התרחיש של פיקוד העורף: כושר ייצור החשמל יירד במלחמה ב-40%

בשבוע הבא ייערך תרגיל העורף הלאומי. תרחיש בולט בתרגיל: מתקפת סייבר שתשתק את תחנת הכוח בחדרה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

במסגרת תרגיל העורף הלאומי שייערך בשבוע הבא, תתורגל בפעם הראשונה פגיעת סייבר משמעותית בתשתית אסטרטגית של מדינת ישראל. הפגיעה תהיה במערכות המחשב של תחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה וכתוצאה ממנה, תתרגל רשות החירום הלאומית (רח"ל) יחד עם פיקוד העורף וחברת החשמל תרחיש שבו כושר ייצור החשמל במדינה ירד ב-40%.

תרגיל "נקודת מפנה" שבו כל משרדי הממשלה, צה"ל, מערכת הביטחון והשלטון המקומי מתרגלים במשך חמישה ימים התגוננות מפני תקיפה נרחבת על החזית האזרחית, מתקיים בשבוע הבא בפעם החמישית ברציפות. עם זאת, זו הפעם הראשונה שבה כחלק מהתרגיל, יתרגלו גופים מרכזיים פגיעה משמעותית בתשתית קריטית כתוצאה ממתקפה על מערכות המחשבים. בעבר דנו בתרגילים בפגיעות כאלה, אבל לא הכינו את הגופים הרלוונטיים להתמודדות עם מצב שבו פגיעה כזאת כבר התרחשה.

"כבר במבצע עופרת יצוקה התמודדנו עם תקיפות סייבר אבל אלה היו בעיקר פגיעות של האקרים באתרי אינטרנט", אומר תת-אלוף במילואים זאב צוק-רם, ראש רח"ל במשרד להגנת העורף. "למרות שפגיעה באתרים יכולה לגרום אולי לדמורליזציה בציבור, זה לא האיום המרכזי. האיום המשמעותי הוא פגיעה במערכות מחשב, שיכולה לשתק תשתיות לאומיות קריטיות במהלך מלחמה וגם בעתות שלום. לכן אנחנו צריכים בתרגיל הזה להתכונן לא רק לפגיעות של טילים בערים אלא גם לפגיעות קיברנטיות".

לזהות נקודות תורפה

רשות החירום הלאומית, שצפויה להתרחב בחודשים הקרובים כשתהפוך למעשה למשרד החדש להגנת העורף, אינה מפעילה בעצמה ארגונים. התפקיד של רח"ל הוא לתאם בשעת חירום בין הגופים הממשלתיים השונים, השלטון המקומי וגם עם חברות גדולות שחיוניות להמשך תפקוד המשק - לבין החברה האזרחית והארגונים ההתנדבותיים. בין השאר תפקידה לזהות נקודות תורפה במערכת האזרחית ובתשתיות שיש להגן עליהן ולהיערך לפגיעה בהן.

עד היום מדובר היה בעיקר בהגנה מפני פגיעות טילים או תקיפות טרור, אבל בחודשים האחרונים עסקו ברח"ל במיפוי הגופים הממשלתיים והחברות הפרטיות שאחראיות על תשתיות שיש להגן עליהן מפני מתקפות סייבר. הגוף המבצעי המרכזי שאחראי על הגנת תשתיות חיוניות מפני מתקפות סייבר הוא הרשות הממלכתית לאבטחת מידע באגף האבטחה של השב"כ. בחודש שעבר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות שורת המלצות שהוגשו לו, על הקמת מטה חדש שייעץ בנושא לוחמת הסייבר. בין שאר ההמלצות היתה גם ההמלצה על תרגול של פגיעות סייבר במסגרת תרגילי העורף.

בתרגיל הנוכחי הוחלט לתרגל את משק האנרגיה. בפועל תמשיך אספקת החשמל כסדרה, אבל במסגרת התרחיש של פגיעה במערכות המחשב של תחנת אורות רבין, תחנת החשמל הגדולה בישראל המספקת קרוב ל-40% מכושר ייצור החשמל בישראל, יצטרכו הגופים השונים לקבל החלטות ולפעול כאילו זה מה שקרה.

"הירידה בכושר הייצור אומרת קודם כל שנצטרך להחליט מה עושים עם 60% החשמל שעוד נותרו", אומר צוק-רם. "האם מספקים חשמל קודם לבתי חולים, לבסיסי צה"ל, מפעלים חיוניים, משקי בית ובאילו שעות ביום ולאילו אזורים. הנושא הזה מעולם לא תורגל בצורה מסודרת וננסה לבדוק איך זה משפיע על מדדי השחיקה של המשק והאוכלוסייה האזרחית".

במקביל, יתרגלו הגופים כיצד בודקים אם באמת הפגיעה במערכות המחשב נובעת ממתקפת סייבר, כיצד דואגים שהפגיעה לא מתפשטת לארגונים חיוניים אחרים ולשאר רשת החשמל, ומה התגובה של מדינת ישראל כלפי הגורם שממנו הגיעה התקיפה, אם ניתן בכלל לזהות אותה.

"אין לנו עדיין פרוטוקול חירום מסודר כיצד המדינה כולה פועלת כשיש פגיעה קשה באספקת החשמל", אומר צוק-רם, "ולכן נתרגל את זה בנקודת מפנה 5".

הסייבר במרכז

במסגרת קביעת העדיפויות של אספקת החשמל, בודקים גם לאילו גופים יש גנרטורים לשעת חירום. "גילינו לדוגמה שלמנופים הגדולים בנמל חיפה, שהם חיוניים בשעת חירום, אין גנרטורים שמאפשרים להם להמשיך לפעול כשאין אספקת חשמל".

השר להגנת העורף מתן וילנאי אמר שהשנה תתפוס ההגנה מפני מתקפות סייבר חלק מרכזי יותר בתרגיל לעומת העבר: "חייבים להכיר בכך שככל שמדינת ישראל יותר ממוחשבת והתשתיות שלה נשענות על מחשבים, כך אנחנו חשופים יותר לתקיפות סייבר".

האלוף במיל' יצחק בן-ישראל, שעמד בראש צוות המומחים שגיבש עבור ראש הממשלה את ההמלצות בנושא: "חשוב שהגופים השונים יתכוננו למצבים כאלה כי ההסתברות שהם יקרו מספיק גדולה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ