רון פרושאור, שגריר ישראל החדש באו"ם, מסכם את היום הראשון בתפקיד

בשיחה עם "הארץ" מסכם פרושאור את היום הראשון בתפקיד. "כל מהלך מחוץ למו"מ ישיר לא יוביל לשלום", הוא אומר

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת בארה"ב

הוא דיפלומט ותיק ומוערך ששימש בעבר כמנכ"ל משרד החוץ, עמד בשנים האחרונות בחזית המאבק נגד הדה-לגיטימציה של ישראל בבריטניה וריכז את שיתוף הפעולה עם ממשלת בריטניה בנושא הגרעין האיראני. רון פרושאור, שגריר ישראל החדש באו"ם, מסכם בשיחה עם "הארץ" את היום הראשון בתפקיד.

האם שמעת היום הרבה את המילה "ספטמבר"?

"אני לא צריך לשמוע את זה מאחרים, מבחינתנו ההצבעה בספטמבר זה סיפור שעומד פה במרכז ההוויה של המשלחת. זה באמת היום הראשון שלי כאן, עם ההסתובבות במסדרונות האו"ם וגם תחילה של פגישות במזכירות האו"ם ובימים הקרובים גם עם השגרירים. בגדול, המשימה לגבי ההצהרה החד צדדית זה חתיכת אתגר. אבל אני מאמין שהסיכוי של האקט החד צדדי להצליח קטן מאוד, זה רק יחזיר דברים אחורה ולא יקדם דבר, את זה אני אומר כמנכ"ל משרד החוץ בתקופת ההתנתקות. צעדים חד צדדיים זה לא קונסטרוקטיבי.

נסיון לכפיית דברים מחוץ למשא ומתן הישיר לדעתי לא יוביל לשלום, כי ככה מעלים את רף הציפיות ואם חוץ מאשר שינוי סמלי זה לא משנה דבר וחצי דבר בשטח - זה יכול להוביל להמשך של אלימות. אם מישהו רוצה לעשות משהו חיובי - זה באמת לדחוף למשא ומתן ישיר. אני מקווה שלפחות מדינות שבאמת מעוניינות לקדם תהליך, מבינות את זה".

רון פרושאור. תצלום: דודו בכר

עד כמה אתה אופטימי? אין נגד ישראל רוב אוטומטי באו"ם?

"זה שיש פה רוב אוטומטי נגדנו זה עניין של מתמטיקה, לא צריך להיות דוקטור במתמטיקה. רואים את זה בפעילות במועצה לזכויות אדם וכל מסגרת, אבל עדיין יש מיעוט מוסרי של מדינות ובעבודה נכונה אפשר לגייס אותן לטובת משהו שיכול להועיל".

שמענו כבר מונחים דוגמת "צונאמי מדיני". איך אתה היית מגדיר את זה?

"זה עניין של אופי. יש פה נסיון לשנות כללי משחק. צריך לעבוד בלי היסטריה, בצורה מקצועית ולעשות משהו שאני חושב מאמין גדול בו - להוביל צדדים למשא ומתן ישיר".

לפי הגרסה האמריקאית, יש בקושי חודש לספק אלטרנטיבה להצבעה הזאת. יש לישראל זמן לפעול?

"יש זמן לפעול, ולא צריך להרים ידיים".

האם יש לנו באמת תוכנית להתמודד עם ספטמבר?

"מדובר פה בפעילות משולבת - פעילות בירושלים במטה, פעילות בבירות השונות, וגם באו"ם שזו הבמה היחידה שהיא במה עולמית עם אפשרות לדבר עם כל המדינות. אנו ממפים מדינות שישראל פועלת מולן ומחפשים את המנופים הנכונים לשכנע אותן כמעט בכל יבשת, שההכרה החד-צדדית במדינה הפלסטינית לא תועיל להביא שלום. אנחנו באמצע תהליך הזה, שממשיך איך שאנו מדברים עכשיו".

איך אתה אישית מתייחס לאו"ם, שעבר אצלנו מגוון גישות, כולל "או"ם-שמום"?

"אני רואה בזה זכות גדולה לייצג את מדינת ישראל על הבמה הזו ורואה עצמי כמישהו שמגיע לתפקיד אחרי אנשים נוספים כמו דני (גילרמן) וגבריאלה (שלו), אני רואה עצמי בתור חולייה נוספת. לא צריך להמציא גלגל מחדש, נעשתה פה עבודה טובה וקשה וחלק מהמטרה להציג את מדינת ישראל עם כל מה שיש לה להציע מעבר לסכסוך".

כל שגריר ישראל באו"ם נכנס לתפקיד במטרה לקדם את הדברים החיוביים שישראל עושה - ואז מוצא עצמו באמצע מערבולת וסדרת משברים. כמה אתה אופטימי?

"כל שגריר ישראל מכיר את זה היטב - יש תוכניות שאנו רוצים לעשות ויש דברים שקורים במזרח התיכון וכל יום זה שונה. אבל זה לא משנה את העובדה שאנחנו חייבים להציג בפני העולם את ישראל מעבר לקונפליקט - בריאות, פיתוח בר קיימא, יש לנו הרבה דברים להתגאות בהם. אבל ספטמבר, ותהליכי הדה לגיטימציה והדמוניזציה זה בראש סדר העדיפויות. אני באמת גאה לייצג את מדינת ישראל, זו זכות גדולה לייצג אותה ואת העם היהודי בזירה הזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ