המדינה מכשירה שכונה על קרקע פרטית של פלסטינים

בעלי הקרקע עתרו לבג"ץ נגד הרחבת ההתנחלות עפרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המדינה מקדמת תוכנית מתאר שתכשיר בדיעבד בנייה לא חוקית על קרקעות פרטיות של פלסטינים. מדובר בשטח שנמצא בכניסה להתנחלות עפרה, שחלקו הופקע לפני מלחמת ששת הימים על ידי השלטון הירדני. המתחם יכלול עשרות יחידות דיור למתנחלים. קידום התוכנית חריג למדי, מאחר שבג"ץ קבע כבר ב-1979 כי אין להקים התנחלויות על קרקעות פלסטיניות פרטיות שהופקעו על ידי המדינה. עם זאת, מדובר במקרה ייחודי, מאחר שההפקעה התבצעה על ידי השלטון הירדני, ומדינת ישראל רק חידשה את תוקף ההפקעה.

האדמות המדוברות הופקעו ב-1966 מתושבי עין יברוד וסילוואד, לצורך הקמת מחנה. בראשיתו של מפעל ההתנחלות שימשו המבנים הצבאיים את ראשוני המתנחלים לצורך לינה, לאחר שביקשו להיאחז במקום בנימוק שהוא יהווה "מחנה עבודה". ב-1975 התהווה מחנה העבודה לכדי ההתנחלות עפרה, היישוב הישראלי הראשון בשומרון, שמונה כיום יותר מ-700 משפחות.

בקרקעות שבהן יוזמת המדינה תוכנית מתאר נותר במשך השנים אוסף מבנים מטים ליפול. בשנתיים האחרונות, בשל מצוקת הדיור בעפרה, החלו בהתנחלות להכשיר את השטח לטובת הקמת שכונה חדשה. יש לציין כי הקרקעות שהפקיעו הירדנים נמצאות כיום בתוך השטח המגודר של עפרה, ולמעשה מדובר בהרחבה של ההתנחלות. ההרחבה כולה מקודמת ללא היתרים, ובחודשים האחרונים אף הוציא המינהל האזרחי צווי הריסה למבנים במתחם והורה על הפסקת העבודות, שנמשכות בינתיים. העבודות מבוצעות על ידי אמנה, אגודה שיתופית שהקימה את רוב ההתנחלויות ביו"ש.

על פי נתונים שנמסרו מיחידת הפיקוח במינהל האזרחי, בשכונה החדשה כבר החלה בנייתם של שישה מבני קבע ובהם תריסר יחידות דיור. לפי יחידת הפיקוח, במקום הוצבו 20 קרוואנים למגורים, והכשרת השטח לבניית בתים נוספים כבר יצאה לדרך. כמו כן, החלו עבודות להקמת מבנה ציבור מרכזי.

לפני חודשיים עתרו בעלי הקרקע הפלסטינים לבג"ץ באמצעות עו"ד תאופיק ג'אברין, בדרישה להחזיר להם את אדמותיהם. יש לציין כי עד 1979 נהגה ישראל לבנות התנחלויות על קרקעות פלסטיניות "שנתפסו לצרכים צבאיים". ואולם כאמור, ב-1979 פסל בג"ץ את הנוהג הזה. מאז המדינה אינה מפקיעה קרקעות פלסטיניות פרטיות לצורך הקמת יישובים.

בתשובת המדינה לעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד הילה גורני מהפרקליטות, הצהיר יועץ שר הביטחון להתיישבות איתן ברושי כי אין בכוונת המדינה לממש את צווי ההריסה לבתים. על פי התצהיר, בשתי ישיבות של צוות שרים לעניין המאחזים הוחלט כי "מכיוון שההפקעה נעשתה על ידי הירדנים טרם כניסת צה"ל למקום, מבקש הדרג המדיני להסדיר את הבנייה".

צוות השרים שקיבל את ההחלטה הוקם בעקבות החלטת ראש הממשלה בפברואר להרוס בנייה על קרקעות פרטיות ולהכשיר בנייה על קרקעות מדינה. בצוות חברים משה יעלון, בני בגין ואהוד ברק. בתמורה להחלטת צוות השרים בדבר הסדרת הבנייה, מתחייבת אמנה להפסיק את הבנייה במקום. השבוע הוציא בג"ץ צו ביניים להפסקת הבנייה.

בתשובת עפרה לעתירה נטען כי "הרשויות לא מנעו במשך כל תקופת קיום היישוב ביצוע פעולות בנייה". אגב, מתנחלי עפרה זכו לסיוע מקצין ההגנה המרחבית של חטיבת בנימין, רב-סרן אילן מרנדיץ'. בצעד חסר תקדים צורפה לעתירה מכתב של מרנדיץ', שקובע כי לאנשי ההתנחלות יש יחסים טובים עם תושבי הסביבה.

יש לציין שהסדרת בנייה על השטח שהופקע מורכבת משפטית: הירדנים הפקיעו את הקרקע לצורך הקמת מחנה צבאי, ולאחר המלחמה חידשה מדינת ישראל את צו ההפקעה והבהירה כי הוא נועד לצורכי ציבור; כך נוצרה סתירה בין מטרת ההפקעה לצורכי ציבור, דהיינו לתשתיות, לבין מה שקורה בפועל - הקמת בתים פרטיים למי שאינם הבעלים המקוריים של הקרקע.

הצהרה זו של המדינה היא המשך של המדיניות שננקטת בשטחים. מדיניות זו מורכבת משלושה עקרונות: הממשלה לא בונה מיוזמתה בהתנחלויות המבודדות; במקרים של בנייה עצמאית, שבהם מוגשת עתירה לבג"ץ, המדינה מקפיאה את הבנייה באופן זמני, אך מקדמת את הליכי התכנון; במקרים של בנייה בהתנחלויות המבודדות שבהם לא מוגשת עתירה לבג"ץ - המדינה פשוט נמנעת מלאכוף.

דוגמה לבלגן השורר כיום בבנייה בשטחים ניתן לראות בגורל המכרזים לבניית 500 יחידות דיור שעליה הצהירה הממשלה בעקבות הפיגוע באיתמר. למחרת הרצח כינס נתניהו צוות שרים והצהיר: "הם יורים אנחנו בונים". אבל מבדיקת "הארץ" עולה כי למרות שחלפו שלושה חודשים, המכרזים לא יצאו בפועל וההחלטה לא יושמה.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בנוגע לאיתמר כי "יישום ההחלטה מתקדם בהתאם לשלבים הנדרשים בכל יישוב ויישוב".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ