לבני לנתניהו: מי שמך לקבוע שהסכסוך אינו פתיר?

דבריו הקודרים של ראש הממשלה שפורסמו אתמול ב"הארץ" עוררו תגובות רבות. מזכיר הממשלה: הוא לא הובן כהלכה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שפורסמו אתמול בגיליון הסופרים של "הארץ" לפיהם הסכסוך הישראלי פלסטיני "אינו פתיר", עוררו אתמול תהודה רבה. בשיחה עם כתבים מדיניים ובהם הסופר אתגר קרת הסביר נתניהו כי הסכסוך אינו פתיר כל עוד הפלסטינים לא מכירים במדינת ישראל כמדינה הלאום של העם היהודי.

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, תקפה את נתניהו במליאת הכנסת ואמרה: "האמת שלך יצאה לאור: בשיחה נינוחה, עם סופר מצוין, השלת לרגע את הפוזה שיש לך מעל כל במה ואמרת את עמדתך האמיתית - הסכסוך לא פתיר", אמרה לבני והוסיפה: "מי שמך לומר לאזרחי ישראל שלעולם הם וילדיהם, וילדיהם אחריהם ימשיכו לחיות על חרבם? מי שמך לקבור את הסיכוי להסדר ולחיים נורמליים כאן, אחרי שעות ספורות בחדר המו"מ שלא ניהלת?". לדבריה, "לא קל לפתור את הסכסוך, זה קשה, זה דורש החלטות קשות, אבל אפשר. אי אפשר לעשות את זה עם חזית הסירוב הקרויה ממשלת ישראל".

לבני לא חסכה את שבטה מנתניהו ומאחריותו, לדבריה, להעדרו של תהליך מדיני עם הפלסטינים. "ההיסטוריה לא זוכרת מנהיגים שלא עשו דבר מלבד לומר ?אני צודק', והציבור לא יסלח להם", אמרה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שנאם לפני לבני במליאה, ניסה לשכנע את חברי הכנסת כי אין כל הבדל כיום בין תביעותיו כלפי הפלסטינים לבין העמדות שמייצגת קדימה. נתניהו הזכיר את דרישתו שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, שבעיית הפליטים תיפתר מחוץ לגבולות ישראל ושגושי ההתנחלויות יישארו בתחומה בהסדר קבע. "יש לי שאלה לעמיתי באופוזיציה הראשית: יש משהו מהעקרונות הללו שאיננו מקובל עליכם? על מה מתקיים כאן ויכוח, ריבונו של עולם? מי מונע מהם (מהפלסטינים) להיכנס למשא ומתן, אנחנו?"

"ראש הממשלה אמר כי הסכסוך אינו פתיר, אולם דבריו לא הובנו כהלכה", אמר אתמול מזכיר הממשלה צבי האוזר בתגובה לכתבה של קרת, שפורסמה בגיליון "הארץ של הסופרים". בראיון לגלי צה"ל, בו השתתף גם קרת עצמו, אמר האוזר כי מה שראש הממשלה אמר הוא "שהסכסוך אינו טריטוריאלי, שורשו הוא בדבר אחד - חוסר הנכונות של הצד הפלסטיני להכיר בישראל כמדינה יהודית".

האוזר ציין כי "הכתבת ההיסטוריה אינה מצויה רק בידיים ישראליות. ראש הממשלה אמר כבר לפני כמה חודשים בנאום בר אילן: אני מקבל הכרעה היסטורית לא פשוטה, לא קלה. לא קל לי להשיר מבט לבוחרים שלי ולומר להם שצריכה לבוא הכרעה היסטורית לחלק את הארץ ולהקים מדינה פלסטינית. יש רצון ישראלי. הפלסטינים צריכים למלא את החלק שלהם". לדבריו, "צריך שניים לדבקה המזרח תיכונית הזאת".

בתגובה לדברים שכתב קרת לפיהם הוא חזר מהביקור המדיני ברומא מיואש, אמר האוזר כי "המציאות אינה משובבת, והיא מורכבת. יש תקווה, אבל צריך להיות מחובר למציאות". קרת נענה להצעתו של האוזר לקיים מפגש אישי במהלכו יוכל מזכיר הממשלה לפרוס בפניו את הפעילות המדינית הענפה של ממשלת נתניהו (עוד בנושא - ראו תיבה).

לשכת ראש הממשלה פרסמה אתמול הודעה ולפיה "במהלך השיחה עם הכתבים המדיניים באיטליה ציין ראש הממשלה כי שורש הסכסוך בינינו לבין הפלסטינים אינו טריטוריאלי במהותו, אלא נובע מסירובה של ההנהגה הפלסטינית להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

"ראש הממשלה חזר ואמר שהוא מצפה כי כפי שהוא מוכן להכיר במדינה פלסטינית, כך הפלסטינים גם צריכים להיות מוכנים במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הסכסוך יהיה פתיר לו תחזור בה ההנהגה הפלסטינית מסירובה להכרה זאת. הכרה זאת תשנה את ההיסטוריה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ