איל ינון, היועץ המשפטי של הכנסת: אין בעיה בחוק ועדות הקבלה

רוח גבית לחוק שיאפשר ליישובים לא לקבל מועמדים בשל "אי התאמה למרקם החברתי"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת הגישה אתמול את תגובתה לעתירות שהגישו האגודה לזכויות האזרח וארגון עדאלה נגד חוקתיות חוק ועדות קבלה. בתגובה שהוגשה באמצעות היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, נטען כי חוק ועדות קבלה "חוקתי ומאוזן", וכי אין מקום שבית המשפט יתערב ויפסול אותו.

החוק, אותו יזמו ח"כ ישראל חסון וח"כ שי חרמש (קדימה), יחד עם ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), מתיר ליישובים קהילתיים קטנים להקים ועדות קבלה שיוכלו לברור את זהות המבקשים להתגורר ביישובים אלה. מבקרי החוק, שעבר בסוף המושב הקודם בקריאה שנייה ושלישית, טוענים כי בחסותו יוכלו היישובים להדיר מתחומם אוכלוסיות חלשות, בהן ערבים, משפחות חד הוריות ומשפחות חד מיניות. זאת למרות סעיף מפורש שאוסר על כך.

אחד ממבקרי החוק אמר כי "ברור לכולם שלמרות כל המנגנונים שהחוק החדש מכיל, ערבים יתקשו להתקבל ליישובים אלה, ממש כמו שמשפחה חילונית לא תצליח להתקבל ליישובים דתיים או משפחה חרדית שלא תתקבל ליישובים בעלי אופי חילוני".

בתשובתה מסבירה הכנסת כי חוק ועדות קבלה נועד לתכלית ראויה - הגנה על לכידותם של יישובים קהילתיים קטנים בפריפריה ומימוש הזכות לחיי קהילה במסגרת יישובים אלה. עוד הודגש בתגובה, כי החוק יוצר הסדר מאוזן המגביל את הקריטריונים שוועדות הקבלה רשאיות לשקול. כך למשל, נקבע בחוק איסור הפליה מפורש האוסר על ועדת קבלה לסרב לקבל מועמד "מטעמי גזע, דת, מין, לאום, מוגבלות, מעמד אישי, גיל, הורות, נטייה מינית, ארץ מוצא, השקפה או השתייכות מפלגתית-פוליטית". כמו כן נקבעו מנגנונים המסדירים פיקוח ובקרה על החלטות ועדות הקבלה. מנגד, מבקרי החוק טענו כי סעיף אחר בחוק, הקובע כי ניתן יהיה לפסול את המועמדים על רקע אי התאמתם ל"מרקם החברתי-תרבותי של היישוב", יאפשר לוועדות הקבלה להפלות בדיוק את הקבוצות הללו.

בעקבות לחץ שהפעילו יו"ר הכנסת והיועץ המשפטי לכנסת, הוחלט לשנות את החוק כך שנקבע שיחול רק על יישובי הנגב והגליל הכוללים עד 400 בתי אב, כך שהחוק אינו חל על יישובים גדולים או יישובים במרכז הארץ. לפי תשובת הכנסת, גם בכך יש כדי להופכו לחוק מידתי ומאוזן המבקש להשיג תכלית ראויה של אפשרות להקים יישובים קהילתיים בפריפריה. יש לציין כי חוקתיותה של הפשרה הזאת שנויה במחלוקת בקרב אנשי הייעוץ המשפטי בכנסת. העתירה תידון ביום שני הקרוב בפני נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, והשופטים עדנה ארבל ויורם דנציגר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ