בג"ץ למדינה: נמקו חוקיות חוק ועדות הקבלה ליישובים קיהלתיים

על אף שהפרקליטות והיועץ המשפטי של הכנסת הכשירו את החקיקה, הוציא בג"ץ צו על תנאי ל-60 יום נגד חוק ועדות הקבלה, עד לקבלת תשובת המדינה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בג"ץ הוציא היום (שני) צו על תנאי בעתירה נגד חוק ועדות הקבלה ליישובים קהילתיים, והורה לכנסת ולממשלה לנמק בתוך 60 יום מדוע לא יבוטל החוק - בשל היותו בלתי חוקתי. במקביל, הוחלט שההרכב שידון בחוק יורחב ל-9 שופטים.

הדיון התקיים בעקבות שתי עתירות שהגישו נגד החוק האגודה לזכויות האזרח, יחד עם יוזמות קרן אברהם ותושבי יישובים קהילתיים מחבל משגב, ועל ידי ארגון עדאלה. בג"ץ דחה את טענת המדינה, כי יש לדחות את העתירות על הסף על למנת לבחון את יישום החוק הלכה למעשה.

בעתירה שהגישו התושבים, יחד עם האגודה לזכויות האזרח ויוזמות קרן אברהם, נטען כי ברוב הישובים הקהילתיים וההרחבות, אורח החיים אינו שיתופי ואין לאוכלוסייה המתגוררת בהם אפיון ייחודי, מלבד הרצון לחיות באיכות חיים גבוהה. לדבריהם, הצעת החוק תאפשר את המשך האפליה בקבלה ליישוב, תוך שימוש בקריטריונים עמומים של "התאמה לחיים בקהילה" או "התאמה למרקם החברתי". לדברי מגיש העתירה, עו"ד גיל גן-מור, מנגנון ועדות הקבלה ישמש לדחיית אלו המשתייכים לאוכלוסיות "לא רצויות" בעיני הישובים - בהם ערבים, אנשים עם מוגבלות, אמהות חד-הוריות, מזרחים או דתיים.

בעתירה הובאו ציטוטים מאמירות של חברי הכנסת שקידמו את החוק, ובראשם דבריו של ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, לפיהם החוק נועד לאפשר את שימור הישובים כישובים ליהודים בלבד.

עדאלה: תקווה כי בג"ץ ישקול בכובד ראש את ביטולו של החוק. תצלום: גיל אליהו

לעתירה צורפו תצהירים של תושבים ביישובים בהם מונהגות ועדות קבלה. בתצהיר של תושבת ההרחבה הקהילתית של קיבוץ מעין ברוך, היא מספרת כי חברי ועדת הקבלה הסבירו לה שבמקרים רבים תהליך המיון הינו כיסוי שמטרתו המרכזית ההיא מניעת מכירת נכסים בישוב לערבים ולחרדים - במטרה לעקוף את פסיקת בג"ץ שאסר על אפליה.

העתירה סוקרת שורה של מקרים בהם פנו אל בתי המשפט משפחות שנדחו על ידי ועדות קבלה - בהם משפחתו של נכה צה"ל, משפחות ערביות, משפחה של עולים ומשפחה של יהודים ממוצא מזרחי. בדיון האחרון שהתקיים בבג"ץ בעתירה קודמת נגד ועדות הקבלה, מתחה הנשיאה ביניש ביקורת חריפה על הועדות והבדיקות הפולשניות הכרוכות בהן.

אליהו שטרן, תושב היישוב הקהילתי יעד, ואחד העותרים נגד החוק, אמר בהודעה שפירסם כי "מכיוון שגם ישבתי בוועדות קבלה לא מעטות, אני יכול להעיד ממקור ראשון שבמקרים רבים הן משמשות לאפליה בלתי מוצדקת. היישובים הקהילתיים והרחבות הקיבוצים מספיק חזקים בשביל לקבל אליהם את כולם, ללא סלקציה. לא היישובים נפגעים כאן, אלא כל אותן משפחות שנדחו. עבורן זו סטירת לחי שקשה להתאושש ממנה".

קרן אברהם: "החוק ממסד את האפשרות להפרדה על בסיס אתני-לאומי"

ישראל חסון, מיוזמי החוק אמר בתגובה להחלטת בג"ץ כי "אני סבור שאין שום בעיה להסדיר את חוקיותו של החוק. הוא עבר התאמות ושינויים רבים ודנו בו שעות על גבי שעות בוועדת החוקה של הכנסת. לבסוף, נמצא האיזון הראוי בין עיקרון השוויון לבין החירות והזכות לבחור את השכנים ביישובים קטנים ופריפריאליים שבהם התלות ההדדית גבוהה יותר מבמקומות אחרים".

לדברי עו"ד גן-מור, ראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח, "בג"ץ יצטרך לקבוע אם הרצון של קהילות מסוימות להיות "קהילות מגודרות" ולהדיר מי שאינו לטעמן, גובר על הזכות שלנו, האזרחים, להתגורר במקום בו נחפוץ ועל זכותנו לשוויון ולכבוד. ועדות הקבלה בישובים מפלות ומשפילות אנשים כבר שנים ארוכות, ואילו החוק המעגן אותן, לא רק שלא צמצם את הפגיעה אלא החריף אותה בצורה משמעותית". הוא הוסיף כי "החוק נותן רישיון לאפליה של אדם רק משום שהוא שונה ולא נמנה על אותו מרקם חברתי של תושבי הישוב, והוא יעגן יצירת קהילות מגודרות וסלקטיביות בקרקע ציבורית ללא כל צידוק".

מארגון יוזמות קרן אברהם, הפועל לשילוב ושוויון בין יהודים לערבים, נמסר כי "חוק ועדות הקבלה ממסד את האפשרות להפרדה בין אזרחי המדינה על בסיס אתני- לאומי. זו אכן מטרתם האמיתית של כמה מיוזמי החוק, כפי שהתבטא ח"כ רותם".

מנהליו השותפים של הארגון, אמנון בארי-סוליציאנו ומוחמד דראושה אמרו כי "החלטתו של בית המשפט להרחיב את ההרכב לתשעה שופטים מצביעה על המורכבות הגדולה שמייחס בית המשפט לנושא, ואולי אפילו על ספק בדבר חוקתיותו של חוק ועדות הקבלה".

עו"ד סוהאד בשארה מארגון עדאלה אמרה היום לאחר הדיון כי "אנו תקווה כי בג"ץ יבטל בסופו של דבר את החוק הזה, המייצר בפועל תת-מדינה של אגודות שיתופיות שישלטו על מרחבים רחבים בלמעלה מ-700 יישובים, על פי שיקול דעתם הבלעדית והעצמאית. הוצאת צו על תנאי בדיון הראשון נותן תקווה כי בג"ץ ישקול בכובד ראש את ביטולו של החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ