתי במחזור מארס חמש", הוא אמר בעגה צבאית, אך במבטא אמריקאי, בעודו שוכב במחלקה האורתופדית בבית החולים רמב"ם בחיפה.

"גרפל החליט שאם כבר לשרת בצה"ל, אז בשירות הקרבי ביותר האפשרי", נכתב בכתבה. "הוא עבר את המבחנים לסיירת מטכ"ל, אבל נפסל כי העברית שבפיו לא היתה מספיק טובה. לבסוף מצא עצמו בצנחנים. שלשום בלילה היה אחד מ-20 החיילים שנפצעו קל עד בינוני בקרב בכפר א-טייבה בדרום לבנון".

בראיון לתוכנית "חמש עם רפי רשף" בערוץ 10 סיפר אז על הפציעה: "הייתי בתוך מבנה כזה וידעו שאנחנו שם והתקיפו. תפסתי מחסה מהחלון (אבל) מישהו ראה אותי. הוא ירה אבל החטיא את הפרצוף. הוא פגע בכתף - במקום הכי טוב שאפשר לחטוף כדור".

שירות "הארץ"


גרפל ומשפחתו המאמצת לאחר פציעתו ב-2006

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ