נתניהו פועל לבטל את זכות הווטו של ברק בנוגע לבנייה בהתנחלויות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הממשלה תאשר בישיבתה ביום ראשון החלטה שתכרסם בסמכויותיו של שר הביטחון אהוד ברק לפקח על הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית.

במסגרת ההחלטה החדשה תבוטל זכות הווטו של שר הביטחון בכל הנוגע לפעולות החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית בגדה המערבית, שתקציבה הוא 25 מיליון שקל בשנה.

החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית הוקמה ב-1967 לאחר כיבוש הגדה המערבית, רצועת עזה, חצי האי סיני ורמת הגולן. במשך שנים היתה אחראית החטיבה על קידום מפעל ההתנחלויות ולא טיפלה כלל באזורים כגון הנגב והגליל.

דו"ח המאחזים של עורכת הדין טליה ששון ממארס 2005, שאומץ על ידי הממשלה, קבע שהחטיבה להתיישבות הקימה בעיקר מאחזים בלתי מורשים בגדה המערבית, ללא אישור הדרג המדיני, חלקם על קרקע פלסטינית פרטית. עו"ד ששון המליצה להפסיק את פעולות החטיבה להקמת התנחלויות. ביקורת חריפה נוספת על החטיבה נמתחה גם על ידי מבקר המדינה.

בשנת 2007 החליטה הממשלה להעביר את החטיבה להתיישבות ממשרד ראש הממשלה למשרד החקלאות, ולהגדיר באחריותה את פיתוח היישובים הכפריים בנגד ובגליל. בהחלטה נקבע כי 66% מתקציב החטיבה יוקצו לנגב ולגליל ו-34%, שהם 25 מיליון שקל בשנה, יוקצו לגדה המערבית.

בהחלטה, שתובא לאישור הממשלה ביום ראשון, תועבר שוב החטיבה להתיישבות ממשרד החקלאות, שבראשו עומדת אורית נוקד ממפלגת העצמאות של ברק, בחזרה למשרד ראש הממשלה, ותהיה כפופה ישירות לראש הממשלה בנימין נתניהו.

אחד מסעיפי ההחלטה החדשה קובע כי סמכויותיו של שר הביטחון בנוגע לפעילות החטיבה להתיישבות בהתנחלויות יקוצצו. לפי ההחלטה החדשה, פעולות החטיבה להתיישבות "ייעשו בהתייעצות עם שר הביטחון" בלבד, ולא לקבל את אישורו.

לפי ההחלטה הקודמת משנת 2007, תוכנית העבודה של החטיבה להתיישבות "ככל שהיא נוגעת לפעילות של בינוי ופיתוח ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, תובא מראש לאישורו של שר הביטחון ובמידת הצורך לאישור ראש הממשלה". מטרת הסעיף הזה היתה להגביר את הפיקוח על הבנייה בהתנחלויות.

לקראת ישיבת הממשלה ביום ראשון הגיש שר הביטחון ברק הסתייגות להצעת ההחלטה. ברק נימק את הסתייגותו בהחלטת ממשלה משנת 1996 שקבעה כי כל פעולת תכנון ובנייה בהתנחלויות בגדה המערבית תיעשה רק באישור שר הביטחון. ברק דורש כי במקום שיהיה צורך "בהתייעצות" בלבד עמו בנוגע לפעולות של החטיבה להתיישבות בהתנחלויות, ייכתב בהחלטה כי פעולות כאלה ידרשו את "הסכמת שר הביטחון".

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו אתמול כי להחלטה שתובא לממשלה ביום ראשון אין קשר לכוונות להגביר את הבנייה בהתנחלויות, אלא להסכמים הקואליציוניים בין הליכוד לבין מפלגת העצמאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ