נדחתה עתירת מתנחלים לפינוי משפחה פלסטינית משייח ג'ראח

פסק הדין של בית המשפט בשלום בירושלים נחשב לחריג, שכן עד היום השיגו המתנחלים עשרות פסקי דין לטובתם בנוגע לבתים בשכונה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שופט בית המשפט השלום בירושלים, יצחק שמעוני, דחה תביעה של מתנחלי שייח ג'ראח לפינוי משפחה פלסטינית נוספת מביתה.

משפחת פרחאן מתגוררת בבית קטן מעל למערת הקבר של שמעון הצדיק בשכונת שייח ג'ראח, לדבריה מאז שנת 1948, אז עברו לשכונה מהכפר ליפתא שבפאתי ירושלים. עם השנים התפתחה סביב ביתם ההתנחלות שמעון הצדיק, וכיום מתגוררים יהודים משני צדי הבית. בית המריבה עצמו כולל שלושה חדרים בלבד ומצטופפות בו כיום 18 נפשות.

כמו רבים משכניהם, גם משפחת פרחאן נאלצה להתמודד בשנתיים האחרונות עם דרישות הפינוי של המתנחלים. הבית בו מתגוררת המשפחה הועבר, מתוקף החוק, לשליטת ועד העדה הספרדית, שירש את הקרקעות שהיו בבעלות יהודית לפני 1948. בתביעת הפינוי שהגיש הוועד, שנוהלה על ידי פעילי ימין שפועלים להרחבת ההתנחלות בשכונה, נדרשה המשפחה לפנות את ביתה בשל הפרות חוזה השכירות המוגנת שלה. התובעים טענו כי הפלסטינים ערכו שינויים בבית, לא שילמו שכר דירה, הניחו גרוטאות על גג המבנה והטרידו את שכניהם היהודים. אלא שבניגוד למקרים אחרים, בהם הורה בית המשפט על פינוי הפלסטינים, הפעם דחה השופט שמעוני את טענות התובעים.

שמעוני הצביע על כמה כשלים בתביעה. ראשית, הוא קבע כי הנכס הועבר מוועד העדה הספרדית לוועד כנסת ישראל ולחברת נחלת שמעון, ועל כן הם אלה שצריכים לתבוע את פינוי הנכס. שנית, הוא קבע כי התובעים לא הוכיחו שנערכו שינויים בבית וכי שכר הדירה לא שולם. הוא גם קבע שמשפחת פרחאן לא נטשה את הבית במשך עשרות שנים והמשיכה לשלם את שכר הדירה, ועל כן החוק מגן עליה מפינוי. השופט גם הורה לתובעים לשלם 20,000 שקלים הוצאות משפטיות למשפחה.

"זה פסק דין שקצת חריג בנוף של הפסיקות בשייח ג'ראח", אומר עו"ד מוחמד דחלה, שייצג את המשפחה, "אני מקווה שזה תחילתו של תהליך שיביא ליחס שונה בטיפול של מערכת המשפט בתושבי שייח ג'ראח".

פסק הדין הזה אכן חריג למדי, שכן עד היום השיגו המתנחלים עשרות פסקי דין לטובתם בנוגע לבתים בשכונת שייח ג'ראח, בכל ערכאה אפשרית, מבית המשפט השלום ועד לעליון. לפני כשנתיים פונו שלוש משפחות פלסטיניות מביתן בשייח ג'ראח בהליך משפטי דומה, מה שהוביל לגל מחאה ישראלי-פלסטיני שנמשך עד היום ולהקמתה של תנועת "סולידריות שייח ג'ראח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ