ארה"ב: החץ ישולב בהגנה על מדינות ערב

לדברי ראש סוכנות ההגנה מפני טילים בפנטגון, סוללות ההגנה הישראליות עשויות להגן גם על בסיסים אמריקאיים במזרח התיכון

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

מערך ההגנה הישראלי מפני טילים ישולב בתוך מערך הגנה אזורי שמתכננת ארצות הברית, כך אומר ראש סוכנות ההגנה מפני טילים בפנטגון. בראיון המתפרסם היום בכתב העת האמריקאי דפנס ניוז, אומר הבכיר האמריקאי כי סוללות ההגנה הישראליות עשויות להגן גם על מדינות ערב, בעלות ברית של ארה"ב, עמן אין לישראל יחסים דיפלומטיים.

בראיון שערכה עמו הכתבת בישראל של דפנס ניוז, ברברה אופל-רום, אמר הגנרל פטריק או'ריילי כי מערך ההגנה הרב-שכבתי שישראל מפתחת - שיהיה מורכב מסוללות כיפת ברזל ושרביט קסמים בשכבות הנמוכות, וממערכות החץ 2 וחץ 3 בגובה האטמוספרה ומעליה - יחזק גם את היכולת של ארצות הברית להגן על כוחותיה במזרח התיכון.

"כשמשגרים טיל והוא בא ישר אליך", אומר הגנרל או'ריילי בראיון, "זאת הגיאומטריה הקשה ביותר להגן מפניה, משום שהטיל נראה כמו נקודה קטנה על מסך המכ"ם וקשה מאוד לעקוב אחריו. אבל אם אתה עוקב אחרי מסלול הטיל מהצד, או מזווית אחרת, רואים אותו גדול בהרבה. כך אפשר לעקוב אחריו הרבה יותר מוקדם וקל יותר לפגוע בו. השכן שלך נמצא במצב הרבה יותר טוב ליירוט ממך".

לכן לדבריו, הפנטגון פועל יחד עם ישראל ועם שכנותיה "לסדר את הגיאומטריות האלה כך שיהיו כמה הזדמנויות ליירט טיל שעף לכיווננו או לעבר בעלות הברית שלנו".

ישראל היא המדינה היחידה כיום שמחזיקה במערכות מבצעיות של טילים המיירטות רקטות וטילים בגדלים וטווחים שונים. מערכות החץ וכיפת ברזל המבצעיות פותחו ויוצרו בסיוע אמריקאי ובשיתוף פעולה עם חברות ביטחוניות אמריקאיות, וחלק גדול מניסויי החץ אף נערכו בארצות הברית.

כיפת ברזל היא גם המערכת היחידה בעולם שהצליחה עד היום ליירט רקטות בזירה מבצעית, כפי שעשתה לפני חודשיים עם שמונה רקטות גראד שנורו מרצועת עזה. השבוע, במקביל לתרגיל העורף הלאומי נקודת מפנה 5 (ראו תמונה), עורך חיל האוויר את תרגיל היירוט הגדול בתולדותיו בו נפרסות סוללות הטילים השונות בשטח, ומתמודדות עם תרחישים שונים של ירי טילים מכיוון לבנון, סוריה, רצועת עזה ואיראן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ