מצרים: התעקשותה של ישראל תוביל להיעלמות שליט

גורמים בכירים בקהיר מאשימים כי השליח החדש דוד מידן אינו מוכן לשום פשרה, ומזהירים כי הדבר עלול להוביל "להיעלמותו של גלעד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לקראת יום השנה החמישי לחטיפת גלעד שליט, בשבת הקרובה, אוחז פרץ מחודש של פעלתנות בצדדים המעורבים במשא ומתן לשחרורו. גורמים מצריים בכירים האשימו בסוף השבוע את ישראל בעיכוב מכוון של ההתקדמות. בישראל מכחישים - ואילו על פי דיווחים מגרמניה, הזרוע הצבאית של החמאס היא שמונעת עסקה.

בסוף השבוע הושמעה ביקורת נוקבת של גורמי ביטחון מצריים המעורבים בתיווך בין הצדדים, שטענו בשיחה עם "הארץ" כי ההתנהלות של ישראל והגישה שמוביל השליח החדש, דוד מידן, עלולה להוביל לפיצוץ השיחות ו"להיעלמותו של גלעד שליט", כהגדרתם.

לדברי הגורמים המצריים, בשיחה שהתנהלה בשבוע שעבר בקהיר בין מידן לבין נציגי המודיעין המצרי, הודיע שליחו של בנימין נתניהו כי אם לא יסכים חמאס למתווה האחרון שהציעה לו ממשלת ישראל, הרי ש"לא תהיה עסקה". לדברי הצד המצרי, התגובה של נציגי החמאס בראשות מפקד הזרוע הצבאית אחמד אל-ג'עברי היתה איום מפורש כי בכך יסתיימו השיחות וכל סוגיית גלעד שליט תרד מסדר היום. הם אף איימו מפורשות כי ההתעקשות הישראלית שלא להציע אף ויתור ביחס לעמדות ישנות, תוביל להיעלמו של החייל הישראלי.

לטענת הגורמים המצריים, כאשר הגיע מידן לקהיר ניכר היה כי אין בצד הישראלי שום נכונות לפשרה. לטענת המצרים, חמאס לעומת זה ואל-ג'עברי בעיקר נכונים לוויתורים. הגורמים אמרו כי אף הבהירו למידן שאינו מכיר מספיק את החמאס ואת ראשיו כדי להבין שלעמדה בלתי מתפשרת שנושאת עמה איום מרומז, יהיו השלכות הפוכות על השיחות. המצרים הסבירו כי "נחוצה כעת נכונות ללכת עוד צעד. הצדדים יכולים לסיים את המשא ומתן בתוך שעות, אבל באותה מידה השיחות יכולות להיתקע חודשים ארוכים".

לדברי הגורמים, ישנן שתי סוגיות מרכזיות המהוות מכשול להשלמת העסקה: ראשית, הדרישה הישראלית לגרש יותר ממחצית מ-450 האסירים שמופיעים ברשימת חמאס שהועברה לצד הישראלי לפני שנים. לטענת הגורמים המצריים, מדובר במספר שאינו הגיוני ואינו מתקבל על הדעת. הם מסרו כי החמאס מוכן לגירושם של כמה עשרות אסירים מהגדה לעזה וחו"ל אבל בוודאי שלא לגירוש המוני של כ-230 אסירים.

המכשול השני הוא האסירים, "VIP'S", כהגדרתם: כל אותם בכירי אסירי חמאס ומנהיגים של ארגונים כמו מרוואן ברגותי מהפתח ואחמד סעדאת, מזכ"ל החזית העממית. הגורמים הזהירו כי הזמן אינו פועל לטובת שליט בחלוף חמש שנים לחטיפתו, ויש ללחוץ כעת על הצדדים כדי להביא לסיום את הפרשה. בצד הישראלי לעומת זאת דחו את הטענות והוסיפו כי ישראל ממשיכה לבקש מהצד המצרי לתווך בפרשה.

בינתיים, במסיבת עיתונאים משותפת שלשום בברלין קראו קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת ניקולא סרקוזי לשחרורו המהיר של החייל הישראלי החטוף. מרקל ובייחוד סרקוזי (ששליט מחזיק גם באזרחות של ארצו) כבר השמיעו הכרזות דומות בעבר, אולם נדמה שלקריאה המשותפת - הראשונה מסוגה - ישנה משמעות גדולה יותר, מה גם שזו הועלתה בעת פגישה דחופה בין שני המנהיגים שבה נדון המשבר הכלכלי ביוון.

סרקוזי ומרקל התייעצו עם ראש הממשלה נתניהו לפני פרסום הצהרתם ביום שישי. לדברי מקור מדיני בירושלים, השניים ביקשו לבדוק אם פרסום הצהרה שמטילה את עיקר האחריות להשלמת העסקה על חמאס לא תפגע במשא ומתן. נתניהו העביר ביום חמישי תשובה חיובית ועודד את סרקוזי ומרקל לצאת בהודעה משותפת בנושא.

מקורות הקרובים למשא ומתן אמרו ל"הארץ" כי הם רואים חשיבות רבה להכרזת מרקל וסרקוזי בברלין. לדבריהם, זו משקפת מאמץ בינלאומי נרחב לקידום העסקה. המתווה הנוכחי של העסקה, שנדחה בידי החמאס בפעם הקודמת שבה התקרבו הצדדים לעמדת הכרעה בשלהי 2009, גובש בידי המתווך הגרמני גרהרד קונרד. אולם, על פי פרסומים זרים הגבירה באחרונה מצרים מחדש את מעורבותה במגעים, אחרי תקופה ארוכה שבה שימשה בהם בתפקיד משני בלבד.

המעורבות המצרית קשורה במידה רבה בהפלת משטרו של חוסני מובארק ובהידוק המחודש של הקשרים בין שלטון המעבר במצרים לחמאס, שכבר באו לידי ביטוי בחתימת הסכם הפיוס הפלסטיני בין החמאס לפתח בתיווך מצרי ובפתיחת מעבר רפיח. מצרים יכולה לזכות בהישג ניכר, גם בזירה הבינלאומית, אם תוכר כמי שמילאה תפקיד מפתח בהשגת עסקה בעניין שליט. למצרים יש עניין רב למצב מחדש את מעמדה בעולם הערבי, לאחר הפלת מובארק.

באחרונה נקרא ג'עברי שלוש פעמים להתייעצויות בקהיר, תוך ניסיון מצרי להגמיש את עמדתו. פרשנים בישראל מאשימים, זה תקופה ארוכה, את ג'עברי בחבלה מכוונת בעסקה. הרושם הישראלי הוא שג'עברי ועמיתו מוחמד דף לא יסכימו לשום מתווה שלא ייתפש כהשפלה עמוקה לצד הישראלי והיענות מוחלטת לדרישות הארגון.

מקורות בלשכת הקנצלרית הגרמנית אמרו שלשום לסוכנות הידיעות רויטרס כי לצדדים הוגשה טיוטת עסקה לשחרור אלף אסירים וכי הזרוע הצבאית היא שמעכבת את העסקה. צרפת וגרמניה מעוניינות לכרוך את עסקת האסירים בתהליך רחב יותר של שיפור היחסים עם החמאס. לפי ההצעה האירופית, בתמורה לשחרור שליט יקבל החמאס גם הכרה בפועל בשלטונו בעזה, הקלות במעברים לרצועה והגדלת ההשקעות הזרות.

במטה שליט יציינו 5 שנים לחטיפה

נועם שליט, אביו של גלעד, מסר בתגובה לקריאתם של הקנצלרית מרקל והנשיא סרקוזי כי עד היום החמאס התעלם מכל הקריאות הבינלאומיות, והוא לא יודע אם יתייחס להודעה הזו. שליט נפגש בשבוע שעבר עם סרקוזי ופקידי ממשל צרפתים והעלה בפניהם שוב את שחרורו של גלעד, נוכח ההתפתחויות בסוריה וברשות הפלסטינית. שליט אף תבע לפתוח בחקירה פלילית נגד האחראים לחטיפתו של גלעד, בהיותו אזרח צרפתי. בשלב זה, במשפחה מחכים להחלטה בעניין מינוי שופט חוקר.

במשפחה ובמטה המאבק נערכים לציון חמש שנים לחטיפה. בשבוע הקרוב יקיימו הפעילים שורה של פעולות ואירועים ברחבי הארץ, שיגיעו לשיאם ביום שבת.

השתתפו בהכנת הידיעה: ג'קי חורי וברק רביד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ