ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טייפ ארדואן, לא מחפש צרות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

החלטה סופית אמנם לא התקבלה, אבל עצם ההתחבטות אם להוציא את המשט הטורקי מעידה על הסיבוך אליו נקלעה טורקיה נוכח ההתפתחויות בסוריה. אנקרה שינתה את עמדתה כלפי סוריה כמעט לחלוטין נוכח מעשי ההרג, העינויים ודיכוי ההפגנות הברוטלי שנוקט המשטר הסורי. ממצב שבו אסד הוא "ידידי הטוב", כפי שתיאר אותו ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, עבר האחרון לאמץ עמדה בוטה ונחרצת שמגדירה את המדיניות הסורית כ"ברבריות", ואף הצהיר שטורקיה לא תוכל לסייע לשכנתה במועצת הביטחון אם תמשיך בדיכוי שמזרים לשטחה עוד ועוד פליטים.

בסדר היום הטורקי החדש, מחליפה סוריה את עזה כמי שמאיימת לא רק על מדיניות החוץ הטורקית אלא בעיקר על השקט בתוך טורקיה עצמה. הפגנות נגד הדיכוי הסורי מתקיימות בטורקיה מדי יום ודעת הקהל במדינה, שרק לפני ימים ספורים העניקה ניצחון סוחף לארדואן ומפלגתו, תמהה מה הממשלה תעשה נוכח הפגיעה באזרחים סורים.

אלפי האזרחים הסורים שנמלטו עד כה לטורקיה והחשש מפני בריחתם של אלפים נוספים שיהפכו את טורקיה למדינת מקלט, היא הדבר האחרון שלו זקוקה עכשיו הממשלה באנקרה, שמבקשת לעבור לסדר היום האזרחי שלה ולא לטפל בבעיות הסוריות. כמו כן היא לוקחת בחשבון את האפשרות שסוריה תתקוף גם באזורים הכורדיים בצפון שטחה, ובכך תחולל תנועה ערה של כורדים אל תוך טורקיה. ארדואן, שספג בבחירות מהלומה פוליטית מן הכורדים הטורקים, לא יוכל למנוע את כניסתם של הכורדים הסורים אחרי שהעניק מקלט לאזרחים סורים אחרים.

כל אלה מאלצים את טורקיה לנקוט כעת מדיניות עקבית כלפי שכנתה סוריה, להמשיך בלחץ על ממשלתה ולהצטרף לעמדותיהן של ארצות הברית ואירופה - ולא של רוסיה וסין - כדי לאלץ את סוריה לחדול מן הדיכוי וליישם רפורמות, הגם שטורקיה (כמו ארה"ב ואירופה) אינה מאמינות עוד באפשרות להשיג פתרון של פשרה עם המשטר הסורי.

כשזאת הברירה המדינית, טורקיה חוששת ובצדק שמשט חדש שינסה להגיע לעזה בניגוד לרצונה של ישראל עלול להסיט את תשומת הלב הציבורית בטורקיה ובעולם מהנושא הסורי אל עבר המשט, שהופך כרגע לעניין שולי. על טורקיה מופעל אמנם גם לחץ אמריקאי לדחות את המשט, אולם לחץ זה הופעל עוד לפני האירועים בסוריה ולא הועיל במיוחד כדי ליצור עמדה טורקית שונה כלפי המשט. אין גם לראות בהתחבטות בשאלת המשט מחווה חדשה כלפי ישראל שהשפעתה על החלטותיה של טורקיה כמעט אפסית. טורקיה, כמו לפני הבחירות, ממשיכה לאחוז בעמדתה כי על ישראל להתנצל על הרג אזרחים טורקים במשט הקודם ולשלם פיצויים למשפחותיהם.

נשיא טורקיה עבדוללה גול למעשה הכשיר כבר את הקרקע לדחיית או ביטול המשט, כאשר לפני כמה ימים הצהיר כי צריך לשקול מחדש את קיום המשט "בעת הזאת" - רמז מכוון לנעשה בסוריה. טורקיה פסקה אמנם בעבר כי אין קשר בינה לבין ארגון IHH שיזם וביצע את המשט, וראש הארגון עצמם הבהירו כי אינם כפופים להוראותיה של ממשלת טורקיה, אולם נראה כי ה"התבדלות" ההדדית מתפוגגת כאשר ממשלת טורקיה צריכה לפתור את בעיותיה, וכאשר משט לעזה עלול לטרפד את האינטרסים שלה בחזית הסורית. אבל על חוסר עקביות - גם אם הוא משרת את ישראל - לא יעמוד ארדואן לדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ