המבקר מיכה לינדנשטראוס הקשיב להקלטות של ברק ואשכנזי בפרשת הרפז

צוות הבדיקה של מבקר המדינה אסף הקלטות ותמלילים מלשכות שר הביטחון והרמטכ"ל הקודם. טיוטת הדו"ח בפרשה תגובש בעוד כחודשיים

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

במסגרת הבדיקה של פרשת מסמך הרפז, הקשיבו מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ואנשיו להקלטות של שיחות שהתקיימו בלשכות שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל הקודם, גבי אשכנזי. מדובר כנראה בשיחות שקיימו ברק ואשכנזי ביניהם וכן בשיחות בין עוזרים בשתי הלשכות, על רקע מערכת היחסים העכורה בין שני האישים.

משרד מבקר המדינה צפוי לגבש את טיוטת הדו"ח שלו בפרשת הרפז והשלכותיה על הצמרת הביטחונית בתוך כחודשיים. בימים הקרובים יפיץ לינדנשטראוס טיוטה של דו"ח אחר שמעורר מתח לא מבוטל בדרג המדיני ובמערכת הביטחון - על פרשת משט הסיוע לעזה.

על פי נוהלי המבקר, נהוג להעביר העתקים מטיוטות הדו"חות שלו לנוגעים בדבר ובמיוחד למי שעלולים להיפגע מהדו"ח הסופי. אז מתאפשר לנפגעים הפוטנציאליים להציג את השגותיהם על מה שנאמר, בפגישות עם אנשי משרד המבקר. לעתים קרובות, הדבר נעשה בליווי עורכי דין. בעבר, חלף בדרך כלל פרק זמן של שלושה עד ארבעה חודשים בין הפצת הטיוטה לבין מועד פרסום הנוסח הסופי של הדו"ח.

בפרשת הרפז, הדברים עשויים להתפתח מעט אחרת. הפרשה נחשבת נפיצה במיוחד, לא רק בשל נגיעתה בסוגיות ביטחוניות רגישות (ובהן מערך המבצעים המיוחדים, המ"מ, שבו שירת בעבר מזייף המסמך, סגן-אלוף במילואים בועז הרפז) אלא משום שהדו"ח צפוי להתייחס בהרחבה למתיחות בין לשכת ברק ללשכת אשכנזי.

על רקע זה, ייתכן שלהט המאבק על הניסוחים הסופיים בדו"ח, שהן ברק והן אשכנזי רואים בו סמכות מכרעת לקביעת חלקם בפרשה בעיני הציבור, יביא להתארכות שלב הניסוח הסופי. מנגד, לנוכח ההדלפות הרבות בפרשה עד היום - שרובן ככולן לא הסתמכו על המידע שנמצא בפועל בידי המבקר - צריך להביא בחשבון תרחיש נוסף: שבגלל עוצמת האיבה והכעסים ההדדיים, ינסו מקורבי כל אחד מהצדדים להדליף לתקשורת קטעים "מפלילים" מהטיוטה על הצד היריב. כיוון שסביר להניח שהדו"ח יכלול ביקורת חריפה על התנהלות שני הצדדים, תיתכן כאן מלחמת הדלפות.

בדיקת פרשת הרפז, שהחלה בזיוף המסמך, כנראה מתוך כוונה להשפיע על המרוץ לרמטכ"לות (מה שכונה "מסמך גלנט") התבררה כמסובכת במיוחד. המבקר ואנשיו לא עסקו ישירות בשאלה מי זייף את המסמך, לאחר שהמשטרה קבעה כי הרפז הוא הזייפן ופעל לבדו - והפרקליטות אימצה את מסקנת החוקרים. בדיקת המבקר הסתמכה, כנקודת מוצא, על מסקנת המשטרה והפרקליטות בעניין זה.

לעומת זאת, עסק משרד המבקר בהרחבה בהשפעות המסמך וכן בשורה ארוכה של פרשות ופרשיות משנה שהסתעפו מהסוגיה המרכזית. הדו"ח הסופי יעסוק, לצד התגלגלות פרשת המסמך, גם ביחסים בין ברק, אשכנזי ולשכותיהם, בהליכי מינוי הרמטכ"ל ובסוגיות שונות הנוגעות לאגף המודיעין והיחידות המיוחדות שלו. תוך כדי הבדיקה התגלו ממצאים מדאיגים באשר לסוגיות ביטחוניות רגישות הקשורות באמ"ן, שהועברו לבדיקה נפרדת של המשטרה והשב"כ.

במשרד המבקר אומרים כי הסתעפות החקירה, כשבכל שלב מתגלים רבדים רלוונטיים נוספים, היא שהביאה להתארכותה הרבה מעבר לתחזיות המוקדמות. במסגרת הבדיקה ראיינו המבקר ואנשיו יותר מ-200 עדים. כמה עדויות, בשל בכירותם של המעורבים, נגבו בידי לינדנשטראוס עצמו.

בין העדים היו ברק, אשכנזי, גלנט, הרמטכ"ל גנץ ואלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט (ששניהם התמודדו מול גלנט על הרמטכ"לות) וכן אלופים נוספים במטה הכללי. בשל אופי הפרשה, נאלץ צוות הבדיקה במשרד המבקר להסתמך על הרבה עדויות בעל פה ומספר מועט יחסית של מסמכים. עם זאת, המבקר ואנשיו הקשיבו גם להקלטות ועיינו בתמלילים של כמה מהשיחות שהתקיימו בלשכות השר והרמטכ"ל.

חלק ניכר מהשיחות הוקלטו במערכת הקלטה פנימית בלשכות. בפני הצוות המצומצם של משרד המבקר המרכז את חקירת הפרשה עמדה השאלה אילו הקלטות לתמלל ולצרף. הקושי נבע הן מההיקף הגדול של החומר בשתי הלשכות, והן עקב הרגישות של העיסוק בשאלות אסטרטגיות וחשאיות. בסופו של דבר נבחרו רק שיחות ומפגשים שנחשבו כרלוונטיים לפרשה; במשרד המבקר אומרים כי אילו תומללו כל השיחות מתקופת הבדיקה, היה התהליך עצמו אורך כשנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ