כך תרגל צה"ל השתלטות על המשט הבא

על אף התבטאויות לפיהן המשט לעזה יידחה בשל המצב בסוריה, כוחות הביטחון נערכים לכל תרחיש ותרגלו השתלטות מהירה על הספינות שאמורות להגיע בסוף החוש

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

צה"ל קיים אתמול (רביעי) תרגיל נרחב בו תרגלו הכוחות השונים שאמורים למנוע את הגעת ספינות המשט לעזה את ההתמודדות עם תרחישים שונים שעשויים להתעורר בים.

למרות הדיווחים המתרבים על כוונות של ארגון ה-IHH התורכי, הגוף המרכזי שמאחורי היוזמה, לדחות את יציאת המשט והאיתותים מצד הממשלה הטורקית שהיא תנסה למנעו, החליטו בחיל הים לערוך את התרגיל השבוע בהתבסס על ההערכה המקורית שהמשט יתקיים בסוף החודש הנוכחי. מטרת התרגיל היתה לבחון את האופן בו לוחמי שייטת 13 ושאר היחידות של חיל הים וחלקים אחרים של הצבא וגופי ביטחון נוספים יישמו את לקחי המשט מהשנה שעברה.

התרגיל שהתקיים אתמול בלב ים תירגל את התנהלות הכוחות מול ספינות בגדלים שונים ומול פעילים שמתנהגים בצורות שונות, מהתנגדות פסיבית לא-אלימה ועד להתנגשויות אלימות מהסוג שהיו במעבורת המאווי מרמרה בשנה שעברה ואף שימוש של חלק מהנוסעים בנשק חם.

בנוסף לאמצעים חדשים שיוכנסו לשימוש כדי לאפשר השתלטות מהירה יותר תוך צמצום במספר הנפגעים, בחיל הים שיפרו גם את יכולות השליטה ובקרה של כוחותיו כשהם נעים על הספינות. כמו כן שופרו יכולות איסוף המודיעין בזמן-אמת כדי לאפשר למפקדי הכוח הימי לקבל החלטות על בסיס התנהגות נוסעי המשט בכל שלב של ההשתלטות וכן שופרו אמצעי התיעוד והעברת הסרטונים מספינות חיל הים, ליבשה על מנת לאפשר לדובר צה"ל להוציא את גרסת ישראל במהירות, בניגוד למה שקרה בשנה שעברה כשעברו שעות ארוכות בין האירוע בים להוצאת צילומים על ידי ישראל, בזמן שהגרסא של פעילי ה-IHH שודרה בערוצי התקשורת העולמיים.

כאמור בחיל הים עוד לא יודעים מתי יצטרכו להתמודד עם המשט, אם בכלל, וכמה ספינות היא תכלול. הארגונים השונים המארגנים את המשט דיברו על 20 ספינות שישתתפו במשט, דבר שיחייב את חיל הים לטפל בהם בשלבים, אבל לעת עתה, הצליחו המארגנים לרכוש ולצייד רק ארבע או חמש ספינות, דבר שיוביל אף הוא ככל הנראה לעיכוב ביציאה לדרך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ