שר הביטחון אהוד ברק דורש לדחות דיון בממשלה על קיצוץ סמכויותיו

אהוד ברק מנסה להסיר מסדר היום של הממשלה את הפקעת זכות הווטו שלו על פעולות החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית בגדה המערבית

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר הביטחון אהוד ברק דרש מראש הממשלה בנימין נתניהו, לדחות דיון שמתוכנן להתקיים מחר בבוקר בישיבת הממשלה סביב החלטה להעביר את החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית ממשרד החקלאות למשרד ראש הממשלה. ההחלטה אמורה לכרסם בסמכויותיו של שר הביטחון לפקח ולמנוע פעולות של החטיבה לפיתוח ההתנחלויות בגדה המערבית.

לדברי מקור במפלגת העצמאות, ברק שוחח ביום שישי בטלפון מפאריס עם ראש הממשלה נתניהו ודרש ממנו לדחות את הדיון בנושא עד לשובו לישראל. נתניהו הבטיח לברק כי הדיון בנושא יידחה, אולם בלשכתו אמרו הערב כי "ראש הממשלה יקבל החלטה לגבי מועד הדיון לפני ישיבת הממשלה לאחר שידון בנושא".

לשכת שר הביטחון פנתה כבר בשבוע שעבר ללשכת ראש הממשלה וביקשה שלא לקיים את הדיון בנושא בעקבות היעדרותו של אהוד ברק מהישיבה היותו בחו"ל. ברק שהה בסין מאז יום ראשון שעבר, בילה את סוף השבוע בפאריס וביום שני ישתתף בפתיחת הסלון האווירי בלה-בורז'ה.

בנימין נתניהו ואהוד ברק. תצלום: תומר אפלבאום

למרות הבקשה לא הסכימה לשכת ראש הממשלה לדחות את הדיון בנושא בשבוע והכניסה אותו בכל זאת לסדר יומה של הממשלה. במסגרת ההחלטה יקוצצו סמכויותיו של ברק להטיל וטו על פעילויותיה של החטיבה להתיישבות בגדה המערבית ויהיה צורך רק ב"התייעצות" עמו. ברק בתגובה שיגר מכתב הסתייגות ואיים ששרי מפלגת העצמאות יצביעו נגד ההחלטה.

מקורבי ברק אמרו הערב כי שר הביטחון הבהיר לנתניהו "שלא ראוי להעלות את הנושא בממשלה כשהוא נמצא בפאריס ובטח כשהדברים אינם מסוכמים מראש".

במהלך סוף השבוע המשיך שר התמ"ת שלום שמחון במגעים עם מזכיר הממשלה כדי לוודא שהדיון בנושא לא יתקיים. שמחון העביר מסרים ללשכת ראש הממשלה לפיהם הסעיף שמקצץ את סמכויות שר הביטחון "אינו במקום ולא מקובל על מפלגת העצמאות". שמחון העריך בשיחות סגורות כי הדיון לא יתקיים בישיבה מחר בבוקר.

לא ברור עדיין מי עומד מאחורי הניסיון להכניס להחלטה סעיף שפוגע בסמכויות שר הביטחון לפקח על הבנייה בהתנחלויות, אולם גורמים ממשלתיים שעסקו בנושא הפנו את האצבע לכיוונו של ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה נתן אשל. אותם גורמים ציינו כי מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, כלל לא רצה לקבל את החטיבה להתיישבות תחת אחריותו, אולם ההחלטה נכפתה עליו.

החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית הוקמה ב-1967 לאחר כיבוש הגדה המערבית, רצועת עזה, חצי האי סיני ורמת הגולן. במשך שנים היא היתה אחראית על קידום מפעל ההתנחלויות ולא טיפלה כלל באזורים כגון הנגב והגליל.

דו"ח המאחזים של עו"ד טליה ששון ממארס 2005, שאומץ על ידי הממשלה, קבע שהחטיבה להתיישבות הקימה בעיקר מאחזים בלתי מורשים בגדה המערבית, ללא אישור הדרג המדיני, חלקם על קרקע פלסטינית פרטית. ששון המליצה להפסיק את פעולות החטיבה להקמת התנחלויות. ביקורת חריפה נוספת על החטיבה נמתחה גם על ידי מבקר המדינה.

ב-2007 החליטה הממשלה להעביר את החטיבה להתיישבות ממשרד ראש הממשלה למשרד החקלאות ולהגדיר תחת אחריותה את פיתוח היישובים הכפריים בנגד ובגליל. בהחלטה נקבע כי 66% מתקציב החטיבה יוקצו לנגד ולגליל ו-34%, שהם 25 מיליון שקל בשנה, יוקצו לגדה המערבית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ