לשכת נתניהו פנתה באופן רשמי לממשל: תנו לפולארד להשתתף בהלוויית אביו

ההלוויה תתקיים היום. לפני כשבוע הועברה בקשה דומה לאפשר למרגל לראות את אביו הגוסס, אך לא התקבלה כל תשובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לשכת ראש הממשלה פנתה אתמול לבית הלבן וביקשה מהנשיא ברק אובמה לסייע במתן חופשה מהכלא למרגל היהודי יונתן פולארד, כדי שיוכל להשתתף בהלוויית אביו, שמת ממחלה במוצאי שבת. בירושלים מקווים שבניגוד לפנייה דומה שהועברה לפני כשבוע ימים, אז ביקש פולארד לצאת לבקר את אביו החולה, מוריס, הפעם תתקבל תשובה כלשהי מהבית הלבן. מאות השתתפו אתמול בהפגנה מול שגרירות ארצות הברית בישראל בדרישה לאפשר לפולארד לבוא להלוויית אביו.

יועצו המדיני של ראש הממשלה נתניהו, רון דרמר, ושגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן שוחחו אתמול בנושא עם בכירים בבית הלב ן. לשכת ראש הממשלה גם העבירה את הפנייה בכתב. יועציו של הנשיא אובמה לא התחייבו לדבר ואמרו כי הנושא ייבדק.

הלוויית אביו של פולארד תתקיים היום בערב באינדיאנפוליס. העובדה שהמגעים החלו ביום ראשון, שהוא יום חופש בארה"ב, גרמו לפסימיות רבה בירושלים לגבי סיכויי ההצלחה של המהלך. אם הבית הלבן יחליט לסייע בעניין, עליו לפנות למשרד המשפטים ולשירות בתי הסוהר הפדרלי ולבקש מהם לקדם את הבקשה.

הפגנת תומכיו של פואלרד מול שגרירות ארה''ב בתל אביב, אתמול. תצלום: ניר קידר

אשתו של פולארד, אסתר, אמרה אתמול: "אני בהלם. לרגע לא יכולתי לתאר לעצמי מצב שמוריס יילך לעולמו מבלי לראות את יונתן על ערש דווי. כל חייו מוריס לחם למען שחרורו של יונתן וחלם שיזכה לכך. אני מתחננת בפני הנשיא אובמה: תן לו לפחות לצאת להלוויה. זו בקשה הומנית מעומק הלב וזה המעט שמוריס היה מבקש".

ראש הממשלה הודיע אתמול לפורום שרי הליכוד כי החליט להיעתר לבקשתו של פולארד ולהעביר פנייה רשמית מטעם המדינה לנשיא ארצות הברית. הניסיונות לשכנע את הממשל האמריקני לאפשר לפולארד לסעוד את אביו הגוסס עלו בתוהו.

לפני כשבוע העבירה לשכת ראש הממשלה את הבקשה, כדי שפולארד יוכל לבקר את אביו בבית החולים, ויזכה לראות אותו לפני מותו. לדברי מקור ממשלתי בירושלים, הבית הלבן מעולם לא השיב לפנייה.

במקביל, אתמול פנו כמה ארגונים יהודיים בארה"ב גם הם לבית הלבן וביקשו לשחרר את פולארד לחופשה כדי שישתתף בהלוויה. הקונגרס היהודי העולמי שהתכנס אתמול בירושלים אף פרסם הודעה מיוחדת בעניין.

גם בתל אביב קראו אתמול מאות בני אדם, שהפגינו מול שגרירות ארצות הברית, לשחרר את פולארד כדי שיוכל להשתתף בהלוויה.

עדי גינזבורג, מראשי המטה לשחרורו של פולארד, אמר אתמול: "מדובר במעמד שכל אדם יצטרך לשאול את עצמו איפה היה ומה עשה כדי לסייע לפולארד. המשתתפים בהפגנה יידעו טוב טוב היכן הם היו ביום שבו צריך היה לשכנע את הנשיא האמריקני לאפשר לפולארד להשתתף בהלוויית אביו. אני בטוח שפולארד, שיושב שבעה על אביו בתא בכלא, יתרגש מאוד כשישמע על ההפגנה שנערכה למענו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ