ארגון ה-IHH שוקל מחדש את השתתפותו במשט לעזה

ההפלגה הצפויה בסוף החודש עשויה להידחות, לאחר שהמארגנים הטורקים הודיעו כי הם "שוקלים את צעדיהם" עקב המצב בסוריה. גם הספינה הצרפתית ביטלו השתתפותה

אנשיל פפר
ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
ברק רביד
ג'קי חורי

גוברים הסימנים כי ארגון ה-IHH יבטל או ידחה את השתתפותו במשט לעזה שצפוי לצאת לדרך בסוף החודש. בכיר בארגון אמר לעיתון הטורקי "הורייט" כי הארגון "שוקל את צעדיו" לנוכח ההתפתחויות בסוריה. במקביל, הודיע הארגון הצרפתי שאמור היה לקחת חלק במשט על ביטול השתתפותו. למרות זאת, קיים אתמול צה"ל תרגיל נרחב להשתלטות על הספינות, כלקח מאירועי המשט בשנה שעברה בהם נהרגו תשעה פעילים.

הבכיר בארגון הטורקי, חוסיין אורוק, ציין כי החלטה סופית בעניין תתקבל בתוך כמה ימים. "נדון במצב שנוצר", ציין אורוק, "מבחינתנו ההתפתחויות בסוריה הן בעלות חשיבות מהמעלה הראשונה. הקהילה הבינלאומית דיברה באחרונה על התערבות של ממש בסוריה. התערבות שכזו תשפיע מאוד על טורקיה, כמו גם על הפלסטינים ועל השלום במזרח התיכון. כל הגורמים קשורים אחד בשני, ואנחנו חייבים לקחת אותם בחשבון".

לדברי גורמים במשרד החוץ בירושלים דבריו של אורוק, שהינם התבטאות פומבית ראשונה של נציגי ה-IHH בדבר בחינה מחדש של קיום המשט, מצטרפים לשורה של סימנים מהימנים האחרונים שמצביעים על נכונות לדחות את המשט עד הודעה חדשה.

בימים האחרונים פנו בכירים ב-IHH לראשי הקהילה היהודית בטורקיה וביקשו להעביר מסר לישראל כי אינם מעוניינים בעימותים עם חיילי צה"ל, כפי שהיה במשט הקודם. בכירי ה-IHH אף התעניינו אם ניתן להגיע להסדר כלשהו עם ממשלת ישראל לגבי העברת סיוע הומניטרי לעזה.

אם יפרוש ה-IHH מהמשט, צפוי מספר המשתתפים להצטמצם באופן משמעותי. לפי ההערכות הראשונות של המארגנים, 500 מתוך 1,000 הפעילים שתיכננו להגיע לעזה אמורים היו להיות על סיפון ה"מאווי מרמרה". פרישת הארגון הטורקי לא תביא בהכרח לביטול המשט, כיוון שמשתתפים בו ארגונים משלל מדינות באירופה, אך בלעדיו יהיה לצה"ל הרבה יותר קל לבלום את תנועת הספינות הקטנות ללא חשש לעימותים אלימים.

מארגני המשט התעקשו אתמול כי המחאה תצא לדרך גם בלי ארגון ה-IHH. גורמים בקואליציית הארגונים המשתתפים במשט אמרו ל"הארץ" כי "הניסיון הישראלי לקשור את המשט ברצונם של הטורקים בלבד הוא הטעיה מכוונת". לדברי אותם גורמים, השתתפותו של הארגון הטורקי היא חיונית, אולם אין משמעות הדבר שהמשט עלול להתבטל בלעדיהם. עם זאת, שעות לאחר הדיווח בטורקיה הודיעו מארגני המשט הצרפתי שאמור היה להפליג ממארסיי לעזה על ביטול השתתפותם בעקבות לחץ מחברי פרלמנט וארגונים יהודיים.

לדברי מקור במשרד החוץ, הרקע לשינוי בעמדת ממשלת טורקיה והן בעמדת ה-IHH טמון כנראה בלחץ הכבד שמפעיל הממשל האמריקאי לבטל את המשט. "אנחנו סבורים שממשלת טורקיה אינה רוצה בעיתוי הנוכחי עם מה שקורה בסוריה להיכנס לעימות חדש עם ישראל", אמר בכיר במשרד החוץ. "אנחנו שומעים דברים שלא שמענו בעבר מהטורקים וזה מעודד כי איש בישראל אינו רוצה עימות נוסף".

על אף פי כן, קיים אתמול חיל הים תרגיל נרחב לעצירת הספינות בלב ים בהתבסס על ההערכה המקורית כי המשט יתקיים בשבוע הבא. מטרת התרגיל היתה לבחון את האופן בו יחידות צה"ל וגופי ביטחון נוספים יישמו את לקחי המשט מהשנה שעברה.

הכוחות שישתתפו בעצירת המשט, בהם הקומנדו הימי ויחידות חיל הים, תירגלו מפגש עם ספינות בגדלים שונים והתנהגויות שונות של פעילים, מהתנגדות פסיבית לא-אלימה ועד להתנגשויות אלימות כמו שהיו ב"מאווי מרמרה" בשנה שעברה, ואף שימוש של חלק מהנוסעים בנשק חם. הכוחות צוידו באמצעים חדשים שיאפשרו השתלטות מהירה יותר על הספינות תוך צמצום במספר הנפגעים, וכן באמצעי תיעוד משופרים שיאפשרו להעביר את הסרטונים במהירות לתקשורת העולמית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ