ישראל העבירה לארה"ב מאות ק"ג של פסולת גרעינית

מנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית חשף כי ישראל חתמה על הסכם עם ארה"ב כבר לפני שנה, אולם הוא אינו חל על הכור בדימונה

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

ישראל החזירה לארצות הברית פסולת גרעינית מהכור הגרעיני בנחל שורק, כך עולה מנאומו של מנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית (וא"א) ד"ר שאול חורב היום (שני) בוועידה בינלאומית לבטיחות גרעינית שמתכנסת בווינה שבאוסטריה.

ד"ר חורב לא אמר מהי הכמות שהוחזרה, אך לפי הערכות שונות מדובר בעשרות או אולי מאות קילוגרמים של מוטות דלק גרעיני (שרוף) של אורניום מועשר בדרגת העשרה של 93% שמתדלק את הכור בשורק.

הכור הגרעיני בשורק הוא כור מחקר קטן של חמישה מגוואט שישראל קיבלה ב-1960 מארצות הברית במסגרת תכנית ממשל הנשיא דוויט אייזנהאור של "אטום למען השלום". יחד עם הכור קיבלה ישראל מארצות הברית דלק גרעיני (אורניום מועשר) ברמה של 93% שבאמצעותו הכור מתודלק (מופעל). הכור משמש למחקר ונמצא מאז בפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שבחסותה מתכנסת הוועידה לבטיחות גרעינית. מטרת הוועידה - לעורר תהודה ומודעות בעולם לצורך לשפר את הבטיחות הגרעינית על רקע האסון הגרעיני בפוקשימה ביפאן לפני חודשים אחדים.

החזרת הפסולת הגרעינית משורק התאפשרה בעקבות הסכם שחתמה לפני כשנה וחצי הוועדה לאנרגיה אטומית עם משרד האנרגיה של ארצות הברית. לאחר שנחתם ההסכם, הגיעה לישראל ספינה אמריקאית שהעמיסה פסולת גרעינית מישראל ומטורקיה.

החזרת הפסולת היא חלק מתכנית מיוחדת של הממשל האמריקאי לאסוף ממדינות בעולם פסולת גרעינית לבל תיפול לידי גורמי טרור, ומיועדת בעיקר למדינות במזרח אירופה וברפובליקות הסובייטיות לשעבר. פסולת גרעינית של מוטות דלק מועשר ניתנת למחזור וגורמים עוינים יכולים לעשות בה שימוש לייצור חומר בקיע הנחוץ להרכבת פצצת אטום.

לפני מספר חודשים חשף "הארץ" מסמך שפורסם באתר ההדלפות ויקיליקס, ממנו עלה כי ארצות הברית הציעה לישראל כבר ב-2005 הסכם להחזרת הפסולת הגרעינית מהכור בשורק, אך ההצעה נדחתה בנימוק שארצות הברית מבקשת דמי ניהול גבוהים עבור השתתפות בתכנית. אולם, הסיבה האמיתית לסירוב היתה בשל רצונה להחזיק במלאי הפסולת. הוועדה לאנרגיה אטומית לא הגיבה אז על הדיווח ב"הארץ" ולא חשפה כי למעשה כבר חתמה על ההסכם עם ארצות הברית והפסולת הגרעינית הוחזרה.

הכור בשורק. תצלום: ניר כפרי

ל"הארץ" נודע עוד כי כבר ב-1977, בעקבות חקיקה בקונגרס ומשום שישראל אינה חתומה על האמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני, הפסיקה ארצות הברית לספק את האורניום המועשר לכור בשורק. מקורות ישראלים אמרו כי לישראל יש עדיין מלאי מספיק של אורניום מועשר מהאספקה אמריקאית טרם האמברגו ואיסור מכירת האורניום המועשר. לפי נתונים אמריקאיים ארה"ב סיפקה לשורק בין 1960-1975 19 ק"ג בלבד של אורניום מועשר. משמעות הדבר היא שהכור בשורק אינו פועל כבר שנים באופן רציף ולמעשה פעילות ליבת הכור מצומצמת ביותר ונעשית רק במקרה הצורך.

ההסכם עם ארצות הברית אינו חל על הכור הגרעיני בדימונה, שבו על פי פרסומים מייצרת ישראל חומר בקיע ומפיקה פלוטוניום למלאי פצצות הגרעין שלה.

הפסולת של הכור בשורק, כמו חומרי פסולת רדיו אקטיביים אחרים, מאוחסנים באתר אחסון מיוחד בכור בדימונה. בראיון שהעניק לפני כמה שנים ל"הארץ" יושב ראש ועדת הבטיחות הגרעינית (בטג"ר) צבי קמיל, הוא אמר כי החומרים מאוחסנים בתנאים מחמירים במיכלי זכוכית אטומים ואין סכנה לדליפתם. לאחרונה מונה רמי סימון, מהנדס מבתי הזיקוק, ליו"ר בטג"ר במקומו של קמיל שהלך לעולמו.

במסגרת המאמצים להגביר את הבטיחות הגרעינית עליהם הכריז ד"ר חורב בנאומו גם הוחלט לאחרונה כי סגנו, ישי לבנון, האחראי על אגף הפיקוח ויחידת הרישוי, יהיה כפוף ישירות לראש הממשלה, שהוא גם יושב ראש הוועדה לאנרגיה אטומית. ללבנון, שנמצא עם חורב בווינה, יש עתה סמכות עליונה להחליט אם להעניק היתר רישוי ליחידות בכורים הגרעיניים שמבקשות להכניס ציוד, טכנולוגיה או חומרים חדשים.

בנאומו בוועידה הדגיש חורב כי אף שאינה חתומה על האמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני, ישראל מקיימת זה שנים את כל התקנות והדרישות המחמירות ביותר של סבא"א בכל הקשור לפקוח על כורים גרעיניים ולהבטחת בטיחותם.

אין סכנה לדליפה גרעינית בישראל

חורב ואנשי הוועדה לאנרגיה אטומית הדגישו גם כי הכור בדימונה מרוחק בקו אווירי של 12 ק"מ ממקום היישוב הקרוב ביותר, כך שהוא מצוי במרחק מניח את הדעת גם אם תתרחש בו תקלה של דליפה רדיו אקטיבית. בגדר החיצונית של הכור מוצבים מכשירי ניטור בפיקוח המשרד לאיכות הסביבה.

הכור בשורק נמצא במרחק של 3 ק"מ מאזור התעשייה של יבנה ולדברי אנשי הוועדה לאנרגיה אטומית גם זה מרחק מניח את הדעת. הם הדגישו כי בארצות הברית יש כורים גרעיניים מהסוג של שורק שנמצאים בלב אזורים מיושבים כמו זה של אוניברסיטת MIT בקיימברידג שליד בוסטון וכור בוושינגטון. הם גם ציינו שמדובר בכורים בתפוקה קטנה לעומת כורי הכוח ביפן שהספקם 750 מגוואט ושסיפקו חשמל.

למרות מאמצי ההרגעה של סבא"א והחברות לייצור כורים גרעיניים, גוברים בעולם הקולות הקוראים לסגור את פעילותם של כורים גרעיניים, בעקבות האסון ביפאן. בישראל, שנים לפני האסון ביפאן, נשמעו קולות מיעוט בקהילה המדעית לצד פעילים של איכות הסביבה לסגור את הכורים בשורק ובדימונה בשל התיישנותם והסכנה לסביבתם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ