צה"ל יתרגל נפילת מאות טילים ביום על ישראל

החל מיום ראשון: תרגיל "נקודת מפנה 5"

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

תרחיש האיום הלאומי עליו מסתמכות תוכניות פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית (רח"ל) הוא מלחמה בה מאות טילים משוגרים מדי יום במשך חודש לעבר ישראל מאיראן, סוריה, לבנון ורצועת עזה. הפיקוד ורח"ל, יחד עם משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות וארגונים המפעילים תשתיות אסטרטגיות, יתרגלו התמודדות עם תרחיש כזה במשך חמישה ימים בשבוע הבא.

תרגיל "נקודת מפנה 5" ייפתח ביום ראשון הקרוב כשבשלושת הימים הראשונים יתקיימו בעיקר תרגילי מטות בהם משרדי הממשלה, צה"ל וארגונים גדולים אחרים יתרגלו את תפקודם השוטף במצב בו נמצא העורף האזרחי של ישראל תחת התקפה מתמדת של טילים בכל חלקי הארץ. כחלק מהתרגיל, יטפלו הרשויות במצב בו בין 300 ל-400 אלף אזרחים ייאלצו לעזוב את בתיהם בשל התקפות הטילים ויהיה צורך למצוא להם דיור זמני. בתרגיל תיבחן תוכנית להעביר אותם לאזור הערבה, שם יגורו בבסיסי צה"ל ובמחנות אוהלים שיוקמו בצמוד ליישובים קיימים, עד שיוכלו לחזור לבתיהם.

ביומיים האחרונים, יתקיימו שורה של תרגילי שטח בחלקים שונים של הארץ, וכל אזרחי המדינה יתבקשו להיכנס למרחבים מוגנים כשיושמעו אזעקות ביום רביעי. בשעה 11:00 כדי לתרגל את בתי הספר ומקומות העבודה, וב-19:00 כדי לתרגל משפחות בבתיהם. נוסף לאזעקה, כשליש מאזרחי המדינה צפויים לקבל התרעה שתישלח ישירות לטלפון הסלולרי שלהם, ובפיקוד העורף עובדים על תוכניות להרחיב את האזעקה הסלולרית לכל מכשירי הטלפון בארץ.

הפיקוד והמשטרה יערכו לראשונה ניסוי רחב היקף של מערכת הקשר המשותפת לשני הארגונים, "ברק כתום", שאמורה לסייע בעתיד לכל שירותי החילוץ וההצלה, כולל מגן דוד אדום ומערך הכבאות, לשמור על קשר דרך מערכת אחת.

במקביל לתרגיל העורף הלאומי, יקיים חיל האוויר תרגיל נרחב ליירוט טילים במסגרתו יתורגלו סוללות של טילי "כיפת ברזל" ופטריוט וכן יועמדו בכוננות סוללות טילי החץ.

על הצד הצבאי של התרגיל יופקד מפקד פיקוד העורף החדש, האלוף אייל אייזנברג, שנכנס אתמול לתפקידו בטקס שנערך במפקדת פיקוד העורף ברמלה. אייזנברג החליף את האלוף יאיר גולן, שיתמנה בקרוב למפקד פיקוד הצפון. גולן עוזב את הפיקוד לאחר שלוש שנים וחצי, תקופה בה יושמו לקחים ממלחמת לבנון השנייה והפיקוד הוגדל מאוד. לדבריו, "בכל אתגר עתידי נידרש לעמידות ולתרגול רב של האוכלוסייה. בניגוד לאלה הסבורים כי התרגול מבהיל את האוכלוסייה, סבור אני כי תרגול, גם על בסיס תרחישים קשים, נוסך ביטחון בקרב האזרחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ